IMF: A kilábalás munkájára kell összpontosítani

2012. január 16. 09:17

Világszinten gyengült a gazdasági aktivitás, és a rövid távú kilátások észrevehetően rosszabbak a szeptemberben közölteknél – mondta David Lipton, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgató-helyettese.

2012. január 16. 09:17

David Lipton, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgató-helyettese hétfői beszédében Hongkongban emlékeztetett: korábban a szervezet már figyelmeztetett arra, hogy veszélyes új szakaszába lépett a világgazdasági válság. Megjegyezte: sajnálatos módon ez a szakasz már nem új, de továbbra is veszélyesebb, mint valaha.

A vezérigazgató-helyettes szerint világszinten gyengült a gazdasági aktivitás. Kifejtette: annak ellenére, hogy amerikai gazdasági mutatók az elmúlt időszakban pozitív meglepetést okoztak, összességében a világgazdasági aktivitás romlott 2011 utolsó negyedévében és a rövid távú kilátások észrevehetően rosszabbak a szeptemberben közölteknél.

Lipton szerint  a rosszabb gazdasági helyzet legfőbb oka az euróövezeti válság. Elmondta: különösen a fiskális fenntarthatóság és a banki veszteségek miatt nőttek a kötvényhozamok az euróövezeti államokban. A banki finanszírozás majdhogynem megszűnt, mivel a legnagyobb bankok azzal javítanak tőkepozícióikon, hogy eszközöket értékesítenek és korlátozzák a hitelezést – értékelt az amerikai közgazdász. Az eszközleépítés immár azzal a veszéllyel jár, hogy a növekedés a jövő héten közlendő, felülvizsgált prognózisnál is rosszabb lesz – tette hozzá.

Lipton megerősítette: „az európai kilátások gyászosak, és az Európára, illetve a világgazdaságra ható kockázatok magasak. Ahelyett azonban, hogy engednénk, hogy a pesszimizmus megbénítson minket, itt az idő, hogy a válságból való kilábalás reményteli munkájára összpontosítsunk” – tette hozzá. Kijelentette: „ha van jó hír, az az, hogy ismerjük a kiutat jelentő politikákat, és éppen az ehhez szükséges pénzügyi háttér megteremtésén dolgozunk”.

A szakember az euróövezeti kilábalás négy legfontosabb elemének nevezte, hogy több banki és állami likviditás, több költségvetési konszolidáció, több növekedés és több integráció legyen. Lipton figyelmeztetett: „nagy a tét”. Markáns lépések nélkül Európát az összeomló bizalom, a stagnáló növekedés és a kevesebb munkahely spirálja ragadná el.

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bb2
2012. január 16. 10:35
Csak azt várom, az IMF feltételei között első helyen szerepeljen, hogy Biszku Béla nyugdíját a duplájára kelljen emelni!
Learten
2012. január 16. 10:33
"Kijelentette: „ha van jó hír, az az, hogy ismerjük a kiutat jelentő politikákat, és éppen az ehhez szükséges pénzügyi háttér megteremtésén dolgozunk”." Mondá az ájemef guru, majd újból az adóemeléseket tartalmazó brossúrák felé fordult, ami bizonyosan szerinte a megoldás minden gazdasági bajra. Ha annyira tudják a megoldást igazán megsúghatnák már a vezetőknek hátha működne... Bár ennek ellentmond hogy az ájemef által diktált kötelezvények még sehol sem váltak be. Legújabban már Romániában is durva tüntetések folynak az egészségügy privatizáció miatt amit ugye az ájemef "ajánlott" a hitelükért cserébe.
novara
2012. január 16. 10:22
"annak ellenére, hogy amerikai gazdasági mutatók az elmúlt időszakban pozitív meglepetést okoztak," "Lipton szerint a rosszabb gazdasági helyzet legfőbb oka az euróövezeti válság." Mondta az amerikai közgazdász Lipton. Csak objektiven- mondta novara...
Királyvizet Károlyira
2012. január 16. 10:08
"Világszinten gyengült a gazdasági aktivitás" hát kérem az emberiség egy ZÁRT RENDSZERBEN próbál korlátlanul szaporodni és ráadásul egyre jobban élni
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!