Illetve ha még csak elszörnyedne, de még harsogja is a címben, hogy a gyerekekkel „cipeltették” a keresztet. Az nem derül ki az írásból, hogy mekkora súlyról van szó és miféle kényszer hatása alatt cselekedtek a nebulók, az mindenesetre az eseményen készült többi fotóról leolvasható, hogy a keresztet a kisebbek esetében nagyjából 17-18 gyerek viszi közösen, vélhetően egy-egy osztály kiválasztott tagjai, némelyikük kifejezetten természetesnek és büszkének tűnő mosollyal. Úgyhogy a biztonság kedvéért érkezik a Telex és a HVG is; utóbbi már-már szívszaggatóan magyarázza nekünk, valójában mit is kell látnunk a képeken: „A felnőttek a távolból nézték, ahogy általános iskolás gyerekek egy hatalmas fakereszt alatt görnyednek”.
Nem a távolból nézik és nem görnyednek, de értjük:
inkább úgy kéne élményszerűen bemutatni a gyerekeknek a keresztutat, hogy a felnőttek viszik a keresztet, elöl tömörülve úgy, hogy látni se lehet tőlük semmit, a gyerekek pedig koslatnak utánuk.
Ezek a bölcs meglátások vajon úgy jönnek, hogy a kereszténység rugdosásának vágya egyszerre feltolul és kiiktatja a prefrontális kérget, vagy ellenkezőleg, működik a gondolkodás, de a kereszt vállalásának és hordozásának gondolata annyira idegen, hogy egyszerűen nem fér a szerzők fejébe? Az utóbbira tippelnék jóindulatúan és részvéttel teli szívvel.
És pont ezért van létjogosultsága az efféle, akár csapatépítésként is felfogható nagyheti keresztcipeléseknek. Nagyon-nagyon
lenézi a gyerekeket az, aki azt hiszi, nem nekik való a kereszt látványa és a szenvedés gondolata –
miközben sokuknak nagyon is vannak keresztjeik (legyen az a szülők válása, a testvér betegsége vagy bármi egyéb zűr), és nagyon is találkoznak a halállal, covidos-háborús nemzedékként meg aztán különösen. A nehéz az, amikor ezeket a lelki kereszteket úgy kell cipelniük, hogy ehhez semmiféle segítséget és fogódzót nem kapnak – amikor a nagyszülők halálakor a kiskamasz tele van kérdésekkel, szülei azonban téves kíméletből (vagy saját elveszettségük okán) inkább hárítanak és elküldik játszani, akár hosszú évekre egyedül hagyva őt a vonatkozó félelmeivel, na az a gyerekkínzás.
Nem pedig az, amikor a gyerekeknek megmutatják: nézzétek, itt ez a nagy és nehéz kereszt, lehet ez bármi, ami az életetekben kemény, de próbáljuk meg, miként lehetne azt úgy megfogni, hogy kényelmesebb legyen, és barátok segítségével, közös erővel együtt megbirkózni vele. Haladni vele A-ból B-be. Esetleg még imádkozva és énekelve is útközben, mert nicsak, úgy mindjárt gyorsabban eltelnek a nehéz percek – a végén pedig ott lesz majd a feltámadás.
Bár mindenki idejében megkapná ezt az útravalót.