Felvidéki kormányválság: áll a bál Szlovákiában

2022. július 08. 12:30

Kilépés, előrehozott választás, hülyézések és idiótázások – áll a bál Szlovákiában, ahol a volt kormányfő, jelenleg pénzügyminiszter Igor Matovič és Richard Sulík gazdasági miniszter ellentéte szétfeszíti az egyébként sem túl strapabíró kormánykoalíciót.

2022. július 08. 12:30
null
Veczán Zoltán
Veczán Zoltán

Nyitókép: Igor Matovič 2020-ban a pozsonyi vár előtt (VLADIMIR SIMICEK / AFP)

 

Ismét összecsapott a két kormánypárt, megint áll a bál Szlovákiában. A négyesfogat kisebbik pártja, a SaS közölte a legnagyobb OL’aNO-val, hogy felmondja a koalíciós szerződést, és ha ha augusztus 30-ig nem garantálják új szerződésben, hogy a provokatív kommunikációjáról is ismert volt kormányfő, Igor Matovič eltűnik a kormányból, akkor a koalíciót magát is otthagyják. Mint a pártelnök, Richard Sulík fogalmazott „ennek a kormánynak a legnagyobb problémája Igor Matovic”.

Emlékezetes, 2020 februárja óta – amikor az országot tucatnyi éven át vezető Robert Ficót a Kuciák-gyilkosságok nyomán felhorgadó népharag leváltotta –

igen sokszínű koalíciós kormány vezeti északi szomszédunkat,

az Igor Matovič vezette Egyszerű Emberek (OĽaNO) populista pártja, Boris Kollár üzletember saját erősen jobbos projektje, a Család Vagyunk (Sme Rodina), a Richard Sulík-féle liberálisabb Szabadság és Szolidaritás (SaS), és az Emberekért (Za ľudí) jobbos-liberális formáció.

Elemzők már a rákövetkező tavasszal pedzegetni kezdték, hogy ebbe bizony bele van kódolva a konfliktus: előbb a plágiumügyek tépázták meg a koalíciót, közben az egész mezőnyből kiemelkedett Matovič és – mivel ekkor még kormányfő volt – a gazdasági minisztereként fungáló Sulík között, többek között heveny idiótázásokkal, orosz vakcinabotránnyal, odamondogatásokkal, mígnem egyfajta megoldásként Matovič lemondott, széket cserélt saját pénzügyminiszterével, Eduard Hegerrel, így 2021. márciusára úgy tűnt, rendeződik a helyzet, kiiktatva a Matovič-Sulík ellentétet.

Mint a mellékelt ábra mutatja, nem így történt, ez már nem volt elég, pedig néhány nappal ezelőtt még voltak arra utaló jelek, hogy talán kibékülnek a felek: a Volvo autógyár érkezését végtére is közösen jelentették be, Heger, Matovič és Sulík – igaz, utóbbi köszöntésében árnyalt sértésként a méltatásra felsoroltak közül kihagyta Matovičot.

Szlovák börleszk

A koalíció tagja, a Za ľudí párt elnöke felelőtlenségnek nevezte, hogy a koalíció az emberek valós problémái helyett a szerződés SaS általi felmondásával és a két párt vezetőjének személyi vitáival kell foglalkoznia az emberek valódi problémái helyett.

– jelentette ki Veronika Remišová, aki kiállt a koalíció egyben tartása mellett.

Boris Kollár, a szintén kormánytag Sme rodina vezetője a kényelmes középső álláspontra helyezkedve a koalíciós partnerek sajtótájékoztatójára videóüzenetben úgy reagált, pártja minden megoldást támogat, ugyanakkor óva intett attól, hogy a marakodás miatt „visszatérjenek a sötét idők, Fico, satöbbi”, ezért a konfliktust kirobbantó két embernek, Sulíknak és Matovičnak kellene rendezniük egymás között az ügyet. Ha sikerül, a Sme rodina folytatja az együttműködést, ha nem, az előrehozott választások ellen sincs kifogása.

A jelek szerint

Robert Fico, az ellenzéki Smer-SD vezetője nagyon élvezi a helyzetet;

közösségi oldalán kiírta, szerinte a kormány „azért fog összeomlani, mert olyan hülye emberekből áll, akiknek fogalmuk sincs arról, milyen az, ha valaki kormányhatalommal bír, és akik a saját hiúságuk nevében magukra hagyják Szlovákiát a legnehezebb időkben”.

Az előrehozott választások réme egyébként már 2020 őszén, telén borzolni kezdte a kedélyeket, azóta rendszeresen előkerül, mint lehetőség. Akkor még az OL’aNO ismert népszerűsége birtokában sem élt a kétesélyes lehetőséggel – és Tokár Géza felvidéki politológus szerint most is nagyon kétséges, hogy élne. Mint fogalmaz, „sok mindent el lehet mondani erről a garnitúráról, de hogy kényelmes többségből inkább feloszlatja magát, az igen valószínűtlen”.

Ki rántja el előbb a kormányt

A szakértő szerint inkább egyféle

„chicken game” zajlik a koalíciós partnerek között;

vagyis úgy viselkednek, mint két, egymás felé hajtó autó, és amelyik sofőr előbb elrántja a kormányt, az veszít.

Elvégre irracionális az SaS kérése, hiszen az OL’aNO Matovič saját pártja, nem fogja leváltani a saját vezetőjét. Tokár Géza szerint itt alapvetően többféle megoldás lehetséges:

  • Úgy tesznek, mintha semmi sem történt volna, és hagyják elhalni az ügyet – ez szintén nem valószínű, túl nagy arcvesztéssel járna.
  • Matovič lemondásáért cserébe Sulík és más, számára nem túl kedves miniszter is távozik posztjáról – ez esélyesebb, ugyanakkor láthatóan Matovič tavalyi hátrébblépése sem oldotta meg a helyzetet, inkább csak elodázza a véget
  • Kilép az SaS, kisebbségi kormány alakul, esetleg a radikális nacionalisták külső támogatásával, ellenben a kisebbségi kormányzás minden bénázásával, egy alkalmas pillanatban pedig – a Radicova-kormány elleni buktatási kísérlethez hasonló módon – valami fontos törvényjavaslattal összekötött bizalmi szavazás jön, és így váltják le a kormányt.

Tokár hozzáteszi:

bár Fico nevével dobálóznak, valójában már nem ő a veszélyes ellenfél,

hanem a pártjából Peter Pellegrini volt kormányfő vezényletével kivált Hlas, jelenleg a legnépszerűbb párt, amit a politológus „illedelmesebb, jólfésültebb SMER”-ként határozott meg, olyan pártként, amit nem lehet kihagyni a következő koalícióból.

A népszerűségi listát ugyanis a Hlas vezeti, miközben a kormánypártoké erodálódik. Az is elképzelhető, hogy a jelen koalíció kevésbé sikeres két, kisebb pártja felé nyújt békejobbot Pellegrini pártja, és esetleg a SMER-rel vagy a nacionalistákkal kiegészülve, és kész stratégiával várják, mire lejár az augusztusi SaS-határidő.

S persze ott van a parlamentből kiszorult magyar kisebbség ügye is: Tokár Géza szerint

ha lenne potens magyar párt, örülne a helyzetnek,

hiszen a 8 százalékos kisebbség pártja jó szervezésével átugorhatná a küszöböt; ugyanakkor kérdéses, hogy jelenlegi állapotában mire lenne képes a párt, ha operatívan és gyorsan kellene megkezdeni egy parlamenti választási kampányt – mert a Szövetség nevű formáció eddig nem éppen ezt az arcát mutatta.

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2022. július 08. 14:47
A moslék kormányok semmit sem tudnak intézni, csak kárt okoznak az országuknak.
Thetruthtester
2022. július 08. 14:47
Ahol konfliktusok vannak, ott vannak vélemények az országról. Magyarországon a fidesz összes tagja mindenben egyet ért, soha semmi konfliktus nincs a pártban. Azért mert nem az ország vezetése a céljuk hanem a rablás
savrena
2022. július 08. 14:18
Bulgária, Izrael, Szlovákia. Buknak a szivárványkoaliciók. Felkészül Csehország, Szlovénia, Makedónia.
minekkellregisztralni
2022. július 08. 14:17
(x) Észtország (x) Bulgária (x) Egyesült Királyság ( ) Szlovákia Készülhetnek a hollandok és a németek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!