Az 1918-as román ígéretek nemzetközi számonkérését kezdeményezték Kolozsváron

2016. február 10. 17:59

Nem kedvez a kisebbségi jogok érvényesítésének a nemzetközi környezet – állapították meg egy RMDSZ által szervezett nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetésen, Kolozsváron. Fábián Gyula egyetemi docens felvetette: számon kellene kérni Románián az 1918-as gyulafehérvári nyilatkozatban a kisebbségek számára tett ígéreteket.

2016. február 10. 17:59

Az erdélyi románok 1918-as ígéreteinek a nemzetközi szinten történő számonkérését kezdeményezték egy szerdai kerekasztal-beszélgetésen, amelyet a magyar nemzetpolitika nemzetközi környezetéről szerveztek Kolozsváron.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Kulturális Autonómia Tanácsa által szervezett nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetésen Fábián Gyula egyetemi docens, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem jogász oktatója vetette fel, hogy a nemzetközi szokásjogban száz év az elévülési idő, és 2018-ig lehet eséllyel számon kérni azokat a kisebbségekre vonatkozó ígéreteket, amelyeket az erdélyi, bánsági és magyarországi románok képviselői a Romániával történő egyesülést kimondó gyulafehérvári nyilatkozatban fogalmaztak meg. 

Nem jogalanyok a kisebbségek

Fábián Gyula elmondta, a nemzetközi jogban a különböző nemzetközi egyezmények mellett az egyoldalú nyilatkozatok is jogforrásnak számítanak. Ezért a romániai magyar kisebbség az elkövetkező két évben még eredményesen hivatkozhat a számára tett ígéretre. 

A kisebbségnek azonban nincsen nemzetközi jogalanyisága, ezért nem fordulhat közvetlenül az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez (ENSZ). „Magyarország kezdeményezésére viszont az ENSZ Közgyűlése megkérdezhetné a hágai Nemzetközi Bíróságot, hogy tanácsadóként hogyan vélekedik a gyulafehérvári ígéretekről” – jelentette ki a jogász. Hozzátette, ehhez hasonlóan, az ENSZ Közgyűlése által kérdezték meg a szerbek a Nemzetközi Bíróságtól, hogy jogosnak tartja-e Koszovó kiválását Szerbiából. 

Fontos lehet a hágai bíróság

Fábián Gyula azt is elmondta: a hágai bíróság véleménynyilvánításának döntő szerepe lehetne, hiszen Románia is fordult már ehhez a fórumhoz, és elfogadta a román-ukrán tengeri határ kérdésében hozott döntést.

Az erdélyi, bánsági és magyarországi románok képviselői 1918 december elsején tartott gyulafehérvári nagygyűlésükön – önrendelkezési jogukra hivatkozva – az általuk lakott területek és a Román Királyság egyesüléséről fogadtak el határozatot. A gyulafehérvári nyilatkozat teljes szabadságot, anyanyelvű közigazgatást és igazságszolgáltatást, valamint arányos képviseletet ígért a Romániához csatlakozó népeknek. 

Nem kedvez a kisebbségeknek a nemzetközi környezet

A kerekasztal-beszélgetés többi résztvevője – Horváth István, a romániai Nemzeti Kisebbségkutató Intézet igazgatója, Magyari Tivadar, a Babes-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) szociológus oktatója, Kántor Zoltán, a magyarországi Nemzetpolitikai Kutatóintézet igazgatója, valamint Herner-Kovács Eszter, a Magyar Tudományos Akadémia Társadalomtudományi Kutatóközpontja Kisebbségkutató Intézetének munkatársa – egyetértettek abban, hogy a jelenlegi nemzetközi környezet nem kedvez a kisebbségi jogérvényesítésnek. 

Kántor Zoltán úgy vélte azonban, hogy a katalán és a skót önállósodási törekvések, és a migránsválság is rávilágíthat arra, hogy az identitás kérdései Nyugat-Európában is fontosabbak, mint korábban voltak, és ez segítheti a magyar nemzeti közösségek törekvéseit.

 

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 29 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
rajgy
2016. február 11. 11:17
Egy ilyen ősszépi tiltakozás és "BÉKEMENET" az 1918-as hazugságok miatt, már régóta esedékes volna, 1-2 millió felvonulóval. De a balliberálisokat nem zavarja, Orbán pedig meg sem mer nyikkanni, mert most az arab bevándorlókkal viaskodik. Vagy beszólt OV a románoknak az utóbbi hetek szemétkedéseiért? A magyar feliratok zaklatásáért? Nem hallottam.
Pandaka pygmaea
2016. február 10. 23:28
"Annyi mindent kéne még elmondanom S ha nem teszem, talán már nem is lesz rá alkalom Hogy elmeséljem, milyen jó, hogy itt vagyunk S mint a régi jó barátok egyet mondunk s egyet gondolunk Mint a villám tépte magányos fenyő Mint a vízét vesztett patak, mint az odébb rúgott kő Mint a fáradt vándor, ki némán enni kér Otthont, házat, Hazát, nyugalmat már többé nem remél S bár a lényeget még nem értheted Amíg nem éltél nehéz éveket Hogy történjen bármi, amíg élünk s meghalunk Mi egy vérből valók vagyunk Mint a leszakított haldokló virág Mint az öt millió magyar, akit nem hall a nagyvilág Mint porba hullott mag, mi többé nem ered Ha nem vigyázol ránk olyanok leszünk mi is, nélküled. S bár a lényeget még nem érthetted Amíg nem éltél nehéz éveket Hogy történjen bármi, amíg élünk s meghalunk Mi egy vérből valók vagyunk!"
3M..
2016. február 10. 19:09
Tökéletes, már többször szóvátettük hogy a románok nem teljesítik az 1918-as vállalásaikat! Ezzel érvénytelenítik, felrúgják a trianoni diktátumot. Így ránk sem vonatkoznak az akkori vállalások, semmisek az akkor meghúzott határok. Románia már többször bizonyította, hogy nem méltó Erdély megtartására, arra kizárólag a Magyarország ősi területeként sajátunkként tekintünk. Románia vonuljon vissza a Kárpátokon túlra, nincs semmiféle jogalapja az erdélyi területeken tartózkodnia! Magyarország holnaptól vállaljon védhatalmi státuszt Erdély felett ugyanúgy, ahogyan ezt Ausztria teszi. Reméljük a magyar külügy vállalja végre a konfrontácziót az ott élő magyarságért, nemzettestvéreinkkért. Szebb Jövőt!
madarasi.abel
2016. február 10. 19:02
Drukkolok, hogy az ügy eljusson a bíróságra, szerintem csak jól jöhetnénk ki belőle mi, magyarok.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!