Nagy többséget kapott a menekültek szigorúbb átvilágítása, 47 demokrata szembe ment Obamával

2015. november 20. 01:25

289:137 arányban fogadta el az amerikai képviselőház, hogy addig ne fogadjanak be egy iraki és szíriai menekültet sem az elnök által tervezett tízezerből, amíg a nemzetbiztonsági intézmények nem garantálják, hogy az illető nem jelent biztonsági kockázatot az USA számára. Barack Obama vétót helyezett kilátásba, de az átszavazó demokraták miatt ez is kevés lehet.

2015. november 20. 01:25

Megszavazta az amerikai képviselőház csütörtökön azt a törvénytervezetet, amelynek értelmében mindaddig felfüggesztik a szíriai és az iraki menekültek befogadását, amíg kulcsfontosságú nemzetbiztonsági intézmények nem kezeskednek arról, hogy személy szerint nem jelentenek kockázatot. Barack Obama elnök, aki a folyó költségvetési évben 10 ezer szíriai menekültet szándékozik betelepíteni az Egyesült Államokba, előzetesen vétót helyezett kilátásba a törvénytervezettel szemben.

Dupla kétharmaddal az elnöki vétó ellen

A republikánus többségű szövetségi törvényhozás alsóházában 289:137 arányban fogadták el a jogszabály tervezetét, ami azt jelenti, hogy 47 demokrata képviselő is a kormányzat ellen szavazott, annak ellenére is, hogy annak magas rangú képviselői, Denis McDonough fehér házi kabinetfőnök és Jeh Johnson belbiztonsági miniszter vezetésével, zárt ajtók mögött még csütörtökön is megpróbálták jobb belátásra bírni őket.
Egy ekkora többség, amely az elnök menekültpolitikájának a párizsi terrortámadások utáni elszigetelődését jelzi, a képviselőházban elegendő lehet az elnöki vétó felülírásához (amihez mindkét házban kétharmadra lenne szükség).

A szenátus várhatóan csak a hálaadás napján (november 26-án) kezdődő ülésszaki szünet után tűzi majd napirendjére a törvénytervezetet, amelynek értelmében a belbiztonsági miniszternek, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatójának és a nemzeti hírszerzés igazgatójának (DNI) minden egyes menekült esetében szavatolnia kell az ártalmatlanságot. Az eddig alapvetően a belbiztonsági tárca által végzett átvilágítás az FBI hatáskörébe kerülne át. Várakozások szerint a szenátusi demokraták megkísérlik majd akadályozni a kérdés napirendre tűzését.

„Özvegyek és árvák”

Obama szerdán a Fülöp-szigeteken arról beszélt, hogy a republikánusok „özvegyek és árvák” befogadásától rettentek vissza. Hangot adott véleményének, miszerint a törvénytervezetet az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet érvként használhatja fel toborzókampányához. John Kirby, az amerikai külügyminisztérium szóvivője közölte, hogy az Egyesült Államokba a 2001. szeptember 11-i terrortámadásokat követően beengedett 785 ezer menekült közül mindössze egytucatnyit tartóztattak le és utasítottak ki terrorizmussal kapcsolatos aggályok miatt. Egyikük sem Szíriából érkezett. 

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Békanász a hasadon
2015. november 20. 11:12
Tivadar szokása szerint föltalálta magát, és orosz nyelvtudásának köszönhetôen igen hamar el tudott helyezkedni: jogtanácsos lett a Svájci Követség Idegen Érdekek Védelme Amerikai Osztályán. Amikor 1947-ben Bernben rendezték meg a 32. Eszperantó Világkongresszust, Tivadar kapva kapott az egyszeri alkalmon: a magyar küldöttségbe saját magán kívül Gyurit is sikerült bejuttatnia. Gyuri Svájcból továbbutazott Angliába, hogy Ipswichben részt vegyen az(Eszperantó) Ifjúsági Világszövetség (TJO) kongresszu- sán is. Kint maradt, és beiratkozott a Londoni Egyetem Közgazdasági Karára (London School of Economics). Egy évre rá Palinak is sikerült kijutnia: a magyar sícsapat tagjaként kiutazhatott Svájcba, a Sankt Moritz-i téli olimpiára. (Ehhez még csapattársai elôl is el kellett titkolnia súlyos lábsérülését.) Útközben azonban már Ausztriában lelépett a vonatról. Egy évig az osztrákoknál maradt, majd amerikai diákvízummal 1948 decemberében érkezett meg New Yorkba – végleg. Tivadar és Erzsébet ezalatt Budapesten maradt. A kommunista hatalomátvétel után, amikor az ügyvédi magángyakorlat megszûnt, Tivadar a jogi pályát elhagyva orosz nyelvre kezdett oktatni magyarokat és magyar nyelvre oroszokat a Magyar–Szovjet Mûvelôdési Társaságnál Ez is többedik generációs vakoló.
lavor
2015. november 20. 10:08
Colleen Bell: " A nemzetközi közösség tagjaként minden államnak alapvető kötelessége megsegíteni a biztonságot kereső menekülteket. Annak, ha intoleráns módon szólnak a menekültekről – akik a világ leginkább kiszolgáltatott csoportjaihoz tartoznak – vagy xenofób jelzőkkel betolakodónak, esetleg ellenségnek nevezik őket, nincs helye a megoldás keresésére irányuló erőfeszítésekben."
FridaySpider
2015. november 20. 08:38
Azzal mégis mi a baja a liberálisoknak, hogy ellenőrizni kell egy ország területére befogadott idegeneket? "289:137 arányban fogadta el az amerikai képviselőház, hogy addig ne fogadjanak be egy iraki és szíriai menekültet sem az elnök által tervezett tízezerből, amíg a nemzetbiztonsági intézmények nem garantálják, hogy az illető nem jelent biztonsági kockázatot az USA számára." Ennek kellene lennie a természetesnek, Obama meg vétóz. Az eszem megáll.
illesl
2015. november 20. 08:17
Egyszerűen nem tudom feldolgozni e hírt. Hogy amerika, a megtestesült demokrácia, a fékek és ellensúlyok etalonja, az emberi jogok a humánum archetípusa ilyen orbanoid lépésre szánta el magát. Mi a titka Orbán Viktornak, hogy már amerikát is kezdi megfertőzni? És mi lesz itt szegény migránsokkal, ha mindenütt kerítés épül?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!