Reformok nélkül Olaszországot nem válság, hanem összeomlás fenyegeti – erre figyelmeztetett Matteo Renzi kormányfő a parlament felsőházában hétfőn mondott programbeszédében, amelyben a kormánya által tervezett azonnali és radikális gazdasági-intézményes reformokat ismertette. A bizalmi szavazás a szenátusi frakciók válasza után hétfőn késő este várható. „Ti lesztek az utolsó olasz szenátorok!” - mondta a szenátusban tartott legelső beszédében Matteo Renzi az általa már többször vázolt reformokat ismertetve. A kormány azonnal nekikezd az alkotmányos reformnak, amely a szenátus eltörlésével indulna. Ezt a munkapiac, az olasz közigazgatás, adóreform és igazságszolgáltatás átalakítása követi.
A miniszterelnök – aki kormányával együtt szombaton tette le a hivatali esküt – bejelentette, hogy csökkenteni akarja jelentősen a bruttó és nettó bérek közötti különbséget. A tervek között szerepel az is, hogy a nyugdíjasok és közalkalmazottak az adóhivataltól előre kitöltött adóbevallási űrlapokat kapjanak. „Azt akarjuk, hogy az adófizetés könnyebb legyen, és az olaszok ne féljenek az adóhivataltól!” – fogalmazott. Matteo Renzi elmondta, hogy 2008 és 2013 között az olasz GDP kilenc százalékot zuhant, a munkanélküliség 8-ról 12 százalékra emelkedett, 46 százalékos fiatalkori munkanélküliséggel. „Ezek a számok nem a válság, hanem az összeomlás jelei!” – hangoztatta Renzi. Hozzátette: jobb lett volna választások útján miniszterelnökké válni, de elérkezett a változás és a bátor döntések ideje. „Ez az utolsó lehetőség, ha most sem sikerül, az én hibám lesz!” – fogalmazott. Matteo Renzi megírt szöveg nélkül szabadon beszélt, ami páratlannak számít az olasz kormányok történetében
Az új miniszterelnök szerint az innovációt Olaszországban a bürokrácia lassítja. A közigazgatásból el kell távolítani a pozícióikból eddig elmozdíthatatlan vezetőket, akik a belpolitikában évtizedek óta a „jó és rossz időt diktálják”. Hangsúlyozta, hogy a közigazgatásban minden egyes eurócent sorsát láthatóvá kell tenni. Matteo Renzi bejelentette, hogy annak a bevándorló családban született gyereknek, aki Olaszországban végigjár egy iskolai ciklust, állampolgárságot kell kapnia. Azt ígérte, minden héten felkeres egy iskolát Olaszország különböző részein. Kifejtette: a világon páratlan műkincsekkel teli Itáliánál nincsen potenciálisan vonzóbb ország, de az olasz kultúrának a magán befektetők segítségére van szüksége. Giorgio Squinzi, a Confindustria gyáriparos szövetség elnöke pozitívan kommentálta a Renzi-kormány tervezte adóreformokat. Giuliano Ferrara újságíró, Silvio Berlusconi volt kommunikációs tanácsadója szerint Matteo Renzi energiájával „a reformokból még lehet is valami”, de az most kiderült, hogy Renzi „beszédet nem tud tartani”. Az olasz hírportálok a bizalmi szavazásra várva azért bírálták a kormányfőt, mert zsebre tett kézzel mondta el beszédét.