Politikai válság Romániában: a magyargyűlölő politikusok megóvták az Alkotmánybíróság döntését
George Simion beadványában azt állította, hogy az Alkotmánybíróság (CCR) december 6-i döntése rendkívül veszélyes precedenst teremt.
A román külügy nem adja hozzájárulását ahhoz, hogy Magyarország beruházási programokat hajtson végre az országban.
A román külügyminisztérium tájékoztatása szerint szándékosan nem támogatnak magyar forrású fejlesztéseket Erdélyben. Kozma Mónika, a Pro Economica Alapítvány vezetője februárban azt mondta, hogy a magyar kormány partiumi vidékfejlesztési pályázatot tervez hirdetni a helyi gazdák számára.
A Transtelex beszámolója szerint a román külügyminisztérium azon az állásponton van, hogy Bukarest és Budapest között nincs kétoldalú megállapodás arról, hogy a magyar állam „finanszírozási programokat hajtson végre román területen”.
Ilyen megállapodás hiányában a román fél részéről nincs hozzájárulás ahhoz, hogy a magyar fél ilyen programokat futtasson Romániában”
– jelezte a román külügyminisztérium.
Az alapítvány vezetője jelezte, a partiumi program végrehajtásához szükséges a két kormány közötti megállapodásra, melyek jelenleg folynak. A G4Media úgy tudja, az erdélyi gazdaságfejlesztési program folytatásáról szóló tárgyalások még az előző bukaresti kormány idején kezdődtek, amely különböző feltételeket szabott az Erdélyben eszközölt magyarországi gazdasági beruházásoknak.
A magyar fél tehát akkor indíthatja el az új pályázatot, ha sikerül tető alá hozni a régóta várt megállapodást Romániával”
– nyilatkozta Kozma Mónika.
Orbán Viktor tavaly nyáron tartott tusványosi beszéde óta a Transtelex szerint állandó téma a román sajtóban a magyar állam erdélyi fejlesztései. A magyar állam az elmúlt tíz évben milliárdos nagyságrendben támogathatta az erdélyi magyar közösségeket.
A nyitóképen a magyar kormány támogatásával felújított Erdélyi Erzsébet-tábor faragott-festett bejárati kapuja a Hargita megyei Zetelaka községhez tartozó Ivó faluban. Fotó: MTI/Kátai Edit