Elmondta Moszkva: mit várnak el atomtöltet-ügyben
Reagáltak arra, hogy Washington bár nem törekszik nukleáris csapásváltásra, készen állnak egy ilyen forgatókönyvre.
Kiújult a fegyveres konfliktus Örményország és Azerbajdzsán között. Az éjszaka ágyúkkal és nehézgépfegyverekkel vívott súlyos harcokról számolt be a helyi és az orosz sajtó. A két fél egymást vádolja a harc kirobbantásával. A kilencvenes években a két kaukázusi ország háborút vívott egymás ellen, hivatalosan 22 éve tűzszünet van.
Péntek éjszaka kiújultak a fegyveres harcok Örményország és Azerbajdzsán között – írja az Index örmény, azeri és orosz híradások alapján. A két kaukázusi ország a kilencvenes években háborút vívott egymással, azóta elvileg tűzszünet van. Az ellenségeskedés folyamatos a két ország között, de a fegyveres harcok kiújulása súlyos fejlemény.
Az éjszaka folyamán ágyúkkal és nehézgépfegyverekkel támadták egymást az azeriek és az örmények: mindkét fél a másikat vádolja a konfliktus kirobbantásával. Az azeri külügyminiszter szerint az örmények határmenti településeket is támadtak és sok a civil áldozat. Az örmények szerint viszont Azerbajdzsán indított ellenük összehangolt támadást komoly fegyverzettel a karabahi-azeri határ mentén.
A Hegyi Karabah egy régóta vitatott terület Azerbajdzsán és Örményország között. Többségében örmények lakják, de a szovjet időkben Azerbajdzsánhoz került. 1988-ban az azeriek sok helyi örményt meggyilkoltak, három évvel később pedig a helyi örmények saját köztársaságot kiáltottak ki, ez váltotta ki a háborút. Hivatalosan 22 éve tűszünet van a két ország között.
Az utóbbi hónapokban gyakoribbá váltak az összetűzések, amire az EBESZ is figyelmeztetett fenntarthatatlannak nevezve a helyzetet. Azerbajdzsán a Hegyi Karabah visszafoglalásával fenyegetőzött, Örményország pedig közölte, hogy semmilyen katonai akciót nem hagy megtorlás nélkül.