Tényleg indulhat-e Varju az időközi választáson és hogyan taktikázhatnak a pártok? – megkérdeztük az elemzőket
Szikra Levente szerint Gyurcsány Ferenc és pártja végtelenül lenézi a választókat.
Nemény András politikai súlya alaposan megcsappant a két szocialista képviselő dezertálása miatt, de Gyurcsányéknak az lenne az igazi siker, ha a polgármester skalpját is megszereznék.
Azon már senki sem csodálkozik, hogy a DK étvágya az elmúlt években egyre nagyobbra nőtt, és sorban csábítja el a többi ellenzéki párt ilyen-olyan rangú politikusait. Ráadásul a zsákmányaikat – ezzel még egy további gyomrost is bevisznek azoknak, akiktől lenyúlták őket – meglehetősen irritáló módon mutatják be a nyilvánosságnak, mint ahogy az nemrégiben a kongresszusukon is történt. Az viszont már sokkal inkább meglepőnek tűnt, hogy egy masszív vidéki MSZP-s bázisból, Szombathelyről is sikerült dezertálásra bírni két helyi politikust. A megyeszékhely polgármestere, Nemény András – akiről a nyáron még olyan információk láttak napvilágot, hogy akár a párt országos társelnöke is lehet – azzal volt kénytelen szembesülni, hogy a szocialista alpolgármestere, Horváth Attila és az egyik önkormányzati képviselője, Kopcsándi József is átállt Gyurcsányékhoz.
Ezzel az önkormányzat vezetésében ugyan nem történtek változások, hiszen továbbra is az ellenzékiek vannak többségben: tizenegy fős az Éljen Szombathely! Egyesület. S valójában a városvezetéssel együtt szokott szavazni még a papíron független, valójában echte DK-s, a Gyurcsány Ferenc bizalmasának számító Czeglédy Csaba, aki megnyert egy egyéni körzetet, hiszen az ellenzék nem állított szembe vele senkit. De azért nem került fel be formálisan is a csapatukba, mert úgy gondolták, az ellene folyt és folyó büntetőeljárás rossz fényt vethet rájuk, más kérdés, hogy ezzel a helyzettel egyébként mindenki tisztában van a városban.
A Fidesz-KDNP-frakcióban nyolcan ülnek, öten egyéniből, hárman kompenzációs listáról szereztek mandátumot. A 21. képviselő Koczka Tibor, a Savaria Egyesületből, aki 2014-ben még a kormánypárt színeiben került be a közgyűlésbe, s lett alpolgármester. Három és fél éve azonban – szembefordulva a pártjával – függetlenként indult el a polgármester-választáson, a megszerzett 3,51 százaléknyi szavazat pedig csupán arra volt elég, hogy megakadályozza a fideszes Balázsy Péter győzelmét, aki alig több mint egy százalékponttal maradt alul Neménnyel szemben. Koczka a pálfordulásáért nem akármilyen jutalomban részesül,
Az megnyugtató lehet a polgármester számára, hogy nincs veszélyben a többsége, ugyanakkor nagyon komoly presztízsveszteséget jelent neki a belső erőviszonyok módosulása, hiszen azzal, hogy nem tudta megtartani az embereit az ő politikai súlya is jelentős mértékben lecsökkent.
A megyeszékhely közgyűlésének fideszes frakcióvezetője azt mondta a Mandinernek, hogy csupán a helyi viszonyokat kevésbé ismerőknek okozott meglepetést ez a lépés, hiszen egyfelől várható volt, hogy a DK intenzív nyomulása elér egész Szombathelyig is. Illés Károly szerint a Gyurcsány-párt Szombathelyen nem volt olyan markánsan jelen, mint a hasonló nagyobb városokban – eddig csupán egy, ráadásul nem egyéni választókerületből, hanem listáról bejutott képviselőjük volt, plusz az álfüggetlen Czeglédy –, ezért a DK-nak itt is meg kellett erősítenie a pozícióját. A két volt MSZP-s politikus pedig felismerte, hogy a pártjuk leszálló ágba került, így ha továbbra is ezen a pályán akarnak maradni, akkor váltaniuk kell.
Egyébként ezek a fejlemények is azt bizonyítják Illés szerint, hogy Vas megye székhelyén ugyanúgy álca volt – az Éljen Szombathely! Egyesületnek elnevezett – civil összefogás, mint az ország több helyén,
Teljesen egyértelmű tehát, hogy direkt pártpolitizálás folyik a közgyűlésben – állítja -, még ha ezt továbbra is titkolni akarják, hiszen már nem is tüntetik fel a jelölő szervezeteiket.
Nemény András egyébként nem kommentálta a párttársai távozását, próbálja bagatellizálni az ügyet. Egy lapnak nyilatkozva azt mondta, neki ennél sokkal fontosabb dolga van, össze kell állítani Szombathely költségvetését. S feltett még a Facebook-oldalára is egy közös fotót a dezertálókkal. A fideszes frakcióvezető úgy véli, ezzel azt próbálja bizonyítani, hogy továbbra is megvan az összhang, a barátság közöttük, ami nyilvánvalóan csak szemfényvesztés, hiszen ez komoly gondot jelent a számára.
A DK számára persze az lenne az igazi nagy skalp, ha magát a polgármestert is meg tudnák szerezni maguknak. Az MSZP ugyan a nemrégiben hivatalosan is bejelentette, hogy őt tekintik polgármesterjelöltjüknek, de ez semmit nem jelent. A Mandiner a minap több ellenzéki párt polgármesterétől megkérdezte, megkereste-e őt a DK-tól vagy a DK nevében valaki, hogy csatlakozzon a párthoz (akár párttagként, akár párton kívüli szimpatizánsként vagy egyéb minőségben); ha igen, mit válaszolt nekik, ha nem, de a jövőben megkeresnék, akkor mit válaszolna?
Az általában készséges Nemény azonban most hallgatásba burkolózott, ami felfogható egyfajta válasznak is.
Illés Károlynak sincs konkrét információja, hogy a DK megpróbálta-e Neményt is behálózni, de azt sem lehet tudni, van-e olyan terve a Gyurcsány-pártnak, hogy az új szerzeményeik közül valamelyik a riválisa lehetne a jövő évi önkormányzati választáson. Úgy fogalmazott, egyáltalán nem zárja ki ezeket a lehetőségeket, hiszen az itteni ellenzéknél, a baloldali politikusok esetében bármi megtörténhet, semmin nem szabad csodálkozni. A frakcióvezető szerint éppen az a baj, hogy Szombathelyen a városvezetés ezekkel a politikai játszmákkal, egyéni ambíciókkal foglalkozik, ahelyett, hogy a várossal törődne, így nem csoda, hogy az elmúlt három és fél évben gyakorlatilag semmi pozitívum nem történt, alig fejlődött, szépült valamit.
Nyitókép: Nemény András szombathelyi polgármester Facebook-videón a koronavírus-járványról beszél 2020 novemberében, Képernyőfotó