Tudomány, politika
Polyák tanszékvezető docens úrnak nem tetszik a rendszer, vagyis Polyák tanszékvezető docens úr kilép a tudományos diskurzusból és politikát csinál abból, amiből nem kéne.
A 19 éves klímaaktivista a minap interjút adott a német közszolgálati televíziónak, melyben arra szólította fel a német kormányt, hogy ne kapcsolja le a még működésben lévő atomerőműveit. Tóth Máté energiajogászt és Kanász-Nagy Mátét, az LMP társelnökét kérdeztük, mit szólnak ehhez: ők leépítenék-e a még működő hazai Paksi Atomerőmű egyes blokkját?
Greta Thunberg interjút adott Sandra Maischbergernek, a német közszolgálati ARD műsorvezetőjének, az interjú témája az Európát sújtó energiaválság volt. A riporter megkérdezte a 19 éves klímaaktivistát, szerinte hogyan is kéne reagálni az egyre súlyosbodó helyzetre.
A svéd diáklány szerint elhibázott a német szövetségi kormány terve, mely szerint hamarosan lekapcsolnák a még működő atomerőműveiket, ám hogy biztosítsák az energiaellátást, visszakapcsolnák a szénerőműveket.
Véleményem szerint ha már futnak, hiba lenne leállítani azokat, és átállni a szénre”
– közölte Greta Thunberg, aki azzal folytatta, hogy a klímaválság következményeit még háborús időkben sem szabad szem elől téveszteni.
Megkerestük Tóth Máté energiajogászt a témával kapcsolatban. A szakértő a Mandinernek kijelentette: tragédia lenne abból, ha nem lenne atomenergia. Állítása szerint Németország is komoly kihívásokkal nézne szembe, amennyiben nem működnének az atomerőművei.
A zsinórvillany a tudomány mai álláspontja szerint nem tudja nélkülözni az atomenergiát”
– szögezte le, majd azzal folytatta, hogy a működő reaktorok nélkül a németeknek nemcsak a gáz-, hanem a villanyhelyzet miatt is aggódniuk kéne.
Az energiajogász ezt azzal magyarázta, hogy a villany és a gáz két teljesen eltérő termék, mert míg utóbbit lehet tárolni, előbbinél még annak ellenére sem lehetséges ez, hogy már vannak akkumulátorok is; huzamosabb ideig, megfizethető áron azok sem képesek raktározni az energiát.
Az energiajogász kijelentette, a megújuló energiával az a probléma, hogy nem jelenthet állandó forrást, ugyanis a szél- és napenergia nem tud természeti okokból folyamatosan ugyanannyi energiát biztosítani.
Természetesen nagyon fontos, hogy itthon is vannak naperőművek, ám ezek mellé kell egy atomerőmű is, amely állandó energiát tud biztosítani, ami ahhoz kell, hogy legyen egy állandó, megbízható és olcsó villany”
– jegyezte meg.
Tóth Máté megjegyezte, az energiaszektor pont az, ahol csak és kizárólag a közgazdaságtannak és a tudománynak kéne teret engedni, nem pedig az ideológiáknak és az érzelmeknek.
Ha Greta Thunberg apostol kinyilatkoztatja, hogy Németországban az atomenergiának helye kell hogy legyen, annak most örülhetünk, mert ez a valóságot tükrözi”
– mondta lapunknak a szakértő.
Tóth Máté szerint nemhogy Németország, de még egy Magyarország méretű állam sem teheti meg, hogy egyetlenegy lapra tegyen fel mindent, mint a megújuló. Úgy fogalmazott: hazánk átlagosan 7000 megawattnyi napi energiaigényét is csak az atomenergiával lehet biztonságosan kielégíteni.
Megkerestük Kanász-Nagy Mátét, az LMP társelnökét, aki korábban többször is éles kritikát fogalmazott meg az atomenergiával szemben. A zöld politikus a Mandinernek úgy fogalmazott, pártja továbbra is követeli a Paks II. beruházás leállítását, szerintük nincs szükség új atomerőműre.
– mondta a Mandinernek Kanász-Nagy, aki azzal folytatta, hogy zöld pártként az LMP az atomenergiát elvi és gyakorlati okokból elutasítja.
A párt társelnöke lapunknak kijelentette, a német kormány eredeti, a háborút megelőző álláspontjával ellentétben nem áll szándékukban hamarabb leállítani a jelenleg is működő paksi erőművet, azt hagynák a tervezett ideig működni.
Greta Thunberg: Ne kapcsolják le az atomerőműveket!
Megszólalt a svéd klímaaktivista. BŐVEBBEN...
Nyitókép: Jonathan Nackstrand/AFP