Zsidai Roy, a Zsidai-csoport tulajdonosa élesen bírálta a Mandinernek adott interjújában Karácsony Gergely és a főváros azon döntését, hogy spórolásból nem lesz idén karácsonyi díszkivilágítás. Állítása szerint a döntés mérhetetlen károkat okoz a hazai turizmusnak.
Mérhetetlen felelőtlenségnek nevezte a Facebook-oldalán, hogy a fővárosban a spórolás jegyében nem lesz karácsonyi díszkivilágítás, miért gondolja így?
Karácsony Gergely bejelentése kapcsán úgy indokolt, hogy a díszkivilágítás elhagyásával a főváros meg tud spórolni 28 millió forintot, ugyanakkor az önkormányzat éves büdzséje 410 milliárd forint.
Azt nem szoktuk megtakarításnak hívni, ha tíz forintot spórolsz ahhoz, hogy száz forintot ne szedjél be.
Ennyire hozzátartozik Budapest téli imidzséhez a karácsonyi díszkivilágítás, hogy emiatt ne jönnének a turisták?
Budapest Magyarországnak gyakorlatilag az egyetlen turisztikailag kész terméke, amiben van minden, amit egy világváros tudhat, az összes kor- és népcsoport gazdasági helyzettől függetlenül megtalálhatja itt, amit keres. A fiataloktól a luxusturistákig mindenkit ki tudunk szolgálni. Tíz év kemény munka volt benne, hogy mint karácsonyi desztináció felkerüljünk a térképre. Oda jutottunk, hogy a kivilágítás és a vásár miatt már nem feltétlen Bécsre gondolnak az emberek, hanem ránk is. Óriási felelőtlenség egy ilyen hosszú munkát 0,007 százalék megtakarításért veszélyeztetni.
A turizmusnak ilyen sokat jelent a karácsonyi szezon?
Abszolút. Ha már a saját honfitársainkat ennyire nem tiszteljük, hogy nem csinálunk díszkivilágítást nekik, akkor igen, ennyire turistavonzó és a turisták miatt kéne. Mi itt ünnepeljük a karácsonyt, Rijádban értelemszerűen nem. Ebben a kultúrkörben nekünk ez fontos és jó lenne megadni a módját. Végülis csak egyszer van egy évben. Ha már ezek a lélektani dolgok nem számítanak, gazdaságilag nagyon is fontos ez az időszak. Novembertől áprilisig a turizmus nagyságrendekkel csökken, egyedül ez a pár decemberi hét az, amely fellendíti azt egy rövid időre, nagyon rossz lenne ettől megfosztani a hazai szektort. A december mérhetetlenül értékes ebben az iparban.
Ráadásul alig jöttünk ki a koronavírus okozta lezárásokból és azok hatásaiból.
Arról nem is beszélve, ugye a járványt több étterem és szálloda sajnos nem élte túl, akik meg igen, megcsappant a tartalékaik, mert mindent el kellett használni a covid alatt. Sajnos a főváros mostani döntésének hosszútávú hatásai is vannak: elterjed a híre, hogy ez egy szomorú város, kivilágítás nélkül. Ha ez megtörténik, akkor mérhetetlen és hosszú távú negatív hatásai lesznek a pillanatnyi spórolásnak. Ha a fél város le van kapcsolva, biztos nem azt fogják otthon mesélni, hogy ez a Budapest olyan, mint egy mese és mindenki látogassa meg. Az országimázs nagyon fontos, azt őrizni és építeni kéne.
Volt egyeztetés, párbeszéd Ön és akár egyéb turisztikai szereplők valamint a fővárosi vezetés között?
Nem kezdeményeztem párbeszédet, nem vagyunk kapcsolatban egymással, egyedül Soproni Tamás VI. kerületi polgármester Facebook-posztja alá kommenteltem ugyanezt a szöveget, mint amit a Facebook-oldalamon megosztottam, mivel Terézvárosban sem lesz díszkivilágítás. Ha megkeresnek, bármikor szívesen elmondom a véleményem. Ha vennék a fáradtságot, hogy foglalkozzanak 15-20 percet a kérdéssel, akkor biztosan ők is rájönnének, hogy ez konkrétan károkozás. A legszomorúbb eshetőség, ha úgy mérték fel, hogy politikai szempontból ennek a döntésnek nagy a hozadéka és ezzel is lehet pártpolitikát folytatni, hogy nekik ez megéri.
Van arra bármiféle számítás, hogy ez a 28 milliós spórolás direkt mennyi kárt okoz a magyarországi turizmusnak?
Ezt nehéz egyből kvantifikálni, de az ilyen lépésekkel, amit a főváros és bizonyos kerületek tesznek, hosszútávon nagyságrendekkel többet veszít mind a hazai, mind a budapesti turizmus és vendéglátóipar. Egy konzisztens történetbe, amelyen dolgozunk évtizedek óta, betettek egy olyan éket, ami sokkal nagyobb károkat okoz, de ezt számszerűsíteni jelenleg nem lehet.
Mi a teendő, hogy lehet felkészülni, pláne ha már nincs a covid miatt tartalék?
Igyekezni kell, hogy minden egység, amely érintett, a saját háza táján rendbe tegye a dolgokat, elsősorban energetikai szempontokra gondolok. A jövőben a hatékonyságra sokkal nagyobb figyelmet kell fordítani, az óraszámokkal, a működéssel, de tulajdonképpen mindennel nagyon precízen kell számolni. Az energiaválság már most óriási károkat végzett a szektorban, ebből a felállás sokkal nehezebb lesz.
Nyitókép: Mátrai Dávid/Mandiner