Kiakadt az RMDSZ a marosvásárhelyi magyar polgármester őrizetbe vétele miatt
Kelemen Hunor szerint azzal, hogy Soós Zoltánt bilincsben mutatják a világ előtt, olyan üzenetet küldött a román ügyészség, ami elfogadhatatlan.
A Gyömrő 2000 Kör elnöke szerint az, hogy a költségvetési csalással gyanúsított Gyenes Levente dönthet a település vagyonáról, olyan, mintha egy üzlet egy sikkasztással vádolt embert pénztárosként alkalmazna.
A magyar belpolitikában láthattunk már egészen elképesztő dolgokat, de ezek közül is kiemelkedik az, ami Gyömrőn történt április 17-én (az ügy előzményeiről itt írtunk). A házi őrizetben lévő – a politikus bűnszervezetben elkövetett, jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás miatt lett gyanúsított – polgármester,
és azt is kijelentette, a jövőben teljes jogkörrel akarja a település ügyeit intézni. (Korábban arról is szó volt, hogy a lakásán tanácskoznak, ha nem engedélyezik az ingatlana elhagyását, de gyaníthatóan megkapta a zöld jelzést.)
A Gyömrő 2000 Kör-Fidesz képviselője, Hodruszky Lajos először felszólította Gyenes Leventét, hogy mondjon le, teljesen abszurd és a település számára méltatlan helyzet alakult ki ugyanis azzal, hogy előzetes letartóztatás és fél év börtönben töltött távollét után tér vissza. A kormánypárti képviselő szerint a polgármesternek felelősen eljárva az egész várost kellene képviselnie, úgy, hogy megőrzi annak a jó hírét, de sem erről, sem a közbizalomról már régen nem lehet beszélni. Józan gondolkodású ember pedig nem gondolhatja komolyan, hogy ebben a helyzetben hatékonyan lehet egy települést irányítani – érvelt a városatya –, a jogi csűr-csavarok, az ártatlanság vélelmére történő hivatkozás helyett egy elfogadható lépés van, ha távozik.
A polgármester erre mindössze annyit válaszolt, hogy mérlegeli ezt a lehetőséget, majd anélkül, hogy különösebben zavartatta volna magát, folytatta az ülés vezetését.
Így Hodruszky azt is javasolta, hogy a képviselő-testület oszlassa fel magát. Az előterjesztése azonban nem kapta meg a többséget.
Ám az is érdekes, hogyan alakultak a szavazati arányok. Hodruszky mellett voksolt Romanov Vivien Anni, aki nemrég lépett ki a várost irányító Jó Itt Élni! Közösség frakcióból és lett független, továbbá Horváth István, a Hajnal Egyesület Gyömrőért (HEGY) városatyája, aki korábban már leszavazta a testület feloszlatását – akkor a költségvetés elfogadásának fontosságára hivatkozott, de a szavát megmásítva rendelet megszületése után sem volt erre hajlandó –, most azonban megváltoztatta az álláspontját. Ellene szavazott Gyenes mellett a két alpolgármestere. Szabó Zsolt (Számít6Sz Rám Egyesület) pedig tartózkodott, így nem kapott többséget a kormánypárti javaslat.
Ennél persze eredetileg nagyobb létszámú a képviselő-testület, de az év elején a Jó itt élni! Közösség három képviselője is lemondott, így május 21-én három egyéni választási kerületben is időközi választást tartanak. Bár Földesi Katalin, Dóczi István és Pridalkó Patrik egészségügyi és családi okokra hivatkoztak a távozásukkor, de valószínűbb, hogy elegük lett abból, ami az önkormányzatban zajlik. Ám az is furcsa, hogy közvetlenül azt követően adták vissza mandátumukat, hogy egy oknyomozó újságíró kikérte a vagyonnyilatkozatukat. S nem volt ott a testületi ülésen a polgármester lánya, Gyenes Dorottya sem, aki szintén képviselő.
A választáson a várost vezető
indít három-három-három politikust, s az egyik egyéni választókerületben elindul még egy független jelölt is. A város legnagyobb létszámú egyesülete, a Gyömrő 2000 – amely 2019-ben a Fidesszel közösen vett részt a voksoláson – azonban nem száll ringbe.
A szervezet elnöke, Mezey Attila – aki volt már polgármester, 2017-ben szintén időközi választáson nyert, miután a bíróság a korábbi elítélése után Gyenest megfosztott a címétől – azt mondta a Mandinernek, akármilyen eredményt érnének el, érdemben akkor sem változna a helyzet, ugyanis maradna a polgármester, aki a törvény értelmében jelentős jogkörrel rendelkezik. Tehát a részvételükkel csak asszisztálnának ehhez a teljesen nonszensz helyzethez. Mezey teljesen elfogadhatatlannak tartja, hogy a költségvetési csalással gyanúsított városvezető – egyedül vagy ha kell, a még mellette kiállók szavazataival – dönthessen Gyömrő vagyonáról, a többmilliárdos költségvetéséről. Ez olyan – fogalmazott – mintha egy sikkasztással vádolt embert az egyik üzlet pénztárosként alkalmazná.
A civil szervezet elnöke szerint nincs más kiút, csak az, ha Gyenes távozik. De miután erre nyilvánvalóan nem hajlandó, a képviselők többsége pedig legutóbb nem fogadta el a testület feloszlatását, egy megoldás lehetséges. Az, ha a májusi időközi választás előtt a jelenlegi nyolc képviselőből még három lemondana, így a tizenegy fős testületből csupán öten maradnának, amelynek eredményeként működésképtelenné válna a testület, és az összes városatya – beleértve a polgármestert is – mandátuma megszűnne. Még nem lehet tudni, lesz-e három ilyen képviselő, mindenesetre biztató tárgyalások folynak ebben a kérdésben, így
– jelentette ki.
Az itt lakók döntő többsége is elviselhetetlennek tartja azt, ami a városban folyik, s nem szeretné, ha még másfél évig – a jövő évi önkormányzati választás eredményeként 2024 októberében lépnek munkába a májusban megválasztott polgármesterek és képviselők – ilyen lenne Gyömrő vezetése. „Szégyen, hogy egy elítélt, majd újra meggyanúsított polgármester, a tőle függő, a pozícióját, pénzét neki köszönhető két alpolgármester, valamint a városvezető lánya, továbbá az alkalmanként »megvásárolt« egyik-másik képviselő irányítja a településünket” – jelentette ki a Gyömrő 2000 elnöke.
Az egyik alpolgármestertől – aki kiállt Gyenes mellett, nem szavazta meg a testület feloszlatását –, azt szerettük volna megkérdezni, hogyan képes együtt dolgozni a polgármesterrel, nem tartja-e nagyon kínosnak a városházán történteket, nem lenne-e jobb, ha új választásokat tartanának. Török Réka Erika azonban nem reagált a megkeresésünkre.
Nyitókép: Facebook