Elképesztő: józan résztvevőkre költene milliókat a hetente csőddel riogató budapesti városvezetés
A terv totálisan ellentmond a Magyarországon hatályos törvényeknek.
Balra tartó automobilok és felvonuló lovasrendőrök, bátor bringások és csilingelő villamosok, nagykabátos urak és kalapos hölgyek – elénk tárul a háború előtti Budapest utcai valósága az amerikai Fox hangos filmhíradójában.
Nincs túl sok ismert filmfelvétel a 2. világháború előtti, rég letűnt korszak Magyarországáról, a vidékről vagy Budapestről. Különösen nincs nagy választék hanggal rendelkező, hétköznapi utcai filmfelvételekből. Éppen ezért nagy kincs minden ilyen előkerülő kordokumentum.
Az 1930-as videó
A YouTube-on Benedek Tamás felhasználó osztotta meg a Budapest utcáiról készült, 1930-as amerikai filmhíradót.
A felvételen nagyrészt a budapesti lovasrendőrök felvonulása látható - de talán náluk is érdekesebb a környezet, a korabeli, valóságos Budapest megörökítése, az akkori hirdetésekkel, automobilokkal, öreg villamosokkal, bámészkodó férfiakkal, nőkkel és gyerekekkel – és a videó különlegességeként – a beszűrődő zajokkal és emberi hangokkal, beszélgetésfoszlányokkal,
Ennél reálisabb pillanatképeket talán nem is találhatunk a majdnem száz évvel ezelőtti magyarországi valóságról, amikor még bőven Horthy Miklós volt a kormányzó, Bethlen István a miniszterelnök, s épp fénykorukat élték a 20. század első felének nagy magyar költői és írói.
Az épített környezet megfigyelése szintén érdekes:
A még díszesebb, háborús pusztítástól és szocialista újjáépítéstől mentes budavári királyi palota, a gyönyörű régi Erzsébet híd, a Duna-korzó századelős palota- és szállodasora az enyészeté lett; de a pesti belváros utcáin, a Nagykörúton még ma sem tévedne el egy közénk pottyant korabeli pesti polgár.
Ahogy egy időgépből kiszállva mi sem vesznénk el azokon az utcákon – igaz, a mainál bizonyára jóval kevesebb giroszos, turkálós bolt és mobilüzlet sorakozott akkoriban a körúton.
A videó alatt Benedek arról ír:
„Ez a film több szempontból is különleges: egyrészt vágatlan képsorokat láthatunk Budapestről, másrészt hanggal rendelkezik, ami ekkor újdonságnak számított. A felvételek segítségével ritka bepillantást nyerhetünk a korabeli város életébe.
Az anyag a Fox hangos híradó számára készült 1930 április 12-én
(a korabeli újságcikkek szerint a felvétel 1930.04.11-én, pénteken készült). Az eredeti kameranegatívok Dél-Karolinai Egyetem mozgóképes gyűjteményében maradtak fent.”
Korabeli újságcikkeket is közöl a felvételekről:
„Budapesti Hírlap, 1930.04.11 (péntek) Csütörtökön déli tizenkét órakor érdekes hangosfilm-felvétel színhelye volt a parlament előtti nagy tér, ahol a Fox Movieton filmriportere készített hangos filmfelvételt a budapesti lovasrendőrökről. A felvételen megjelent Bezegh-Huszágh Miklós főkapitány Andrélca Károly főkapitányhelyettes kíséretében. Míg a főkapitány a kivonult lovasrendőrosztag vezetőjének jelentését fogadta, azalatt egy teherautó tetejére szerelték fel a hangos híradó fölvevő-készüléket, majd a kerékpáros rendőrök körülzárták a teret, ahol a felvétel készült. A moziopératőr rögtön megkezdte a felvételt. Vezényszóra ugrottak nyeregbe előírásosan a lovasrendőrök, majd háromszoros vigyázz kürtszó és trombiták harsogása mellett vonultak el feszesen a szakaszok a hangosfilm-fölvevő gép előtt. Több mint egy negyed óra hosszat tartott a felvétel, amely érdekes és mozgalmas.
Magyarország, 1930.04.11 (péntek) (Száz lovasrendőr hangosfilmen a parlament előtt.) Nagy feltűnést keltett ma délben száznégy díszruhát lovasrendőr felvonulása a Rákóczi úton, a Károly király úton és Vilmos császár úton.
Rengeteg nézője akadt a szép látványnak, hatalmas tömeg kísérte a díszszázadot útvonalán.
Miután ma délre semmilyen ünnepély nem volt jelezve, többen érdeklődtek, hogy mi volt az oka a felvonulásnak. A parlament előtt a Dunaparton hangosfilm felvételt készítettek róluk propagandacélból.
8 órai Újság, 1930.04.11 (péntek), Hangosfilmet készítettek ma a budapesti lovasrendőrökről.”
*
S ha már végigcsodáltuk az 1930-as hangosfilmet Budapestről, itt van egy másik, 1938-as, immár színes film a fővárosunkról, amit évekkel korábban már megosztottunk a Mandiner felületén. Ez a Fitzpatrick Traveltalks nevű műsor számára készült – igazi korabeli turisztikai imázsfilmként. Ami persze Budapest legszebb oldalát mutatja be, de nekünk, kései magyar utódoknak is lenyűgöző élmény színesben látni Pest és Buda nagyon ismerős, mégis más hangulatú tereit és utcáit.
James Anthony FitzPatrick amerikai világjáró filmkészítő egyébként több mint háromszáz úti filmet készített öt évtizednyi pályafutása alatt – irigylésre méltó kalandjai során például
– egy évvel később, a világháború előestéjén pedig Indiából, Jáva szigetéről és a Karib-tengerről jelentkezett úti filmekkel. FitzPatrick úr egyébként 1980-ban hunyt el 86 évesen, valószínűleg egy igen teljes, kalandokkal, élményekkel teli élettől búcsúzva.
*
És ha ez sem lenne elég: itt van a talán legkorábbi ismert utcai, városi filmfelvétel Budapestről, ami nem hogy a Horthy-korba, de az Osztrák-Magyar Monarchia korszakába repít vissza minket, úgy 1906, 1908 tájékára,
A 20. század első éveiben készült felvételen megelevenedik a régi idők Budapestje – az akkor alig pár éves Országházzal és Halászbástyával, az újonnan átadott, díszes Erzsébet híddal, a háborúk előtti, pompás régi királyi palotával, a még meglévő Tabánnal, no és a kor városlakóival, korzózó fiatalokkal, piacozó paraszt- és polgárasszonyokkal egyetemben.
Jó időutazást kívánunk minden kedves olvasónknak!