Befuccsolt Brüsszel ármánya: lesöpörte az asztalról Orbán szövetségese a legújabb őrült ötletet
December 16-án folytatódnak a tárgyalások.
Lemond Richard Sulík, a jelenlegi szlovák parlament legerősebb ellenzéki pártjának, a liberális Szabadság és Szolidaritásnak (SaS) elnöke a posztjáról. A következő kongresszuson azonban ismét indulna a pártelnökségért.
Richard Sulík, a szlovák parlament legerősebb ellenzéki csoportosulásának, a liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS) elnöke és európai parlamenti (EP) képviselője hétfőn Pozsonyban bejelentette: a mozgalom júniusi, rendkívüli kongresszusán lemond pártelnöki posztjáról.
Sulík lépéséről a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség hétfőn azt írta, a pártelnök indoklásul azokat az „áldatlan vitákat” jelölte meg, amelyek mozgalmával és személyével összefüggésben jelentek meg a szlovák médiában a márciusi parlamenti választások után. Ugyanakkor hozzátette: a rendkívüli kongresszuson ismét indulni fog a pártelnöki posztért.
Szennyesmosás
„Véget akarok vetni annak a helyzetnek, hogy a nyilvánosság előtt mossuk a szennyesünket” – fejtette ki Sulík. A pártelnök ezzel összefüggésben utalt arra, hogy az előző, 2012-es parlamenti választások után, amikor a liberálisok ugyancsak ellenzékben maradtak, a mozgalmon belüli viták nyilvánosságra kerülése az SaS támogatottságának megcsappanásához vezetett.
Az SaS-nek a 2016-os parlamenti választásokon a voksok 12,1 százalékát sikerült megszereznie, s egy ideig úgy tűnt a többi kisebb jobboldali párt támogatásával sikerül kormányt alakítaniuk.
Kritikák
Erre végül nem került sor, mivel két jobboldali párt, a Bugár Béla vezette Most-Híd vegyes párt illetve a volt államfőjelölt, Radoslav Procházka vezette Háló (Siet) kormánykoalícióra lépett Robert Fico a választásokon győztes pártjával és a Szlovák Nemzeti Párttal (SNS). Miután így nem jött létre a széles jobboldali koalíció, a Ficóékkal kormányra lépő Bugár Bélát, illetve Radoslav Procházkát és pártjaikat a leginkább liberális kötődésű sajtó részéről kemény kritika érte.
Ebből a kritikából részben az SaS-nek is kijutott, majd később, több a mozgalmon belüli belső vita is a lapok hasábjaira került. Ez ugyancsak hozzájárult ahhoz, hogy a politikai alakulaton belül hangosabbak lettek - az EU-szkeptikus kijelentéseiről ismert pártelnökétől – eltérő vélemények.