Hétfőn a migráció kérdését is megvitatják az uniós külügyminiszterek

2015. április 19. 16:30

A vasárnap éjszakai hajószerencsétlenség – ami akár 700 menekült halálát is okozhatta – után, hétfőn az uniós külügyminiszterek megvitatják a migráció kérdését – közölte Federica Mogherini. Az EU külügyi főképviselője szerint minden uniós tagállamnak egyformán részt kell vennie a helyzet megoldásában.

2015. április 19. 16:30

A vasárnapi, akár mintegy 700 ember halálát is okozható földközi-tengeri tragédia miatt az uniós külügyminiszterek hétfői tanácskozásukon megvitatják a migráció kérdését – közölte Federica Mogherini, az Európai Unió külügyi főképviselője.

„Túl sokszor mondtuk már: soha többé” – szögezi le közleményében az olasz politikus, aki szerint haladéktalanul meg kell oldani a helyzetet, a szolidaritáson, az emberi jogok és méltóság tiszteletén alapuló unió számára ugyanis elfogadhatatlan mindaz, ami az EU déli határvidékén történik. Az olasz politikus szerint a gyökerénél kell kezelni a problémát, az unió szomszédságában egyre terebélyesedő instabilitásnak kell véget vetni.

A volt olasz külügyminiszter egyúttal emlékeztetett, hogy az életmentés mind a 28 uniós tagállam felelőssége, ez a feladat mégis mindezidáig leginkább a déli tagállamokra hárult. „Ezért holnap minden uniós tagállamot fel fogok szólítani, hogy tettekkel tegyenek tanúbizonyságot arról, hogy igazodnak azokhoz a közös alapértékekhez, amelyeket az unióhoz való csatlakozásukkor magukénak nyilvánítottak” – áll Federica Mogherini közleményében.

Az Európai Bizottság vasárnap közleményben tudatta: „mélyen bántják a földközi-tengeri tragikus események”. A kommüniké szerint az unió egészének erkölcsi és humanitárius kötelessége lépéseket tenni. A bizottság szerint azonnali intézkedések kellenek a további tragédiák megakadályozása érdekében. „Ez mind a 28 tagállam és az uniós intézmények közös felelőssége, s közös európai választ kíván” – nyomatékosítja közleményében a brüsszeli testület.

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Senye Péter
2015. április 20. 06:26
Ami történik, az nem bevándorlás, hanem invázió.
thymian
2015. április 19. 22:29
Mogherini is befogadhatna egy hajóra valót.
magnamater
2015. április 19. 18:11
Az afrikai nyomornak azok a felelősei,akik a gyarmatbirodalmakból meggazdagodtak, akik rabszolgákat fogdostak, és eladták azokat, és akik megvették azokat.Aljasság most azokat fizetésre kényszeríteni,akik nem voltak részesei e förtelmes kizsákmányolásnak!
betamás89
2015. április 19. 17:35
Szerintem minden országnak meg kellene legyen a joga arra, hogy népszavazáson döntse el, fogad-e be vizen érkező menekülteket vagy sem. Amely fogad, az gondoskodjon is arról, hogy amint a vizialkalmatosság eléri a felségvizeit, az azon levők ne vesszenek a vízbe. Amely nem fogad, annak meg kellene legyen minden joga arra, hogy azokat, akik felségvizeit megsértik, onnan eltávolítsa. Így a menekülők is tudnák előre hány óra két perc. Persze ebben a konkrét esetben nem vetődik fel az EU-s országok felelőssége, még a morális felelőssége sem, hiszen az Líbia partjainál történt. Ráadásul nem lehet egy ország sem felelős azért, amiért menekültek olyan alkalmatosságra szállnak fel, amely nem képes elvinni őket a kívánt célig.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!