Erős kritikával illette a német Szinodális Út végszavazásának eredményét két bíboros, a német Ludwig Müller, a Hittani Kongregáció volt prefektusa, és amerikai Raymond Leo Burke – írja a Catholic Herald.
A Szinódusi Út (Synodaler Weg) a német katolikus egyház 2019 decembere óta tartó reformgyűlése, amelyet egy világi hívekből álló csoport, a a Német Katolikusok Központi Bizottsága (ZdK) kezdeményezett. A ZdK sikerrel diktálta a tempót még a püspöki karnak is az előző években. A bizottság világiak szervezete, tehát semmiféle formális hatalma és joga nincs egyházi ügyekben dönteni, inkább nyomásgyakorló lobbicsoportnak tekintendő.
Mindenesetre a gyűlés vezető tetestület március 10-én megszavazta, hogy 2026 márciusától be kellene vezetni, hogy az azonos nemű párok is kaphassanak hivatalos egyházi áldást Németországban. Ugyanakkor több püspök nem szavazta meg a dokumentumot. A végszavazáson számos más liberális újítást is kezdeményeztek, például a kötelező cölibátus eltörlését és a női papság irányába tett lépéseket. Összesen 58 püspök ellenezte azokat, 11 tartózkodott, és 38 megszavazta azokat.
Az azonos neműek megáldásával kapcsolatos határozat teljesen mértékben szemben áll az utoljára 2021-ben deklarált egyházi állásponttal,
miszerint az egyház nincs felhatalmazva arra, semmilyen körülmények között, hogy megáldjon azonos nemű párokat.
Müller bíboros az EWTN katolikus tévécsatornának adott interjújában azt mondta: a határozatot megszavazó püspökök „abszolút a katolikus doktrínákkal szembe mennek. A dogmák definíciójával szemben. Kell lennie egy bírósági tárgyalásnak. El kell ítélni őket. És el kell távolítani őket a hivatalukból – kivéve, ha megtérnek.”
Müller úgy fogalmazott: „a keresztségi hitvallást lecserélték a pogány LMBTQ-ideológia idoljára”. Szerinte Krisztus keresztje helyett a német Szinodális Út vezetői a szivárványos zászlót emelték magasba, és a keresztény hitvallás helyett neopogány vallást követnek.