Mindenszentek, halottak napja – mit ünneplünk pontosan?
Mindenszentek ünnepének több mint ezeréves hagyománya van, a halottak napja csak évszázadokkal később került be a jeles napok közé.
Szubjektív programajánló az augusztus 20-ai hétvégére!
Ez alkalommal Szent István napja ugyan éppen szombatra esik, azaz oda a hosszú hétvége, a nyár végi utolsó szabadságukat töltők viszont már csütörtök-pénteken elkezdhetik a ráhangolódást, és nem ritkán egészen vasárnap estig tartanak a rendezvények.
Például az immár hagyományosan a Várkert Bazár előtti területen újra megnyílik a Magyar Ízek Utcája, ahol a teljes Kárpát-medencei magyar gasztronómia bemutatkozik, érkeznek résztvevők mások mellett az Őrségből, Kárpátaljáról, Felvidékről.
Ugyanígy, több napon át ünnepelhetnek egy másik műfaj rajongói a Tabánban: a csütörtök délelőttől vasárnap estig tartó Retro Tabán a kultikus helyszín fénykorát idézi olyan fellépőkkel, mint Deák Bill Gyula, Nagy Feró és Beatrice, Szikora Róbert és az R-GO vagy az Edda.
igaz, az előbbiekhez képest kicsit másféle csomagolásban: a Road Movie kezdeményezésben a legnépszerűbb hazai zenekarokat és előadókat kérték fel olyan dalokat írására, amelyekben a hozzájuk legközelebb álló tájak, utcák, terek, városok vagy éppen régiók elevenednek meg. Az eredmény most élőben is látható majd mások mellett a Konyha zenekarnak, a Hiperkarmának, a Bohamian Betyarsnak vagy a Csík együttesnek köszönhetően.
Hasonlóan különlegesnek ígérkezik a Sporthősök a lelátón című sorozat is a Március 15. téren, ahol két napon át (szombat–vasárnap) a közönség együtt idézheti fel a legnagyobb magyar sikereket azok elkövetőivel.
A Vajdahunyad vára eközben igazi Varázsligetté változik, ahol mások mellett a cirkuszt és a bábszínházat vegyítő Tintaló Társulás, a Simorág TánCirkusz , valamint István és Gizella óriásbábjai várják a gyerekeket, akik játékos honvédségi bemutatókon próbálhatjuk ki például a lézerlövészetet.
És lesz még Művészkert a Nehru parton Juhász Annával, Divat & Design Fesztivál a Bálnában kerekasztal-beszélgetésekkel, workshopokkal, kortárs magyar divat- és formatervezők termékeivel, Mesterségek Ünnepe a Várban, Csárdafesztivál a Vörösmarty téren, Operettkorzó a Vigadónál. A programokban való kiigazodást
a helyszínekről, kezdési időpontokról a folyamatosan frissülő honlapon lehet tájékozódni (https://szentistvannap.hu/).
A történelmi főváros évek óta a Szent István-nap köré rendezi a Székesfehérvári Királyi Napokat, amihez immár
Az Árpád-házi királyok történetét feldolgozó előadás-sorozat mindegyike – egy kivételtől eltekintve – a Nemzeti Emlékhelyen, egy igazán szakrális térben valósult meg.
Idén a széria a végéhez ért, hiszen III. Andrással, az utolsó aranyágacskával kihalt a dinasztia. Talán ezért, talán a jubileum vagy a történelmi viszontagságok miatt a mostani, Az utolsó aranyágacska című előadás kicsit más lesz, mint az eddigiek.
„A koronázás szakrális pátosza mellett megjelenik egy olyan, az uralkodóval szembeni kritikai hang, ami idáig soha nem hangzott el. Ez a két dolog, a pátosz és a kritikai hang egy nagyon érdekes feszültséget ad majd az előadás végének annak érdekében, hogy utána egy váratlan fordulat születhessen meg, amit nem tudok másképp jellemezni, mint egy apoteózist. Idáig valamennyi előadás zárómozzanata a korona apoteózisa volt, a megdicsőülés. Ez most sem marad el, csak nem a koronázásra szűkül, hanem történelmileg nagyobb léptéket kap,
ez már a magyar államiság, a magyar nemzet megmaradásának az apoteózisa”
– mondja Szikora János forgatókönyvíró-rendező.
Az utolsó aranyágacska abban viszont nem fog különbözni az előző évektől, hogy ismét grandiózus színpadon, hatalmas szereplőgárdával valósul meg. Horváth Csaba koreográfus hatalmas tömegeket mozgat a színpadon, akik betáncolják a teret, a statisztéria egy részét pedig a Rákóczi Szövetség fiatal táborlakói adják. A bemutató augusztus 19-én lesz, majd 20-án is sor került egy újabb előadásra este 21 órától a Nemzeti Emlékhelyen.
A belépőjeggyel ingyenesen látogatható a Szent István Király Múzeum Királyok és Szentek – Az Árpádok kora című kiállítása.
Gyerekek készülnek a X. Koronázási Szertartásjátékban való szereplésre (forrás: Vörösmarty Színház)
Siófok idén is színes programokkal készül, a Bor és kenyér ünnepe az augusztus 19. és 21 között kulturális programokkal, koncertekkel, kézműves-foglalkozásokkal, bor- és kenyérszenteléssel várja a látogatókat, és ismét kihirdetik a város borát.
mert 20-a este sorra indulnak a tűzijátéknéző és bulihajók a kikötőkből.
Közben az ország másik végébe látogatók sem fognak unatkozni. 19. és 21. közt mindenkit vár a Hortobágyi Hídivásár, amely a hagyományok szerint az államalapító Szent István király és az új kenyér ünnepének napjához kötődően rendeznek meg évről évre. állandóságát ma is nagyhírű sokadalma adja.
És ha már valaki erre jár, érdemes átugrani a közeli Debrecenbe is, ahol 20-án 15 órától startol a 47. Salakmotor Nagydíj: a nemzetközi mezőnyt 16 vaspapucsos alkotja, köztük többen is profi ligák, Eb- és vb-futamok résztvevői, akik 20+1 látványos és izgalmas futamban mérik majd össze tudásukat,
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán