Magyar Péter, az újságírók, meg a kínos emlékű Erzsi néni
Mit tenne kiélezett történelmi helyzetben? Jó lenne tudni. De még jobb lenne őt már elfelejteni.
Összesen 3,3 milliárd forint értékű felújítási munkálatokat terveznek az idén a prágai várban, a Hradzsinban, ennek túlnyomó részét a turizmus bevételeiből szeretnék fedezni. A Hradzsin a világ legnagyobb épségben fennmaradt várkomplexuma, a világörökség része, több 10. és 14. századi épülettel.
Összesen 292 millió korona (mintegy 3,3 milliárd forint) értékű felújítási munkálatokat terveznek az idén a prágai várban, a Hradzsinban – közölte David Sebek, a várkezelőség szóvivője.
Sebek szerint a legnagyobb tételt a várépületek Moldva felé néző külső homlokzatainak a felújítása jelenti. Új homlokzatot kap egyebek között a régi királyi palota, valamint a lovarda épülete is. A homlokzatok felújítása, az ezzel összefüggésben elvégzendő restaurátori munkák értékét mintegy 140 millió koronára becsülik.
A harmadik várudvaron álló Szent Vitus-székesegyházon, amely Csehország legnagyobb temploma, felújítják a tetőt és az ablakok egy részét, valamint a kápolnák belső tereit, néhány falfestményt, régi sírkövet és oltárt is. Erre a célra 17,8 millió koronát szánnak.
A Hradzsin Prága leglátogatottabb műemlékegyüttese, tavaly több mint 1,7 millió turista kereste fel. A tervezett majdnem 300 millió koronás kiadásokból 249 millió koronát a vár turistaforgalmának bevételeiből fedeznek, míg 43 millió koronát az állami költségvetés biztosít a munkálatokra.
A Guinness-rekordok könyve szerint a Hradzsin a világ legnagyobb épségben fennmaradt várkomplexuma, területe mintegy 70 ezer négyzetméter; és a világörökség része.
A prágai vár legrégibb román stílusú épületei a 10. században épültek, de rendkívül értékesek a 14. századi gótikus épületek is.
A cseh királyok történelmi székhelye 1918 után a csehszlovák államfők, majd 1993 elejétől, az önálló Cseh Köztársaság megalakulása óta a cseh államfők székhelye.