Dominóhatást indított el Trump: újabb szövetségesétől vehet könnyes búcsút Zelenszkij
Európa egyik vezető hatalma is ráeszmélt arra, hogy egyre nagyobb veszélynek van kitéve a kontinens.
Az eredeti tervek szerint kedden kezdték volna meg a júliusban Kelet-Ukrajnában lezuhant maláj utasszállító roncsainak Hollandiába szállítását. Végül ezt meghatározatlan időre elhalasztották, orosz híradások szerint azért, mert a holland szakértők nem értenek egyet az EBESZ és a szakadárok által közösen készített jegyzőkönyvvel.
A holland szakértők kérésére meghatározatlan időre elhalasztották kedden a kelet-ukrajnai donyecki szakadár területen júliusban lezuhant malajziai repülőgép roncsainak elszállítását Hollandiába – közölték a donyecki hatóságok. Orosz hírügynökségek szerint a halasztásnak az az oka, hogy a holland szakértők nem hajlandóak aláírni a roncsok elszállításáról szóló, a szakadár „köztársaság”, illetve az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) képviselői által közösen készített jegyzőkönyvet, mert nem értenek egyet a dokumentum szövegével.
A Malaysia Airlines Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó MH17-es járata a Donyeck megyei Hrabove településnél, oroszbarát szakadárok által ellenőrzött területen zuhant le július 17-én. A tragédiában 298-an vesztették életüket, köztük 196 holland állampolgár. A tragédiát senki nem élte túl. A nyugati hírszerző szolgálatok szerint oroszbarát szakadárok lőtték le a gépet Buk típusú, orosz gyártmányú légvédelmi rakétával, Moszkva viszont az ukrán fegyveres erők felelősségét emlegeti.
A holland hatóságok által folytatott nyomozás még nem ért véget, mert a fegyveres konfliktus miatt mindeddig nem tudták elszállítani a helyszínről a roncsokat, hogy megvizsgálják őket. A minap abban állapodtak meg, hogy ez kedden megkezdődik, és a donyecki hatóságok a szakértők rendelkezésére is bocsátották az ehhez szükséges nehézgépeket, darukat, tehervagonokat.
Szemjon Kuzmenko, az önhatalmúlag kikiáltott Donyecki Népköztársaság közlekedési minisztériumának vezetője sérelmezte a Ria Novosztyi hírügynökségnek nyilatkozva, hogy a holland szakértők „nagyon követelőzők, újabb és újabb feltételeket szabnak”, hogy aláírják a szállítmányozási jegyzőkönyvet, és emiatt késik a roncsok elszállítása.