„Nincs gyötrelmesebb, mint arra gondolni: már minden dráma lejátszódott, csak a maszkok cserélődnek” (Elias Canetti)
Így 2043 tavaszán durva belegondolni: több mint húsz éve már annak, hogy Oroszország támadást indított Ukrajna ellen. Azóta sok víz lefolyt már a Volgán meg a Dnyeperen, de ami nem változott: a fegyverek soha nem hallgattak el.
Emlékeznek még idősebb olvasóink? 2023 folyamán már úgy tűnt, hogy mindkét fél kezd belefáradni a háborúzásba, a hadviselés állóháborúvá kezdett alakulni. Végül eljött az, aminek ilyen helyzetekben el kell jönnie: a tűzszünet. De ez csak egy végtelen sorminta első eleme volt: az első tűzszünetet hamar megsértette egy újabb lövöldözés Kelet-Ukrajnában, majd jött az új tűzszünet, új megsértés, újabb tűzszünet, újabb megsértés, hol az oroszok, hol a ukránok részéről.
És voltak ugyan nagyon forró pillanatok, na meg a lehető legkeményebb üzengetések, de végül egy aprócska kis taktikai atombomba sem robbant soha Kelet-Ukrajna földje fölött – már csak azért se, mert az uralkodó szélirány amúgy is rögtön orosz területek fölé fújta volna a radioaktív felhőt. Megúsztuk. Megúszták. Legalább ezt.
A vége mindennek az lett, hogy soha nem lett vége,
megtanultunk együtt élni az ukrajnai háborúzással, mint a Covid újabb meg újabb hullámaival, az extrém nyári hőhullámokkal meg a Kárpát-medence elsivatagosodásával.
Ukrajna soha nem tudta visszanyerni összes 1991-ben meglévő, a nemzetközi közösség által övének tekintett területét, hiába haltak meg tízezrek a Krím és Donyeck újabb és újabb ostromaiban.
Oroszország pedig hiába várta azt, hogy szilárdan és biztonságban magáénak tudja új szerzeményeit: a Donbasz és a Krím lakói és megszálló seregei ennyi év után sem alhattak nyugodtan a be-betámadó rakétáktól, a lopakodó drónoktól, a területeiken folytatott ukrán partizánharctól.
A furcsa háború furcsa hidegháborúvá alakult. De az élet nem állt, nem állhatott meg, ahogy a történelemnek sem lett vége. A történelem mégis valahogy régi önmagát kezdte megidézni, ahogy a 2020-as években
előbb fölsejlett, majd újjászületett egy réges-régi kelet-európai birodalom: a Rzeczpospolita.
A legújabb korban szinte senki nem számolt ezzel az eshetőséggel, de aztán az ukrajnai háború alakulásával valahogy ez lett a legkézenfekvőbb megoldás Ukrajna nyugati szomszédainak, egyáltalán, a Nyugatnak. Amikor az akkori lengyel miniszterelnök, Mateusz Morawiecki először kezdett utalgatni erre, és amikor a lengyelek előjöttek a méretükhöz képest feltűnően nagy hadsereg jövőképével, kevesen gondolhatták, hogy mire fog mindez kifutni.