Trump beiktatásának kézzel fogható előnyei lesznek Magyarország számára
Hoppon maradnak az (egykori) demokrata mélyállam magyarországi kitartottjai is.
Az Egyiptomban betiltott Muzulmán Testvériség számos vezetőjének menedéket nyújtó Katar váratlanul kiutasította az országból az iszlamista szervezetnek és közvetlen környezetének több befolyásos tagját - jelentette szombaton az egyiptomi sajtó.
Összesen hét egyiptomi iszlamista egy hetet – egyes források szerint egy hónapot – apott arra, hogy elhagyja az olajban gazdag Öböl menti államot, amelyet a régióból gyakran érik bírálatok, amiért egyszerre tart fenn szoros stratégiai kapcsolatokat nyugati kormányokkal – elsősorban Washingtonnal – és a térségben tevékenykedő iszlamista erőkkel. Az egyiptomi szervezetből kialakult – és időközben feloszlatott – zabadság és Igazságosság Pártjának szóvivője a katari fővárosban úgy nyilatkozott, hogy az érintettek között van Amr Darrág volt tervezési miniszter és Mahmúd Huszein, a testvériség főtitkára is.
Ezen felül befagyasztották a Muzulmán Testvériség mintegy 524 magas rangú tagjának Katarban vezetett bankszámláját. A szervezetből tavaly kivált Testvériség Erőszak Nélkül nevű csoport Facebook-oldalán szombaton megjelent közlemény szerint a hatóságok összesen 848 millió dollárt (több mint 200 milliárd forint) foglaltak le. A számlatulajdonosok között szerepel a testvériség fejének, Mohamed Badíének a neve is.
Kairó és Doha között diplomáciai válság dúl az iszlamista Mohamed Murszi egyiptomi elnök tavaly júliusi elmozdítása óta. Katar nyíltan a Murszi mögött álló Muzulmán Testvériség mellé állt, és államcsínynek minősítette a történteket. A több mint egy éves mosolyszünet alatt az Öböl menti állam közvetlen szomszédjai is visszarendelték nagyköveteiket Dohából. Egyebek mellett Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek is az iszlamisták támogatásával vádolja Katart, miközben dollármilliókkal segítik a gazdasági csőd – és a helyi dzsihadista milíciák – ellen küzdő új kairói kormányt.
Az utóbbi hetekben újra közelebb hozta egymáshoz az ellenlábasokat a régióban egyre nagyobb teret nyerő szélsőséges mozgalmak jelentette veszély. A térségben tartózkodó John Kerry amerikai külügyminiszter csütörtökön tíz arab állam – köztük Katar – támogatását is biztosította egy „koordinált katonai hadjárathoz” az Iszlám Állam dzsihadista szervezet ellen, amely Szíria és Irak jelentős területeit vonta uralma alá.
Az egyelőre nem teljesen világos hátterű szombati fejleményeket a kiutasított Amr Darrág Facebook-oldalán úgy kommentálta, hogy az „általunk vendégszeretőként megismert Katart érő további kellemetlenségek elkerülése végett” eleget tesznek a felszólításnak.