Deneen szerint a fő vitatémák a bevándorlás, a határok, hogy minden ember ugyanolyan-e, hogy a piac a legjobb-e az emberek számára a gazdaságban, hogy mi a család, és kell-e azt támogatni, továbbá a vallásos hagyományok meghatározzák-e az embert.
Ezek mind jelei annak, hogy a történelem nem ért véget, helyette újraindult.
Arta Moeini szerint a Nyugat a Szovjetunió legyőzését követően hasonlatos lett korábbi ellenségéhez. A liberalizmus ideológiai termék lett, és már úgy várták el, hogy mindenki feliratkozzon erre az életstílusra, világnézetre, vagy mentalitásra, mint anno a szovjetek hitték, hogy mindenki szocialista lesz. A szovjet veszély elmúlásával az emberek rádöbbentek, hogy most a kommunizmus szerkezet tükörképében élünk. Azt hisszük, csodásak, nagyok vagyunk, békét hozunk a világ többi részének – de a szovjetek is ezt hitték.
Most, hogy a köd kezd elolszalni, a történelem visszatért, és a világ fellázad.
Az emberek eltérő módon élnek, ha oroszok, vagy kínaiak, vagy irániak, vagy indiaiak, és nem lehet őket összemosni. Nem sok mindenben értenek egyet azon túl, hogy a liberalizmus támadó jellegét, valamint a londoni és brüsszeli és washingtoni menedzser-réteget nem szeretik, de úgy tűnik, ez is elég, hogy elvessék az ideológiát, és visszatérjenek a konkrét dolgokhoz.
Jaime Nogueira Pinto szerint Fukuyama volt a fő képviselője annak az elképzelésnek, hogy most már mindenki kapitalista, demokrata, liberális lesz. De sok mindent elfelejtett: többek között, hogy a hidegháborút azért nyerte meg a nyugat, mert nem-liberális országokkal szövetkezett, mint Szaúd-Arábia vagy Kína. Ezek az országok megkerülhetetlen szerepet játszottak a Szovjetunió megdöntésében. Veszélyes úgy értelmezni a történelmet, mint a liberális országok keresztes hadjáratát az autokrata országokkal szemben. Kína és India nem követi a nyugatot az Oroszországgal szembeni konfliktusban, a Nyugat egyedül maradt. Az európai emberek egyre inkább kritikusak vezetésükkel szemben, azt számolgatják, hogyan fogják fűteni lakásaikat.
Az oroszokat komolyan kell venni és vigyázni kell velük.