Bár a liberális mainstream még mindig tagadja, mára teljesen új helyzet állt elő a világpolitikában
Persze az Európai Parlamentben még lehet úgy csinálni mintha ezt nem vennék észre, de ez ettől még úgy van.
Sasszemű Savoyai Jenő, lemészárolt török sereg, szultán után menekülő Thököly Imre – napra pontosan 325 éve zajlott le a zentai csata.
Nyitókép: A zentai csata (máriapócsi kegykép, Pötscher Madonna)
Történt, hogy a 17. század végén a török szultán még utoljára megkísérelte a keresztény Bécs elfoglalását, ami egyébként is az Oszmán Birodalom kiemelt célja volt a megelőző százötven évben: ezúttal sem sikerült, sőt, fordult a kocka
A ritka összefogás kovácsolta törökellenes háborúban emelkedett a kor hadvezér csillagává a XIV. Lajos francia uralkodó udvarában nevelkedett Savoyai Jenő herceg, aki a keresztény hadak fővezéreként 1697. szeptember 11-én vérfürdővel járó győzelmet aratott a törökök – és Thököly Imre – fölött Zentánál.
De valójában nem ment ez ilyen egyszerűen: 1695-ben például a törökök elfoglalták Lippa várát, és még ugyanabban az évben csaknem teljesen megsemmisítettek egy császári hadtestet, ám az igaz, hogy a török veszteségek még ennél is jelentősebben voltak, így II. Musztafa szultán visszavonult előbb Belgrádba, majd Konstantinápolyba. 1696-ban tovább ment a huzavona, mindent eldöntő csata nélkül, végül
elakadtak a béketárgyalások Franciaországgal (egy örökösödési háború, csak a szokásos), XIV. Lajos francia király pedig ügyesen szervezkedett az osztrákok háta mögött itt, ott, többek között a Portán is.
Aztán eljött a nagy pillanat: II. Musztafa 1697. júniusában 100 ezer főnyi haderővel megindult Magyarországra.
A kezdeti török sikerekhez jelentősen hozzájárultak Frigyes Ágost szász választófejedelem hadvezéri hibái is, akit a császár I. Lipót amúgy is kényszerűségből nevezett ki főparancsnokká, és akit közben lengyel királlyá választottak. A megüresedő posztot a tehetséges, francia származású, ekkor még csupán 34 éves Savoyai Jenő főnemes foglalhatta el. A herceg nem rendelkezett kiemelkedő testi adottságokkal, hangsúlyozzák a források:
„Mars Vénusz nélkül”, mondták róla.
Mélynövésű, sovány, beesett arcú, rút embernek írták le, akinek a felső ajka olyan rövid volt, hogy „száját szinte sohasem tudta becsukni”. A történet úgy szól, hogy az ifjú Jenő kérését, miszerint a hadakozás mesterségével kíván foglalkozni, a XIV. Lajos a következőképpen utasította el: Soha!
Az önérzetében megsértett herceg így Bécsbe sietett és felajánlotta kardját I. Lipót császárnak és magyar királynak: a többi már történelem.
Egy ideig senki nem tudta, mi lesz, mindenki kivárt, Jenő is csak védekező feladatokat kapott, aztán a török udvarban a következő döntés született: a fősereg a Dunán átkelve Erdély, illetve Felső-Magyarország irányába induljon támadásra.
A császári sereg gyülekezését megzavarta a júliusban kitört Habsburg-ellenes hegyaljai felkelés. A kurucok csatlakozásra szólították fel a nemeseket, vezérüknek pedig II. Rákóczi Ferencet próbálták megnyerni, de a magyar főurak támogatásával a császári hadsereg végül rövid idő alatt elfojtotta a „vállalkozást”.
Az elmenekült felkelők Thököly Imréhez csatlakoztak, aki a törökhöz húzott a labancok ellenében: végül
mivel a másik irányban erős császári sereg várja őket.
Savoyai Jenő (Jacob van Schuppen festménye)
Az éles szemű Jenő herceg az ellenség nyomába szegődött, miközben a törökök Zentánál (francia hadmérnökök segítségével) hajóhidat vertek a Tiszán, hogy átkeljenek a folyó másik (bal) partjára. Savoyai Jenő nem habozott: átkelés közben kívánta megtámadni az ellenséget, ami végül a lehető legjobb döntésnek bizonyult. A fővezér kijelentette: „Az egyetlen lehetőség a partváltás megakadályozására és az ellenség Erdély irányába való felvonulásának meggátlására, ha
szorosan nyomában maradok, s ha megkísérli az átkelést valahol, úgy a hídfőben fojtom meg őket”.
A Savoyai által megkövetelt erőltetett menet elérte célját és szeptember 10-én a szövetséges erők beérték az oszmán sereget. A haderők létszámáról: a császári csapatok létszáma mintegy 40 ezer fő volt, míg a török had létszámát 70 és 150 ezer közé becsülik a források, de a 70 ezer a valószínűbb. A seregből azonban csak mintegy 35 ezer török, főleg gyalogos állt szemben a keresztény csapatokkal, a támadás időpontjában ugyanis a többiek már átvonultak a bal partra a szultánnal együtt.
Szeptember 11-én egy fogoly pasa biztató információi miatt Savoyai előrelovagolva, a saját szemeivel csekkolta, hogy Zentától délre egy hajóhíd vezet át a folyón. Kiderült, hogy az átkelést védő, biztosító külső sáncvonalat a törököknek már nem sikerült befejezniük, és a szövetséges sereg felé néző oldalon 500 méter széles rés tátongott a sáncon.
Elérkezett a pillanat, amelyre Jenő herceg várt, és mivel napnyugtáig már csak órák voltak hátra, nem habozott. A siker totális volt. A török védelmi vonalakban érthető zavar támadt, Savoyai pedig sorra hozta a jó döntéseket. Valójában csak idő kérdése volt, hogy mikor omlik össze teljesen a bekerített, meglepett török védelem.
senkinek sem kegyelmeztek. Mivel visszavonulni nem tudtak, a törökök a Tiszán átúszva próbáltak menekülni, de legtöbbjük a vízbe fulladt, vagy golyók végeztek velük.
Források azt írják, hogy maga
Az éj leple alatt aztán a füzesben úszkálva, egy kósza csónak segítségével átjutott a Tiszán (mások szerint simán csak átúszott), és néhány hű emberével a szultán után menekült Temesvárra.
A veszteségeket szemlélve kapitális győzelemről beszélhetünk: Savoyai Jenő csapatai meglepően kevés, összesen 699 elesettet és 1934 sebesültet veszítettek, míg a a török oldalon 20-30 ezer halottal számolhatunk. Ugyan Savoyait többen bírálták amiatt, hogy nem vette üldözőbe a szultánnal az élén iszkoló, maradék török hadat, a vádak igazságtalanok: a döcögő utánpótlás és a sereg „morális állapota” – nem fizették ki a zsoldot – nem tette lehetővé az azonnali folytatást. Ennek ellenére a zentai győzelem visszafordíthatatlan változásokat eredményezett és elvezetett a mérföldkőnek számító karlócai békekötéshez.
A zentai csata (Jacques Ignace Parrocel festménye)
A szakértők egybehangzó véleménye szerint egyszerűen lemaradtak a törökök:
Jellemzően kisebb létszámú császári seregek verték meg a törököt a nagyobb harcászati állóképességükkel, az oszmánok pedig a francia segítségnyújtás ellenére sem tudták elsajátítani a szükséges harcvezetési és harcfegyelmi szintet, így tulajdonképpen megpecsételődött a sorsuk.
A Szent Liga országai (Habsburg Birodalom, Lengyel–Litván Unió, Velencei Köztársaság pápai állam, Oroszország, Bajorország, szász és a brandenburgi választófejedelemség, Svédország) békét kötöttek az Oszmán Birodalommal Karlócán, 1699-ben. A békeszerződés az aktuális hadi helyzetet rögzítette:
majd Savoyai későbbi győzelmei nyomán teljesen helyreálltak a középkori Magyar Királyság határai. Hogy a Habsburg-dinasztia ezt követően erőszakos központosításba kezdett kis hazánkban, már egy másik kérdés.
***
Felhasznált irodalom:
Hadtörténeti Intézet és Múzeum: A zentai csata, 1697. szeptember 11.
Szeghő Patrik: Savoyai Jenő és a zentai csata: A török kor vége Magyarországon
Wikipédia