Nem tartották magukban Putyinék: újabb sikereket értek el Ukrajnában az oroszok
Az orosz védelmi minisztérium állítását az ukránok nem erősítették meg.
Somkuti Bálint szerint igen, ám a politikai és gazdasági következményeket Putyin aligha tudná kezelni. Medvegyev megint „nagyot mondott”.
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, a Vlagyimir Putyin ellen kiadott elfogatóparancs nyomán Dimitrij Medvegyev hétfőn üzent a Nemzetközi Büntetőbíróságnak, arra biztatva a bírákat, „alaposan kémleljék az eget”. Majd közölte: „Teljes mértékben
elképzelhető egy célzott csapás egy Onyiksz hiperszonikus robotrepülőgéppel az Északi-tengerről a hágai bíróság épületére.
Lelőni, sajnos, nem lehet. A bíróság pedig csak egy szánalmas nemzetközi szervezet, nem egy NATO-ország lakossága. Tehát háborút sem fognak indítani. Pánikba esnek. És senki sem fogja sajnálni őket.”
Ez utóbbi megállapítás bizonyosan nem igaz, ám megkérdeztük Somkuti Bálint hadtörténészt, biztonságpolitikai szakértőt, a Mathias Corvinus Collegium geopolitikai műhelyének kutatótanárát, mégis mennyire reális az Oroszországi Föderáció Biztonsági Tanácsának elnökhelyettese, volt orosz elnök és miniszterelnök által vázolt forgatókönyv.
A szakértő elöljáróban leszögezte, Medvegyev ezúttal is az orosz vezetés harciasabb, konfrontatív, ha úgy tetszik, provokatív arcát mutatta meg. A politikus jellemzően a hazai közönségnek „játszik”, a Nyugat kérlelhetetlen ellenfeleként általában ő mondja a „legnagyobbat”.
„Az erősen patriarchális orosz társadalomban fontos a férfias megjelenés és kiállás, márpedig Medvegyev alacsony termetét kénytelen kvázi hangerővel kompenzálni” – jegyezte meg Somkuti.
Ami az említett fegyvert illeti, a hivatalosan P-800 Onyiksz névre hallgató eszköz a hangsebesség közel háromszorosával repül. Ugyan le lehet lőni, de mivel ilyen esetben az elhárító eszköz rakétája és a céltárgy a hangsebesség akár hatszorosával közeledik egymáshoz, rendkívül nehéz az „elfogása”. A 9 méter hosszú, 300 kilogrammos robbanófejjel felszerelt manőverező rakétával
Ezt a „műfajt” egyébként úgy hívják, hogy első csapás, ám ilyesmit legfeljebb tisztán háborús helyzetben lévő felek szoktak alkalmazni – hangoztatta a szakértő, aki szerint mindezek nyomán Putyin aligha ad majd parancsot a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság „kilövésére”.
nyitókép: AFP
***