Nyitókép: Baldassare Estense: A fiatal Corvin János (1486)
Mit tudunk Corvin János (1473-1504) származásáról? Hol élt, hogyan élt Mátyás király fia, Hunyadi János unokája? Hogyan kezelte, mennyire szerette őt Mátyás és milyen eredményeket ért el a fiatalon elhunyt herceg?
A magyar középkor egyik érdekes, titokzatos szereplőjéről Horváth Richárd történészt, az ELKH Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet tudományos főmunkatársát kérdeztük, aki főhősünk származásáról elmondta: Hunyadi Mátyás 1464 elején veszítette el első feleségét, Podjebrád Kunigundát, s majd csak 1476 végén veszi feleségül Aragóniai Beatrixot. A két dátum között lényegében, mai szóval mondva agglegénynek számított, és itt lépett be a képbe egy osztrák polgárlány.
Az a bizonyos „élettársi kapcsolat”
A magyar király és Edelpeck/Edelpöck Borbála 1470 februárjában találkoztak, amikor III. Frigyes német-római császár és Mátyás király több héten keresztül Bécsben folytattak személyes tárgyalásokat. A leány az Alsó-Ausztriában fekvő Krems városából származott. Mátyással létrejött viszonya esztendőkön át tartott, s mai tudásunk szerint ezt
az „élettársi kapcsolatot” rendkívül bizalmasan kezelte a budai udvar,
alig maradtak adataink ezekből az évekből kettejükről.
Kapcsolatuk „gyümölcse” volt Corvin 1473-as születése, tudjuk meg. „Természetesen törvénytelen származása miatt ezekben az esztendőkben még nem merült fel, hogy apját követhetné a trónon” – hangsúlyozza a történész.
Horváth Richárd megjegyzi, hogy pletykákkal ugyan nem szolgálhat, mert tényleg rendkívül diszkréten intézték az ügyet az udvarban, ugyanakkor elmesél egy érdekességet: Ludovico Tubero dalmát történetíró, némileg később ugyan, de ezt jegyezte le a párról, János szüleiről:
„Szinte mint törvényes feleségét a házában kedvére tartotta,
és tőle született gyermeke miatt – mint sokan állítják – feleségül vette volna, ha barátai le nem beszélik róla”.
Mátyás szerette fiát
Amíg Borbálának nem kellett elhagynia az udvart – azért kellett mennie, mert 1474 októberére hivatalosan bejelentették, hogy Beatrix lesz az új királyné, s Mátyás annak megérkezése előtt diszkréten távolította el az udvarból Borbálát –, a király nagylelkű volt szerelmével. Besztercebányán házat, később Ausztriában várat és birtokokat adományozott neki Bécs közelében – ekkor vélhetőleg anyja és nagyanyja, Szilágyi Erzsébet felügyelték Corvin János nevelkedését. Borbála távozását követően Szilágyi Erzsébet lehetett a fő gondozója egészen haláláig (1484) – mondja a szakember. A korszak kutatója hozzáteszi, hogy ettől kezdve
alighanem a király által kijelölt nevelők követték a fiú cseperedését.