Felvilágosította a Fidesz Magyar Pétert: elbújhat a tiszás szégyenében
„Aki azt gondolja, hogy minden nőt megkaphat, az egy nőt sem kap meg igazán” – jegyezte meg a Fidesz-frakció.
A civil szervezet – két képviselőt maga mellé állítva – átveheti a hatalmat a városban, ami nagyon rosszul érintené Gyenes Leventét, hiszen eddig az történt a településen, amit ő akart.
Mostantól sokkal nehezebb dolga lesz a gyömrői nyomkövetős polgármesternek, Gyenes Leventének –
és teljesen abszurd módon még a képviselő-testületi üléseket is kénytelen ezzel a szerkezettel a lábán vezetni –, mert a civil szervezetének, a Jó itt élni! Közösségnek mindhárom jelöltje elbukott a vasárnapi időközi önkormányzati választáson, ezzel pedig megszűnt az eddigi többség.
A voksolásból egy másik civil szervezet, a 2011-ben megalakult Hajnal Egyesület Gyömrőért (HEGY) jött ki legjobban, ők – két pedagógus és egy gazdasági szakember – győztek az összes egyéni választókerületben.
Egyetlen párt vett részt a voksoláson, a Mi Hazánk, két helyen a harmadik helyen végeztek, az 5. számú egyéni választókerületben azonban megszerezték a második helyet, itt Kisberk Szabolccsal, a kommunikációs igazgatójukkal szálltak ringbe, aki ugyan csaknem 15 százalékponttal lemaradt a befutó helyről, de 9-cel megelőzte a Jó itt élni! emberét.
Most tehát úgy néz ki a helyzet, hogy a 11 tagú képviselő-testületben – a polgármesterrel együtt, aki egyben képviselő is – négy mandátuma van a Jó itt Élni! Közösségnek, egyik egyébként a polgármester lányáé, Gyenes Dorottyáé, tehát akár családi vállalkozásról is beszélhetünk. Ugyanennyi képviselője van a HEGY-nek, egy-egy hellyel rendelkezik még a Gyömrő2000-Fidesz, valamint a Számít6sz Rám Egyesület (SZRE), illetve van még egy független politikus, aki a Jó itt élni! Közösség frakciójából vált ki.
Így a korábbi városvezetés kisebbségbe került, a négy képviselőjük mellett, legfeljebb az SZRE-s Szabó Zsolt szavazhat rendszeresen Gyenesékkel, ő eddig is támogatta a polgármestert és a frakcióját, nem szavazta meg a képviselő-testület feloszlatását sem, de most, hogy megváltoztak az erőviszonyok, még az is lehet, hogy átáll a HEGY-hez. De ha nem, Gyenesék akkor is csak öten vannak, a többiek inkább a polgármester ellenzékének számítanak.
ehhez a független és a Gyömrő 2000 Kör–Fidesz képviselőjére is szükségük lenne.
Arra azonban továbbra sem lehet számítani, hogy Gyenes lemond, foggal-körömmel ragaszkodik a hatalomhoz – ahogy egy gyömrői lakos fogalmazott, nincs meg az ehhez szükséges erkölcsi érzéke, önkritikája vagy szégyenérzete –, a jog pedig megengedi, hogy maradjon polgármester, ahogy azt is, hogy ő döntse el, mikor jár be a hivatalába dolgozni. Így nem csak az nem zavarja, hogy nyomkövetővel a lábán vezeti a képviselő-testület munkáját, utasítja a kollégáit, de az sem, hogy így fotózkodik rendőrökkel. Ez az elképesztő állapot – hiába született meg ez a választási eredményt – további konfliktusokat vetít előre.
Hodruszky Lajos, a Gyömrő 2000 Kör képviselője azonban azt mondta a Mandinernek:
és a jövőre vonatkozóan kijelentette, nem kritikátlanul, nem feltétlenül mindenben támogatja a HEGY-et, hanem csak akkor, ha az egyesület előterjesztései a város érdekeit szolgálják. Ha viszont a Jó itt élni! Közösség áll elő ilyen javaslatokkal, akkor azt is megszavazza, ő a józan paraszti ész alapján fog mindig dönteni.
Ha valaki ezt a helyzetet az országos politika nyelvére akarja lefordítani – Fidesz kontra ellenzéki pártok –, akkor nagy bajban lenne, a gyömrői közélet ugyanis a kétezres évek elejétől egészen máshogy, nem pártlogika alapján működik, az itt élők sem ez alapján választanak városatyákat maguknak, hogy melyik szervezetet tartják bal- vagy jobboldalinak, esetleg liberálisnak.
Ennek pedig Gyenes Levente színre lépése az elsődleges oka, onnantól ugyanis nagyon nagy befolyásra tettek szert a civil szervezetek,
Az őrző-védő cégével magának jó anyagi helyzetet megteremtő jelenlegi polgármester 2002-ben került a város élére a Gyömrő 2000 Kör egyesület közreműködésével. Gyenes sokáig kirobbanthatatlannak tűnt, de később sorozatos botrányokba keveredett, elítélték, le is kellett mondania a városvezető címéről, ekkor az egyesülete is megvált tőle, ezért ő újat hozott létre – ez lett a Jó itt élni! Közösség –, s 2019-ben ezzel is nyert ő és az összes képviselőjelöltje.
Ám Gyenest tavaly ősszel újabb bűncselekmény elkövetésével gyanúsították meg, előzetes letartóztatásba is helyezték, ezt már a saját közösségében is rosszul viselték néhányan, ezért egyikük független lett, hárman pedig lemondtak. S az elmúlt években létrejött két újabb civil szervezet közül az egyik, a HEGY nagyon megerősödött, ennek köszönheti a mostani sikereit, a pártok továbbra sem rúgnak labdába,
Horváth István, a HEGY elnöke a Mandinernek azt mondta, kissé meglepte, hogy ilyen simán megnyerték a három választást, mert a 2002 óta hatalomban lévő Gyenes Levente a csapatával minden alkalommal győzni tudott, sőt, az első két ciklust leszámítva a többiben az összes egyéni választókerületet megszerezték. A civil szervezet vezetője úgy véli, azzal, hogy a lakosság többsége olyan emberekre adta a voksát, akiknek van saját akarata, önálló véleménye, felmutatta a sárga lapot a polgármesternek – jelezve azt, hogy más vezetésre vágynak az itt élők –, a HEGY pedig reményt adott a városnak, hogy végre meginduljon a megtisztulási folyamat.
A HEGY képviselői nem akarnak leszámolni a politikai ellenfeleikkel, nem akarják felforgatni az önkormányzat működési rendjét, szerkezetét, a hivatal munkáját, nem törekszenek felesleges konfrontációra, az itt élők ugyanis végre békességet szeretnének. Ezért mindenkivel szeretnének együttműködni, de, ha kell, határozottan felvállalják a vitákat, konfliktusokat a polgármesterrel és a csapatával.
Horváth úgy fogalmazott, az összes kérdésben racionálisan, a város érdekeit maximálisan szem előtt tartva hozzák meg a döntéseiket, s reméli, hogy ebben a többi városatya is csatlakozik hozzájuk. Minden olyan felújítást, fejlesztést megszavaznak, amelyek Gyömrő fejlődését szolgálják, azonban
és biztosítják az intézményeik minél jobb működését – jelentette ki.
De abban is változás lesz, hogy mostantól a polgármester nem dönthet önhatalmúlag, nem elég, ha a saját frakcióját utasítja arra, hogyan szavazzanak. Ehelyett folyamatos tárgyalásokra, egyeztetésekre kényszerül Gyenes, ami teljesen idegen és új munkamódszert követel meg tőle, ilyenre ugyanis korábban sohasem kényszerült – mondta Horváth István.
Nyitókép: Gyenes Levente Facebook-oldala