Másfél éves mélyponton a magyar CDS-árazás Londonban

2013. január 03. 18:39

Másfél éve nem mért mélypontra csökkent a magyar államadósság-törlesztési kockázat biztosítási tranzakcióinak árazása csütörtökön a londoni piacon, tükrözve az amerikai költségvetési egyezség létrejöttét követő globális piaci derűlátást.

2013. január 03. 18:39

A S&P Capital IQ globális piaci adatszolgáltató és elemzőcsoporthoz tartozó CMA londoni piacfigyelő cég szakelemzőinek kimutatása szerint a szuverén magyar törlesztésleállási kockázat elleni piaci biztosítási cseretranzakciók (credit default swaps, CDS) középárfolyama 260 bázispont környékén mozgott a csütörtöki késői londoni jegyzésben az irányadó ötéves államkötvény-lejáratra. A magyar szuverén törlesztéskockázat CDS-kontraktusainak árazása legutóbb 2011 júliusában járt a 260 bázisponthoz közeli sávban.

A csütörtök estére kialakult magyar CDS-árazás azt jelenti, hogy egységnyi, tízmillió euró névértékű ötéves magyar államkötvényre jelenleg hozzávetőleg 260 ezer eurós éves középárfolyamon kínálnak határidős törlesztéskockázat-biztosítási kontraktusokat a londoni piacon. Ez jórészt megegyezik az euróövezet két legnagyobb déli gazdasága, Olaszország és Spanyolország törlesztéskockázati megítélésével, számottevően jobb azonban Portugália CDS-árfolyamánál. A CMA kimutatása szerint az olasz szuverén CDS-középárfolyam 254, a spanyol 265, a portugál ugyanakkor 396 bázispont környékén járt a csütörtök esti londoni jegyzésben.

Éppen egy évvel ezelőtt, 2012 januárjának első kereskedési hetében 750 bázispont feletti magyar CDS-árfolyamrekordokat mértek Londonban, így a tizenkét hónappal ezelőtti szintnél most csaknem félmillió euróval olcsóbb az irányadó ötéves futamidejű magyar szuverén devizakötvény tízmillió eurónként számított törlesztésbiztosítási középárfolyama a londoni piacon.

A CDS-tranzakciók árazása jelzi, hogy a piac mennyire ítéli kockázatosnak azt az állami vagy vállalati adóst, amelynek kötelezettségeire az adott határidős törlesztésbiztosítási kontraktusok vonatkoznak. A magyar CDS-árfolyamok az idei év eleje óta is jelentősen csökkentek, 2013 első kereskedési hetét ugyanis a magyar államadósságra köthető törlesztéskockázat-biztosítási kontraktusok 278 bázispont környékén kezdték a londoni piacon.

Az árfolyamesésnek lendületet adott az amerikai „költségvetési szakadék” – vagyis a drámai mértékű adóemelések és költségvetési kiadáscsökkentések – elkerüléséről e héten létrejött kongresszusi megállapodás, amely nélkül egybehangzó elemzői vélemények szerint az Egyesült Államok, sőt akár a világgazdaság egésze is recesszióba kerülhetett volna az idén. Mindazonáltal az utolsó pillanatban elért megállapodás tartalma sem váltott ki egyöntetű lelkesedést a londoni elemzői közösségben.

Az egyik legnagyobb citybeli gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics szakelemzői például kiemelték kommentárjukban, hogy bár az egyezség „a semminél jobb”, nem tartalmaz azonban intézkedéseket az amerikai államadósság-limit újból esedékessé váló emelésére, és a megállapodás a költségvetési kiadások tervezett radikális csökkentésének mindössze kéthavi halasztását jelenti. A cég londoni elemzői szerint mivel kevés esélye van a középtávú amerikai költségvetési problémák érdemi kezelésének, az idén az Egyesült Államok szuverén adósosztályzatainak további leminősítése valószínűsíthető.

Az egyik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's már 2011 augusztusában megvonta az Egyesült Államoktól az elit „AAA” államadós-osztályzatot, először azóta, hogy a cég a szuverén amerikai adósságra ezt a besorolását 1941-ben megadta.

Összesen 36 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
krisztoforo48
2013. január 04. 05:02
Nagyon keskeny mezsgyén mozgott a kormány 2010 óta.Tudhatta mindenki,hogy nem lesz egyszerű/és olcsó/ stabilizálni a gazdaságot és az kemény áldozatokkal fog járni.Le kellett szorítani az államháztartási hiányt,meg kellett állítani az ország eladósodását,de közben arra is figyelni kellett,hogy a gazdaság teljesítménye ne csökkenjen túlságosan.Ha nehezen is,de sikerült megteremteni az alapokat egy esetleges fejlődés eléréséhez.Mindezt úgy,hogy folyamatosan támadva volt az ország úgy politikailag,mint gazdaságilag.Mára rájöttek külföldön,hogy nem megy.Még nagyon vigyázni kell,mert nagyon sebezhetőek vagyunk,de meg van az esély egy jobb ország felépítésére.Voltak hibák és vannak most is a kormány működésében,de ezeket a hibákat ki lehet javítani.Nagyon sok mindennel nem értettem egyet én sem és most is vannak ilyenek.Sőt azt kell mondjam,van néhány dolog,ami kifejezetten irritál a működésükkel kapcsolatban,de nem látok más alternatívát.Nincs jelenleg olyan "partiképes" tömörülés,amelyik jobban tudná csinálni és meg lehetne bízni benne.Persze lehet köpködni Őket,lehet patásorbánozni,de ez az ország már totális csődben lett volna 2011 elejére,ha marad az előző alakulat.Lett volna más mód is persze,láthatjuk a példákat a görögöknél spanyoloknál.Tömeges elbocsájtások a közszféránál,30-40%-os bér és nyugdíjcsökkentés,stb.Ez lett volna a kormány számára könnyebb út,de a lakosság számára gyötrelmesebb mindenképpen.Mindenki szenvedett el sérelmeket és sajnos még fog is egy darabig,de reálisan nézve,mégis ez volt a fájdalommentesebb.Lehet ezek után a sorok után köpködni engem,de ha komolyan elgondolkodik az emberfia,mindenféle politikai szimpátia nélkül,nem hiszem,hogy más következtetéseket tud levonni.
medve
2013. január 03. 20:16
Én dühös vagyok. A deficit, ráadásul nem a lakosságot sarcolva, kétségtelenül Orbán egyik sikere (ezért megy le a csődkockázat). Éppen ezért érthetetlen számomra, hogy a Hoffmanok, Feketék, Kerényik és Szíjjártók elviszik a sikereket a médiában.
OrangeOrder
2013. január 03. 19:47
Nah, nem csoda, hogy ez a vezércikk az Indexen is! Ja nem... ott csak az lehet a felső kockákban, hogy megbukott az államadósság elleni harc, hogy megrogyott a forint (=gyengült két egységnyit, majd délután vissza), államcsőd jöhet (igaz, Argentínában), stb. Írok is erről hamarosan egy jót, hogy örüljön a Mandiner közönsége is :)
szintiboj
2013. január 03. 19:46
Ez még mindig magasabb mint a kormányváltáskor nem?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!