Ujhelyi István és Gyöngyösi Márton kezdeményezése ellopta a showt a baloldal rendkívüli ülésnapjától, de csak a meglévő törésvonalakat mélyítette, és rávilágított a teljes alkalmatlanságra az ellenzéki térfélen.
Mint arról korábban beszámoltunk, „káosz uralkodik a baloldalon”. Legalábbis az Igazságügyi Minisztérium szerint. A tárca ezt annak nyomán közölte, hogy hamar kiderült, Ujhelyi István MSZP-s EP-képviselő mégsem indít népszavazást hazánk uniós tagságának megerősítéséről. Sőt, ebből komoly vita kerekedett az ellenzéki pártok között, miközben a Jobbik benyújtotta kezdeményezését ugyanerről a kérdésről. Vagyis arról, hogy az Országgyűlés ne hozhasson olyan döntést, amely Magyarország Európai Unióból való kilépéséhez vezethet.
A népszavazási tervet az ellenzék táborában azonban elutasítóan fogadták,
a Momentum elnöke, Gelencsér Ferenc és a párt EP-képviselője, Cseh Katalin az elsők között szögezte le a baloldalon, hogy szerintük „teljesen fölösleges népszavazást kezdeményezni Magyarország EU-tagságáról”.
Sőt, szerintük egyenesen kontraproduktív lehet. Ujhelyi István végül, „az ellenzék megosztottságára” hivatkozva visszavonta kezdeményezését. Lapunk is megírta: a politikus döntésének indoklásában arra is hivatkozott, hogy hétfőn reggel a Jobbik őt beelőzve már be is adta népszavazási kezdeményezését, és Gyöngyösi Márton elnök szerint ezt nem is tervezik visszavonni. Ezt követően a szocialista politikus reagált az őt ért vádakra is.
Meg nem őrültem és beépített ügynök sem vagyok, csupán előre gondolkodom egy évre”
– írta Tibi atya kapcsolódó posztja alatt az MSZP képviselője.
Az Index keddi írásában összeszedte az egyes ellenzéki pártok reakcióit a kialakult helyzetre, illetve az MSZP-s politikus kezdeményezésére.
A DK szerint felelőtlenség
A Demokratikus Koalíció a lap kérdésére leszögezte, szerintük a magyar emberek 70 százaléka támogatja Magyarország uniós tagságát, „ezt megerősíteni nem kell, ez így is az egyik legmagasabb arány egész Európában”, ezért a DK nem támogatja a referendumot.
LMP: ez most irreleváns és átgondolatlan
Az Index az LMP-t is megkérdezte, támogatják-e a kezdeményezést. A párt válasza szerint az uniós tagságról szóló népszavazási javaslat a jelen helyzetben irreleváns, felelőtlen és átgondolatlan. Hozzátették azt is, Magyarország helye az Európai Unióban van, „az ellenzéki pártok feladata pedig az, hogy létező problémákra kínáljanak megoldási javaslatokat, és nem az, hogy politikai siker reményében újakat kreáljanak”.
A Párbeszéd szerint sem kérdés az uniós tagság
A Párbeszéd Indexnek adott válaszában ugyancsak világossá tette, hogy „Magyarország uniós tagsága nem kérdés, mivel – a közvélemény-kutatások szerint – a választókorú népesség elsöprő többsége támogatja azt”.
Még a Mi Hazánk sem támogatja a referendumot
A lap a Mi Hazánktól azt a választ kapta, hogy a párt nem támogatja a Jobbik népszavazási kezdeményezését, mert szerintük „uniós szinten akkora a baj, és olyan súlyos gazdasági és energiaválság fenyegeti az Európai Uniót, amely során az is felmerült, hogy meg kell osztani a tagállamoknak az energiahordozóikat, így Magyarország a jelenleginél is rosszabb helyzetbe kerülhet”.
A Mi Hazánk szerint „ezért szeretné a baloldal most, a jelenleginél is nagyobb baj megérkezése előtt hazánkat egy ilyen hamis szavazással újra az unióhoz láncolni, amihez mi természetesen nem fogunk asszisztálni”.
Ujhelyi István visszavont, Gyöngyösi Márton benyújtott népszavazási kezdeményezése kapcsán lapunk szakértőkhöz fordult. Megpróbáltunk utánajárni, mi lehet valójában az ellenzéki térfelet láthatóan megosztó kezdeményezés mögött, valamint annak is, hogy egy új törésről lehet-e szó az ellenzék soraiban.
„Ujhelyi és Gyöngyösi ellopta a showt a baloldal rendkívüli ülésnapjától”
Kiszelly Zoltán, a Századvég Politikai Elemzések Központjának igazgatója szerint
Lapunk kérdése válaszolva Kiszelly Zoltán elemző rámutatott: „fontos hangsúlyozni, hogy Ujhelyi István és Gyöngyösi Márton kezdeményezése teljesen ellopta a showt a baloldal által összehívott rendkívüli, baloldali ülésnaptól, hiszen teljesen elsöpörte azt a 6 témát, amit a baloldal be akart hozni az ülésnapra”. „És látszik, hogy azóta is ez a téma foglalkoztatja a közvéleményt és nem az a hat javaslat, amit a bukott baloldal tett” – tette hozzá.
Az ellenzéki térfél viszonyairól szólva az elemző aláhúzta azt is:
a DK készül, ő akar előbb a baloldal, majd az ellenzék vezetője lenni.”
„Különbséget kell tennünk ugyanis a baloldal hat pártja, és az ellenzék (amelybe a Mi Hazánk, a Kutyapárt és mások is tartoznak) között” – fejtette ki az elemző. Mint mondta: arra készülnek, hogy a Jobbik-árvákat tavasszal begyűjtsék, majd előbb a baloldal, idővel pedig az egész ellenzék legerősebb pártja legyenek. Ez nem változott és az sem, hogy a DK-nak a baloldalon a Momentum (hiszen a párt van hozzájuk a legközelebb támogatottságban), az ellenzéki oldalon pedig a Mi Hazánk a fő riválisa.
A szakértő emlékeztetett: a Századvég legutóbbi mérésében 25 százalékra tette az egész baloldal támogatottságát (ez 10 százalékkal kevesebb, mint a választáson). Vagyis az ellenzéki térfélen egy kis szelet tortát, egy csökkenő méretű tortaszeletet akarnak újraszabdalni.
Ha cinikusan szeretnénk fogalmazni, tehát azt is mondhatnánk, hogy Ujhelyi István és Gyöngyösi Márton javaslata inkább a megerősíteni kívánt EP-mandátumukról szól – fogalmazott Kiszelly Zoltán.
„Tökéletes alkalmatlanság látszik a baloldalon”
Boros Bánk Levente, a Médianéző Központ igazgatója az Jobbik által benyújtott kezdeményezés kapcsán rámutatott: nem ördögtől való népszavazást kezdeményezni. Az elemző felidézte: láttuk, hogy a jobboldalnak, a Fidesznek ez többször sikerült is, akár kormányzati, akár ellenzéki időszakáról beszélünk. Fontos kérdésekről volt szó, amely kapcsán sokan nyilvánítottak véleményt, és ez politikai következményekkel is járt és politikai döntések is születtek belőle.
Ehhez képest azt látjuk, hogy
a mostani balliberális ellenzéknek fogalma sincs arról, hogy pontosan milyen témákban kérdezzék meg az ellenzéket és ezt mikor tegyék. A most kialakult politkai helyzet oka ennélfogva a politikai amatőrizmus.”
Az elemző felidézte: a választási vereség az eredetileg is széttagolt ellenzéket még tovább tagolta, valamint újabb kihívóként még a Mi Hazánk is megjelent az ellenzéki pártok számára. „Hiszen a Mi Hazánk a valódi kihívást nem a kormánnyal szemben, hanem összes többi ellenzéki párttal szemben testesíti meg, nekik van félnivalójuk” – mutatott rá Boros Bánk Levente.
Már az összefogás látszata is megszűnt, mindenki próbál saját maga, akár egyénileg (lásd: Ujhelyi István), akár pártok részéről pillanatnyilag jó ötletnek tűnő kezdeményezéseket bedobni
a politikai uborkaszezon kellős közepén. Lehet, hogy előbb cselekednek, mint ahogy gondolkodnak.”
„Ez is egy politikai hiba, amely azt mutatja, hogy az ellenzéki oldalról az innováció már kiveszett, a tehetséges első vonalas politikusok is kiveszni látszanak, de a háttértámogatás, és a szakértői bázisuk is megfogyatkozott” – tette hozzá az elemző. Mint fogalmazott:
tökéletes alkalmatlanság látszik. És egy ilyen kezdeményezés, valamint annak visszavonása is ezt bizonyítja”.
***
Ujhelyi mégsem indít népszavazást hazánk uniós tagságának megerősítéséről
„Fiókban hagyom a népszavazási kérdésemet az ellenzék megosztottsága miatt” – írta a szocialista politikus. Bővebben is érdekel!
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd