Was ist los? – Németország béna kacsaként nézi a fejleményeket
Egy nagy német betli krónikája: így bukott meg a baloldali–liberális kormány. Kohán Mátyás írása.
Angela Merkel megbuktatását és piros-zöld-vörös együttműködést javasol a baloldali német parlamenti frakcióknak a Linkspartei frakcióvezetője. Dietmar Bartsch a zöldek, a szocdemek és a Linkspartei vezetőinek találkozója után úgy érzi, eljött a támadás ideje.
A közös együttműködésről tartottak puhatolózó tárgyalást nemrég a német zöldek, szociáldemokraták és a baloldali populista Linkspartei vezetői, számol be a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Ezen a megbeszélésen a Linkspartei parlamenti frakcióvezetője, Dietmar Bartsch arra szólította fel a többieket, hogy buktassák meg Angela Merkelt.
„A szocdem pártelnök, Sigmar Gabriel már jövő héten kancellár lehetne, ez csak rajta és pártján áll” – fogalmazott a baloldali politikus a düsseldorfi Rheinische Postnak. Ő cserébe azt kéri, hogy a zöldek, a szocdemek és saját pártja egyezzenek meg valamiféle közös programban, amit a 2017-es parlamenti választás előtt végrehajthatnak.
Ilyen lenne például a német fegyverexportok leállítása vagy egy nyugdíjreform a keletnémet és nyugatnémet nyugdíjak egymáshoz való közelítése érdekében.
Bartsch az interjúban kifejezetten harcosan megy neki a szocdemeknek és a zöldeknek: „Az a különbség a szocdemek és zöldek, valamint közöttünk, hogy a ránk adott szavazat egész biztosan nem járul hozzá Angela Merkel kancellárságának meghosszabbításához.” A baloldali politikus az interjúban pártja szokásos szövegét elővéve újfent az SPD szemére veti, hogy 2013-ban nem a zöldekkel és velük alkotott koalíciót, így ugyanis ma nem Merkel vezetné Németországot. „Ha az SPD tényleg más politikát szeretne követni, nálunk mindig nyitott ajtókra talál.”
Mint az a német parlament alsóházának fent közölt hivatalos grafikáján látszik, a zöld-szocdem-baloldali együttműködésnek meglenne a többsége ahhoz, hogy konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal megbuktassák a kancellárt. A Frankfurter Allgemeine Zeitung hozzáteszi: ezek az arányok a közvélemény-kutatások számaiban már nem állnak, nem beszélve az AfD megjelenéséről és a liberális FDP megerősödéséről.