Ezer euró, készpénzben – kétségbeesett ötlettel állt elő Magyarország szomszédja
Ausztriában 2015 óta 87 ezer szír állampolgár kapott menedékjogot.
Az, hogy az Iszlám Állam visszafoglalta Palmürát, azt bizonyítja, hogy a terrorszervezetet külföldi államok, köztük az USA támogatja – jelentette ki Bassár-el Aszad az orosz állami tévének. A szír elnök azt is elmondta: szó sincs arról, hogy Aleppó bevétele után leálljanak a harcok, az oroszok pedig nem gyakorolnak rájuk nyomást, Oroszországra ez általánosságban sem jellemző.
Az Iszlám Állam nemrégiben Palmüra ellen végrehajtott támadása az bizonyítja, hogy a terrorszervezetet több állam, köztük az Egyesült Államok is támogatja – jelentette ki Bassár el-Aszad szíriai elnök a Rosszija 24 orosz állami hírcsatornának nyilatkozva.
A szerdán sugárzott interjúban Aszad rámutatott, hogy az ISIS fegyveresei nagy számban, az iraki Moszultól több tucat kilométert megtéve, a korábbinál jobb fegyverekkel ellátva bukkantak fel a szíriai Palmüránál.
Aszad: Katar, Törökország és Szaúd-Arábia az USA engedélyével támogatja a terroristákat
„Először: hogyan lehet elhozni a nehéztüzérséget Moszultól? Másodszor: miért maradt tétlen a Moszulnál és Rakkánál is működő amerikai légierő? Az igazság az, hogy ezeknek a terroristáknak a nagy része Rakkából és Deir-ez-Zórból érkezett, az amerikaiak közvetlen támogatásával, vagy jobb esetben az amerikaiak tudtával, aki szemet hunytak a dolog felett és megengedték Katarnak, Törökországnak és Szaúd-Arábiának, hogy ezt a küldetést az ISIS támogatása és pénzelése által végrehajtsák” – mondta.
Egy másik, az RT orosz állami hírcsatornának adott nyilatkozatában Aszad úgy vélekedett, hogy a palmürai akció a szíriai hadsereg aleppói sikerére adott válasz volt, amely egyúttal sikertelenül próbálta meg elterelni a kormányerők figyelmét a fő csapásirányról. Aszad szerint a Nyugat nem törekszik megküzdeni az ISIS fegyvereseivel, hanem védelmébe vette őket, és ezért is szólította fel Oroszországot is az Aleppó környéki hadműveletek leállítására. A hivatalos bejelentés szerint a szíriai kormányerők vasárnap voltak kénytelenek feladni a péntek óta ostromlott Palmüra belvárosát. Az ISIS fegyvereseit márciusban verte ki onnan a szíriai hadsereg, az orosz légierő támogatásával.
Szó sincs arról, hogy Aleppó bevétele után leálljanak a harcok
A szíriai elnök a Rosszija 24-nek kijelentette azt is: szó sincs arról, hogy Aleppó bevétele után leálljanak a harcok. Kifejtette, hogy csak olyan területeken lehetséges a tűzszünet, ahol az általa terroristáknak nevezett felkelők jelzik szándékukat a fegyverletételre vagy az adott területet elhagyására.
Azt, hogy a tűzszüneti tárgyalások alatt is zajlanak a harcok, azzal magyarázta, hogy „nem bízunk a terroristákban”. Aszad elmondása szerint a „terroristák” több esetben is mást csinálnak, mint amit mondanak. Példának azt hozta fel, hogy szerinte amikor a „terroristák” fegyvernyugvást sürgettek, valójában rendezni akarták soraikat és feltölteni lőszerk„észleteiket.
Aszad leszögezte: Aleppó felszabadításának nincs vége a város visszavételével. Elmondása szerint meg kell erősíteni Aleppó védelmét az észak-szíriai város környékének a felkelőktől történő „megtisztításával”. A szíriai államfő a „terroristák” Aleppón kívüli jelenlétéről beszélt, amivel kapcsolatban szóba hozta a szomszédos Idlíb tartományt, ahol jelentős számban vannak jelen lázadók.
„Hogy melyik várost szabadítjuk fel legközelebb, az attól függ, hol vannak a más országoktól logisztikai támogatást kapó terroristák a legnagyobb számban” – tette hozzá.
Az oroszok sosem gyakoroltak rájuk nyomást
Aszad a Rosszija 24 televíziónak arról is beszélt, hogy az orosz-szíriai kapcsolatok 60 éves története során „nem volt egyetlen olyan pillanat sem, amikor orosz barátaink nyomást próbáltak volna ránk gyakorolni bármilyen olyan kérdésben, amely megítélésük szerint a szíriai szuverenitást érinti”. A szíriai vezető szerint „általánosságban az orosz állam karaktere nem hajlik a nyomásgyakorlásra”.
Aszad kijelentette, hogy Moszkva csak tanácsokat ad, és nem egyes erőket támogat, hanem a terrorizmus ellen harcol Szíriában.
Bár Aszad bírálta az Egyesült Államokat, ismét kijelentette, hogy amennyiben Donald Trump amerikai megválasztott elnök valóban fel tud lépni a terrorizmussal szemben, „természetes szövetségesünkké válhat”.
(MTI)