A sikersorozat egyik legfontosabb része az állandó kampányüzemmód, sosem kapcsol pihenő üzemmódra, mindig rak fát a tűzre. Azért is tartottam fontosnak megírni ezt a könyvet, mert a balliberális oldalról sok hamis állítás jelent meg a választási eredmény kapcsán, így ezeket fontosnak tartottam tisztába tenni. A politika túlmutat a kormányzáson. A politika az emberek meggyőzésének, a kontextus uralásának és az események elmesélésének művészete. Állandóan rakni kell a tűzre. A kályha sem működik, a gőzmozdony sem megy magától, a tüzet meg kell rakni, kell az energia, amely továbbvisz minket. Még egyszerűbben: újra és újra elmondjuk a saját történetünket. Magyarán egy
folyamatos kampányüzemmódot látunk, a jobboldal gondolkodásmódja szerint ugyanis egy pillanatra sem szabad elengedni a gyeplőt.
Ha ez bekövetkezne, akkor azonnal felállna az ellenfél. A Fidesz azonban ezt jól megtanulta: sosem szabad hagyni felnőni az ellenfelet, állandó nyomás alatt kell őket tartani.
Ezt hívják egyesek a „pillanat uralásának”. Kicsit keményen hangzik.
Ez a 2022-es választási kampány során is érvényesült: a pillanat uralásának művészete határozta meg a kormányoldal politikáját. Ez a Fidesz egyik komoly versenyelőnye. Történhet bármi a világban, a jobboldal koherens világmagyarázatába ezek mind-mind jól beilleszthetőek. Úgy szólt például a Fidesz kampány szlogenje: „Nekünk Magyarország az első!” Ez volt az üzenet a rezsicsökkentés, az illegális bevándorlás, a koronavírus-járvány és az orosz–ukrán háború esetében is. Mindegyik ügyben azonnal érthető volt a jobboldal álláspontja, rögtön meg volt a magyarázat arra, mi a veszély, mi a magyar nemzeti érdek és mit kell tenni ahhoz, hogy minél hamarabb túl legyen az ország az aktuális nehézségeken.
Spoiler nélkül: mi a Fidesz-KDNP sorozatos kétharmados választási sikereinek legfontosabb oka a könyv alapján?
Sokfajta válasz született már ezekre a kérdésekre és az eredményeket is sokan, sokféleképpen magyarázták. Azonban általánosan azt tapasztalom, hogy nagyon sokan kizárólag a külső tényezőkkel foglalkoznak. Azzal, hogy milyenek voltak a médiaerőviszonyok, kinek hány plakátja volt, mekkora volt az egyes plakátokon a jelöltek fejének mérete, melyik politikus mikor és hány helyen tartott fórumot, stb. Ezek a magyarázatok lehet, hogy tartalmaznak igazságmorzsákat, azonban a lényeggel nem foglalkoznak: a politikai tudással és az abból fakadó lehengerlő jobboldali versenyelőnnyel. A zsebkönyvben ezzel foglalkozom, illetve azt a politikai tudást mutatom be, amely azt eredményezte, hogy már 13 éve jobboldali kormánya van az országnak úgy, hogy járvány, háború és gazdasági válság is pusztított az elmúlt években.