A gazdasági válság az utóbbi negyven év legnagyobb mértékű csökkenését okozta az üvegházhatású gázok kibocsátásában, mutatta ki a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA).
2009. szeptember 21. 12:03
p
0
0
1
Mentés
A szerves tüzelőanyagok használatából fakadó gázkibocsátás idei visszaesése még a nyolcvanas évek elején - az olajárrobbanást követő világgazdasági recesszió idején - végbement kibocsátás-csökkenést is felülmúlja. A válság hatására kialakult új helyzet "páratlan lehetőség" a döntéshozók számára, hogy a koppenhágai klímakonferencián a fenntarthatóság útjára tereljék a világ energetikai rendszerét, véli Fatih Birol, az IEA vezető közgazdásza. "Ha viszont elszalasztják ezt az esélyt, később már jóval drágábban és ezért nehezebben lehetne majd biztosítani a környezeti fenntarthatóságot az energiatermelés és -felhasználás rendszerében" - mondta a párizsi központú szervezet szakértője.
A légkörbe kerülő szén-dioxid és egyéb káros gázok mennyiségének csökkenése főként az ipari termelés visszaesésének tudható be. További fontos tényező, hogy az energiaszükséglet mérséklődése nyomán jegeltek számos energetikai beruházást, így nem épült meg például egy sor széntüzelésű erőmű.
Jelentős a kormányzati klímavédelmi intézkedések szerepe is. A csökkenés nagyjából 20 százalékban ezeknek köszönhető, a hivatalosan még nem publikált tanulmány szerint, amelyről a The Financial Times című londoni gazdasági lap számolt be hétfőn. (MTI)
A megkérdezettek döntő többsége kedvezőtlen véleményen van a külföldről fizetett politikai szervezetekről és aktivistákról – derült ki a Századvég felméréséből.
Egy lépésre vagyunk attól, hogy egyetlen frekvenciavillanás elsötétítse egész Európát – a Hotel Lentulaiban Tóth Máté energiajogász beszél az áramszünetek valódi kockázatairól.