A Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség (MNKSZ) az élelmiszerárstop kivezetésére kérte a kormányt az új év elején, mivel szerintük az intézkedés nem érte el a célját, a veszteségek pedig nem tarthatóak április 30-ig. Eddig hosszabbította meg a kabinet az ársapkákat, amelyek vonatkoznak a kristálycukorra, a búzafinomlisztre, a házi sertéscombra, a csirkemellre, csirke far-hátra, a 2,8 százalékos UHT tejekre, a tojásra, valamint az étkezési burgonyára. Sőt, egy év végi rendelet azt is előírta, hogy
a hatósági áras termékekből nagyobb készletet kell tartaniuk a kereskedőknek.
Neubauer Katalin, az MNKSZ főtitkára szerint az élelmiszerárstopról szóló intézkedés nem ért célt, nem mérsékelte az inflációt az élelmiszerek esetében. Ezért kérték kormányt, hogy a lehető legrövidebb időn belül vezesse ki az ársapkákat.
Kis késéssel, 10:25-kor elindult a szerdai kormányinfó: Szentkirályi Alexandra és Gulyás Gergely köszöntötte a nézőket, hallgatókat. A Miniszterelnökséget vezető miniszter kifejtette, hogy a legnagyobb probléma amivel a magyar kormány küzd, az a szankciók ügye. Ezt megalapozandó kifejtette, hogy elég volt csak beharangozni az új szankciós csomagot, egyből drágult a gázár.
A Mandiner megkeresésére a témában illetékes Agrárminisztérium (AM) azt írta, a magyar kormány azért döntött az élelmiszer-árstopról, hogy megvédje a magyar lakosságot az elhúzódó háború és az elhibázott brüsszeli szankciók okozta inflációtól.
A kormány szerint kiemelt cél az élelmiszer-ellátás biztonsága
„Tisztában vagyunk a kiskereskedelmi ágazatot sújtó nehézségekkel, legyen szó akár az árstopok, akár az energiaköltségek és az infláció hatásairól. Éppen ezért a piaci folyamatokat szem előtt tartva rendszeres kommunikációt folytatunk a kiskereskedelem érdekképviseleti szervezeteivel, így például a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetséggel és az Országos Kereskedelmi Szövetséggel, valamint elkötelezettek vagyunk a piaci környezet javítása mellett a lakosság érdekeinek figyelembevételével” – közölték, hozzátéve: a kormány kiemelt célja, hogy a magyar családok élelmiszer-ellátása biztonságos és folyamatos legyen.
Hangsúlyozták:
az árstop gazdasági és társadalmi hatásait folyamatosan figyelemmel kísérjük, és ennek fényében döntünk az esetleges változásról, beavatkozásról.”
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán