Láncreakciót indított el az orosz támadás: azonnal felszálltak a NATO vadászgépei
Az Ukrajnával szomszédos országban azonnal a tettek mezejére léptek.
A turulszobor lefűrészelése után most a magyar zászlók, sőt, magyar vezetők kerültek célkeresztbe. A nacionalista ámokfutás sokaknál kiverte a biztosítékot.
Egyszer csak megjelentek a rendőrök, és egy nemlétező jogszabályra hivatkozva leszedették a magyar zászlókat, feliratokat, másutt csak úgy kirúgtak köztiszteletben álló intézményvezetőket – az egész történet tulajdonképpen olyan, mintha Ukrajna ellenségei találták volna ki, hogy igazoljanak minden vádat, amit a – kétségkívül erősen nacionalista – kijevi vezetéssel szemben fel szoktak hozni.
Pedig ez a valóság, amiről ott, ahol történik, beszélni sem lehet: a fojtogató hadicenzúra nem teszi lehetővé, hogy az emberek szabadon beszéljenek, pláne, hogy a lapok szabadon írjanak (úgynevezett álhírterjesztésért súlyos börtönéveket szabhatnak ki az emberre, és minden álhír, ami nem a kijevi központnak tetsző információ).
az érintett kárpátaljai magyar intézményvezetők sem mernek nyilatkozni.
Szerencsére egyelőre nem arról van szó, hogy a kijevi központi kormányzat megbolondult volna, és még a korábbi jogszűkítő szabályokat is túllicitálva kezdtek volna totális magyartalanításba az országban. Több forrásunk egyértelműen Viktor Baloga volt, és fia, Andrij Baloga jelenlegi munkácsi polgármestert és köreit teszi felelőssé a történtekért.
Noha a hírhedt Baloga-klán feje, Viktor korábban nem tűnt primer magyarellenesnek (egy interjúban korábban Ukrajnát emelte ki, ahol a magyarok jogai minden körülmények között érvényesülnek, szemben Szlovákiával); sőt, a ruszinság és a kárpátaljai erősebb önrendelkezés támogatójaként feltűnve a magyarok egyfajta természetes szövetségesének is tűnhetett. A híres munkácsi turulszobor korábbi felállítása ellen sem tett lépéseket, kapott is eleget ezért a szélsőséges Szvoboda nevű párttól.
Első blikkre furcsa tehát, hogy a legvéresszájúbb magyarfalók sorába lépett, márpedig úgy fest, éppen ez történt.
Baloga oligarcha: a pénzt és a hatalmat szereti”
– világosít fel egy forrásunk.
S most úgy tűnik, a kettőből valamelyiket akkor tudja erősíteni, ha magyarellenes provokációkat hajt végre, miközben tudvalevő, hogy Ukrajna folyamatosan kiürül, nem túl rózsás az államközi viszony hazánk és Kijev között, a kárpátaljai, illetve az egész Ukrajnában élő magyarok pedig komolyan szenvednek a magyarellenes propaganda által felhergelt közhangulattól.
Miközben a régiót komolyan sújtja az egész országra nehezedő háborús nyomor, napi néhány órára van áram, fűtés alig, s generátorokkal vészelik át a telet az egyszerű emberek, nagyon nem hiányzik a nacionalista hangulatkeltés.
Márpedig Balogáék éppen ebben utaznak most: az ámokfutás akkor vette kezdetét, amikor a munkácsi képviselő-testület felszólította a helyi történelmi múzeumot, hogy szereljék le a munkácsi várban lévő turulmadarat ábrázoló szobrot, és cseréljék le az ukrán állami címerre.
akkoriban az idősebb Balogának nem volt ezzel problémája, most mégis barbár módon lefűrészelték az egyébként magyar pénzből emelt alkotást a talpazatáról, a parlamenti képviselőként fungáló Viktor Baloga pedig keresetlen szavakkal üzent Budapestnek, miután a magyar diplomácia és a helyi magyarok (egyébként ruszin és ukrán lokálpatriótákkal egyetemben) felemelték szavukat a nacionalista támadás ellen.
Ebbe a sorba illeszkedett a mostani történet is, amikor Munkács város után a munkácsi kistérség magyar falvainak közintézményeiről is eltávolították a magyar nemzeti zászlókat, Fornoson például a városi rendőrség aktív részvételével. Ráadásul úgy tudni,
Utóbb pedig több a KMKSZ-hez közel álló, köztiszteletben álló magyar intézményvezetőnek is felmondtak Munkácson és a hozzá tartozó falvakban, például a Munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskola igazgatójának is.
A KMKSZ munkácsi alapszervezete közleményben reagált: mint írták, értetlenül állnak Schink István iskolaigazgatói valós indok nélküli felmentése előtt, „aki tevékenysége tizenhét esztendeje alatt tiszteletet vívott ki a munkácsi pedagógustársadalom és a polgárok körében”.
Az óvatos kommüniké úgy fogalmaz: „a jelenlegi nehéz helyzetben az igazgató menesztése nem szolgálja a magyar iskola zökkenőmentes működését és a nemzetiségek közötti békés együttélést sem. Szorgalmazzuk ennek a megalapozatlan döntésnek az azonnali felülvizsgálatát.”
A Pesti Srácok a forrásaitól úgy tudja, azért is kirívó a munkácsi jelképirtás,
Úgy tudják, egyértelműen Baloga bosszújáról lehet szó.
S ha ezzel nem lenne vége, még Szili Katalin miniszterelnöki megbízottat sem engedték a magyar kultúra napján a munkácsi várban megkoszorúzni Petőfi szobrát: indoklás nélkül közölték, hogy megtiltották a megemlékezést.
Szili Katalin az ügy kapcsán interjút adott lapunknak; ebben arról is beszélt, hogy a nemrég elfogadott nemzeti kisebbségek jogállását az EU szemében rendezni kívánó törvény még tovább szűkíti a magyarok jogait Ukrajnában, s „szomorú, hogy miközben sajnálatosan háború van a keleti végeken, az ukrán vezetésnek, és ezen belül a munkácsi járásnak, arra is akad energiája, hogy a nemzeti kisebbségeivel, elsősorban a magyarokkal szemben fellépjen. Ez egyszerűen tarthatatlan” – fogalmazott.
A Munkács-környéki eseményeket az elsők között ítélte el Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár, mondván: ez elfogadhatatlan; egyúttal
Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára Facebook-oldalán fejezte ki felháborodását, egyszersmind felszólította a munkácsi kistérség helyi vezetőit, hogy azonnal fejezzék be a magyarokkal szembeni atrocitásokat.
Mint rámutatott: „Nem pontosan értjük, hogy a magyarellenes döntések és intézkedések hogyan segítik az Oroszország ellen vívott háborúban Ukrajnát.”
Annak kapcsán az államtitkár is tisztán fogalmazott, hogy az elfogadhatatlan események eddig a munkácsi kistérségben történtek, nem egész Kárpátalján, s ugyancsak reményét fejezte ki, hogy másutt ilyen magyarellenes intézkedésekkel „nem kell szembesülnünk”.
Azt is írta:
Felszólítjuk Ukrajna országos vezetőit, hogy haladéktalanul tegyenek meg mindent a magyarellenes döntések visszavonásáért és a korábbi állapot helyreállításáért”.
Kiemelte: „Ha Ukrajna az Európai Unió tagja akar lenni, akkor elfogadhatatlan egy nemzeti közösség folyamatos és szisztematikus zaklatása, jogfosztása”.
A történtek kapcsán kerestük a magyarokkal szemben jóval megértőbb magatartást tanúsító Viktor Mikitát, Kárpátalja kormányzóját. Egyelőre az interjú egyeztetése zajlik a kormányzó hivatalával – ha sikerrel jártunk, újabb cikkben jelentkezünk!
Addig itt olvasható egy korábbi interjú a kormányzóval:
Nyitókép: Jevgenyija Makszimova / AFP