Reménykeltőnek nevezte a szombat óta tartó tűzszünetet, és amnesztiát kínált az ellenzék fegyvereseinek Bassár el-Aszad szíriai elnök. Az ARD országos közszolgálati televíziónak kedden adott interjúban a szíriai elnök elmondta, hogy a damaszkuszi vezetés mindent megtesz a tűzszüneti megállapodás sikeréért. Kiemelte, hogy „a terroristák” – Aszad kormánya így nevezi a vele szemben álló erőket – kezdettől fogva megszegik a megállapodást, a kormánycsapatok azonban eltekintenek a megtorlástól, hogy ne vesszen el a siker esélye.
Hozzátette, hogy a felkelők teljes körű amnesztiát kaphatnak és visszatérhetnek a „normális civil életbe”, ha leadják fegyvereiket. Elmondta, hogy a javasolt eljárásra van már példa Szíriában, hiszen több területen kötöttek már helyi hatályú tűzszüneti megállapodást, amelyhez Damaszkusz „megbékélési ajánlatot” kapcsolt.
Bassár el-Aszad a lakosság helyzetét humanitárius katasztrófaként jellemezte, egyben kijelentette, hogy nem terheli felelősség a polgárháborúért, és vitatta, hogy a kormánycsapatok megakadályozzák az ellenzéki ellenőrzés alatt lévő települések élelmiszer- és gyógyszerellátását. Állítása szerint a felkelők ezekről a területekről kiindulva támadják a szíriai hadsereget, és bombázzák a kormány felügyelete alatt lévő településeket.
„Hogyan is tudnánk elvágni ezeket a területeket az élelmiszer-ellátástól, amikor még azt sem tudjuk megakadályozni, hogy fegyverhez jussanak?” – fogalmazott az államfő.
Kevésbé lenne költséges, ha nem befogadnák a menekülteket, hanem segítenék a szíriaiakat, hogy hazájukban tudjanak élni
A kedd este bemutatandó interjúból előzetesen közölt részletek szerint Bassár el-Aszad kifejtette, hogy országa „nem teljesen szuverén”, mert katonai segítségre szorul Oroszországtól, Irántól és Libanontól. A partnerek azonban csak azért segítenek, hogy korlátozzák az iszlamista terror terjedését „más területekre és nem csak szomszédos országokra”, vagyis „nem a mi védelmünkért, hanem saját maguk védelméért jöttek” - mondta.
Németországról szólva kiemelte, hogy üdvözlendő a hazájuk elhagyására kényszerülő menekültek befogadása, de felmerül a kérdés, nem lenne-e talán okosabb és „kevésbé költséges” hozzásegíteni a szíriaiakat ahhoz, hogy hazájukban tudjanak élni. Ehhez azonban a Nyugatnak el kell határoznia, hogy a terrorizmus ellen és nem Szíria ellen harcol – mondta Bassár el-Aszad.