Nyitókép: A zentai csata (máriapócsi kegykép, Pötscher Madonna)
Történt, hogy a 17. század végén a török szultán még utoljára megkísérelte a keresztény Bécs elfoglalását, ami egyébként is az Oszmán Birodalom kiemelt célja volt a megelőző százötven évben: ezúttal sem sikerült, sőt, fordult a kocka
és a város védelmére összekalapált koalíció az iszlám európai kiszorítására szövetkező Szent Ligává alakult.
A ritka összefogás kovácsolta törökellenes háborúban emelkedett a kor hadvezér csillagává a XIV. Lajos francia uralkodó udvarában nevelkedett Savoyai Jenő herceg, aki a keresztény hadak fővezéreként 1697. szeptember 11-én vérfürdővel járó győzelmet aratott a törökök – és Thököly Imre – fölött Zentánál.
De valójában nem ment ez ilyen egyszerűen: 1695-ben például a törökök elfoglalták Lippa várát, és még ugyanabban az évben csaknem teljesen megsemmisítettek egy császári hadtestet, ám az igaz, hogy a török veszteségek még ennél is jelentősebben voltak, így II. Musztafa szultán visszavonult előbb Belgrádba, majd Konstantinápolyba. 1696-ban tovább ment a huzavona, mindent eldöntő csata nélkül, végül
elérkezett 1697, a Habsburgok szempontjából kritikus esztendő:
elakadtak a béketárgyalások Franciaországgal (egy örökösödési háború, csak a szokásos), XIV. Lajos francia király pedig ügyesen szervezkedett az osztrákok háta mögött itt, ott, többek között a Portán is.
Aztán eljött a nagy pillanat: II. Musztafa 1697. júniusában 100 ezer főnyi haderővel megindult Magyarországra.
Savoyai Jenő felbukkanása és a hegyaljai felkelés
A kezdeti török sikerekhez jelentősen hozzájárultak Frigyes Ágost szász választófejedelem hadvezéri hibái is, akit a császár I. Lipót amúgy is kényszerűségből nevezett ki főparancsnokká, és akit közben lengyel királlyá választottak. A megüresedő posztot a tehetséges, francia származású, ekkor még csupán 34 éves Savoyai Jenő főnemes foglalhatta el. A herceg nem rendelkezett kiemelkedő testi adottságokkal, hangsúlyozzák a források:
„Mars Vénusz nélkül”, mondták róla.
, mondták róla.Mélynövésű, sovány, beesett arcú, rút embernek írták le, akinek a felső ajka olyan rövid volt, hogy „száját szinte sohasem tudta becsukni”. A történet úgy szól, hogy az ifjú Jenő kérését, miszerint a hadakozás mesterségével kíván foglalkozni, a XIV. Lajos a következőképpen utasította el: Soha!