Tényleg indulhat-e Varju az időközi választáson és hogyan taktikázhatnak a pártok? – megkérdeztük az elemzőket
Szikra Levente szerint Gyurcsány Ferenc és pártja végtelenül lenézi a választókat.
Újabb pozíciót kapott az exjobbikos momentumos Stummer János a 18. kerületben. Bár Stummer nem csupán a Momentumban, de a kerületben is homo novus, a háttérben elkezdődhettek a DK és a Momentum közötti egyeztetések annak érdekében, hogy kiszorítsák a szocialistákat a városrészből. A volt honatya lehet az MSZP társelnökének kihívója.
Stummer János a DK-s irányítású 18. kerületben kötött ki, írta meg elsőként a Mandiner.hu, miután maga mögött tudta hosszúra nyúló jobbikos pályafutását és belépett a Momentumba. Most újabb pozícióval, lehetőséggel gazdagodott a volt országgyűlési képviselő:
Stummer anno azzal magyarázta pártváltását, hogy a Jobbik letért a jobboldali, polgári útról; ennek oka és okozója a pártot időközben szintén otthagyó Jakab Péter. A két politikus szembenállása évekre visszamenő, az idei, választásokat követő elnökaspiránsi kudarc csupán hab volt a tortán, hiszen Stummernek többedjére sem jött össze a Jobbik vezetőpozíciójának megszerzése.
Az immár a Momentumot erősítő politikus nem csupán pártját adta fel, de az „ideiglenesnek” mondható állomáshelyét is, Békés megyét. Visszatért Budapestre, azon belül is Pestszentlőrinc-Pestszentimrére, hogy munkához lásson: legutóbb például a kerületben található, Karinthy Frigyes Gimnázium hat tanárának azonnali kirúgása miatt tett feljelentést. Állítása szerint hivatali visszaélés történt, a pedagógusok menesztése jogsértő volt, politikai nyomásra történt. Utóbbit némiképpen árnyalja a DK-s önkormányzat azon döntése, amely szerint a jövő évi büdzsében 10 millió forintot különítettek el „az állásukból elbocsátott tanárok pénzügyi kompenzálása” végett. A Gyurcsány-párti polgármester, Szaniszló Sándor szignója bár november 25-én került a javaslatra, ám a pénzügyi keret létrehozását már november 9-én (!), a tanárok menesztése előtt beharangozta a városvezető.
Stummer december eleji feljelentését már annak a tudatában nyújthatta be az illetékes hatóságoknak, hogy a képviselő-testület igent mondott közalapítványi kuratóriumi tagságára. Ugyanitt helyet kapott a jobbikos, közbiztonságért felelős alpolgármester, Makai Tibor is, aki kulcsszerepet játszhatott abban, hogy Stummer e kerületben tűnjön fel. Folyosói pletykák szerint Stummer Makai mellett dolgozik, erre vonatkozó korábbi kérdéseinkre (hogy milyen tisztségben – a szerk.) viszont nem érkezett sokatmondó válasz. Pusztán annyi tudható, hogy az önkormányzat mellett immár a közalapítványban is szerepet vállal.
Mi a Momentum (és az ellenzéki pártok) terve Stummerrel? 2024-es önkormányzati, vagy 2026-os országgyűlési választások?
Forrásaink szerint a helyhatósági voksolások előtt már kevés az idő ahhoz, hogy Stummer kihívója lehessen mondjuk a jelenlegi, DK-s polgármesternek. Önkormányzati és az új, közalapítványi pozíciója kommunikációs szempontokból fontos, inkább. Hogy a politikus „hivatalosan” is ott lehessen a képviselő-testületi üléseken; hogy „közbiztonsági ügyekben” adhasson ki nyilatkozatokat.
Ebből fakadóan
ehhez azonban a Momentumnak meg kell állapodnia a Demokratikus Koalícióval. A deal pedig így nézne ki: 2024 a DK-é, 2026 a Momentumé, utóbbi esetében az MSZP-s Kunhalmi Ágnes ellenében.
De mielőtt ebbe belemennénk, forrásaink azt is jelezték, nincs kőbe vésve Stummer momentumos jelöltsége. Nem mindenki repdesett párton belül az exjobbikos politikus érkezésének. Leginkább a párt szélsőbaloldali szárnya.
A kerületi Momentumon belül egyrészt már lezajlott korábban egy belharc: Somody László (alpolgármester), illetve Nagy Károly önkormányzati képviselő között. Utóbbi kilépett a mozgalomból, Somody viszont még tartja a frontot, ám nem nézi jó szemmel Stummer landolását, értesültünk. Akinek helyzetét nehezítheti, hogy a momentumos alpolgármester folyosói értesülések szerint ugyanúgy önjáró a mozgalmon belül, mint Makai a Jobbikban. Másrészt szerveztek nemrég egy fórumbeszélgetést. Kerpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettes kérdezte Stummert, és bár az eseményt sokan követték, külön tanácskozások is szerveződtek a tagságon belül, hogy megvitassák a volt honatya ügyét.
Az üzenet egyértelmű:
Ha a Gyurcsány-pártnak nincs kivetnivalója az exjobbikos érkezése ellen, és pont kerül az egyezségre, már csak az MSZP marad. A szocialisták újdonsült társelnöke, Kunhalmi pedig ugyanebben a választókerületben szerezte meg parlamenti mandátumát; jogos felvetésnek tűnhet így, hogy 2026-ban is itt mérettetné meg magát. Még akkor is, ha nem csak országos, de kerületi szinten is zuhan az MSZP támogatottsága.
Úgy értesültünk,
Ennek apropóján kerestük a képviselőt telefonon, sms-ben, e-mailen, de cikkünk megjelenéséig nem reagált egyik platformon sem. Ezáltal arra sem kaptunk választ: tart-e attól, hogy a pártjából is átigazolnak a konkurens pártokhoz, így ellehetetlenül a hátországa.
Nyitókép: Facebook