Obama katonai erőt vetne be az Iszlám Állam ellen

2015. február 11. 20:10

Felhatalmazást kért a kongresszustól Barack Obama amerikai elnök szerdán arra, hogy három éven át katonai erőt alkalmazhasson az Iszlám Állam szemben, habár az Egyesült Államok már többször intézett légicsapást a terrorszervezet ellen. A republikánusok szerint a javaslat megfontolandó.

2015. február 11. 20:10

Felhatalmazást kért a kongresszustól Barack Obama amerikai elnök szerdán arra, hogy három éven át katonai erőt alkalmazhasson a Szíria és Irak területének jelentős részét uraló Iszlám Állam terrorszervezettel szemben.

 
Az elnöki háborús felhatalmazási határozati javaslat értelmében elképzelhető lenne az amerikai erők „korlátozott” alkalmazása az Iszlám Állam, valamit az ahhoz „kapcsolódó személyek vagy erők” ellen, de kizárnák bevetésüket „elhúzódó támadó szárazföldi harcokban”. A dokumentum nem nevezett meg földrajzi határokat.
 
Obama egyúttal kérte a törvényhozástól az iraki háború 2002-ben történt engedélyezésének visszavonását is, de az elnöki javaslat egyúttal helyben hagyatná a röviddel a 2001. szeptember 11-i terrortámadások támadások után elfogadott, az al-Kaida és társszervezetei elleni harcra szóló felhatalmazást.
 
Az elnök által beterjesztett határozati javaslathoz csatolt levél szerint az Iszlám Állam „súlyos fenyegetést” jelent az Egyesült Államokra és közel-keleti szövetségeseire, amely a régión túl amerikai területre is kiterjed. A dokumentum elítélte az Iszlám Állam bűntetteit, az tömeges gyilkosságokat és kitér négy amerikai túsz, James Foley, Steven Sotloff, Abdul-Rahman Peter Kassig és Kayla Mueller halálára, amelyért a terrorszervezetet tette felelőssé.
 
Az Iszlám Állam elleni amerikai légicsapások már tavaly augusztusban megkezdődtek, de az amerikai kormány az elmúlt hónapokban többször is kifejezésre juttatta álláspontját, miszerint a katonai erő alkalmazására való kongresszusi felhatalmazás a szövetségesek és az ellenségek számára is fontos üzenet lenne.
 
John Boehner, a képviselőház republikánus elnöke Obama kérését szerdai sajtótájékoztatóján egy törvényhozási folyamat elejének nevezte és kijelentette: arra számít, hogy a kongresszus módosítani fog a határozati javaslat szövegén. Boehner egy korábbi sajtóközleményében annak fontosságát hangoztatta, hogy a katonai parancsnokoknak meg kell adni a sikerhez szükséges rugalmasság lehetőségét és felhatalmazást, egyúttal azt állítva, hogy az elnök kérése nem felel meg ennek a követelménynek. A házelnök ugyanakkor szerdán, újságírók előtt kitért az elől, hogy részletezze kifogásait. 
 
Mitch McConnell, a szenátusi republikánus többség vezetője Boehnerhez hasonlóan úgy vélekedett, hogy az elnök kérését komoly megfontolás tárgyává kell tenni. Megfigyelők szerint az amerikai szárazföldi erők bevetésének ügye éles vitákat gerjeszt majd a kongresszusban. Miközben több republikánus törvényhozó támogatná ezt a megoldást, az újabb közel-keleti háborúba való bebonyolódástól ódzkodó demokraták körében sok az ellenzője.
 
Nancy Pelosi, a képviselőházi demokrata kisebbség vezetője közleményében tartózkodott attól, hogy támogassa Obama elnök javaslatát és úgy vélekedett, hogy a kongresszusnak megfontoltan és gyorsan „szűkre szabott” törvényt kell  elfogadnia az Iszlám Állam elleni harc ügyében.
 

Összesen 31 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2015. február 12. 05:30
Miért eddig mit vetett be? Cserkészeket?
Drágha Márió
2015. február 11. 22:33
A Samu bácsi által kreált ,,Iszlám Állam" elleni háború kiterjesztése kiváló lehetőséget nyújt a US Army új,hipermodern fegyvereinek élesben való kipróbálására.Zseniálisan ki van ez találva...
Morgen
2015. február 11. 20:54
Csak valaki félre ne értse !
kaktuszvirág
2015. február 11. 20:24
Ez lesz az új Afganisztán.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!