„Az irodalmi diskurzus azóta körülötte forog: nem ismerek olyan közepes vagy közepesnél jobb kiváló költő, írót, aki ne reflektált volna valamilyen módon a munkásságára, akár hódolólag, akár tréfásan, akár patetikusan. A tőle látszólag távol álló Pilinszky János vagy Kassák Lajos ugyanúgy fontosnak tartották a vele való viszonyukat tisztázni, mint azok, akik a politikáját úgymond folytatni akarták. Ezért nagyon fontos állandóan újraértelmezni a Petőfi-képet. És amiatt is, mert Petőfi százötven éve folyamatosan jelen van az iskolai oktatásban, emiatt hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy mindent tudunk róla. Ez a kötelező március 15-i ünnepségeknek is köszönhető, egységesen sulykolt kép azonban sem tudományos, sem az irodalmi recepcióval nem összeegyeztethető, éppen ezért érdemes ma is új szempontokkal, új látásmóddal, új költői hangulatokkal új értelmezéseket kínálni.”
Hermann Róbert történész ilyen új értelmezési szempontként említette meg, hogy Petőfi nem csak abban egyedülálló, hogy a kora és a későbbi korszakok irodalmát, irodalmi életét ennyire erősen meghatározta.
„Azon kevesek egyike volt, akinek emblematikus történelmi szerep is jutott: alig néhány embernek jut az a dicsőség, hogy akad az életében egy olyan nap, amikor eljátszhatja a vezér szerepét. Mindezeket megvilágítandó én most az új kötetben két meghatározó versét vettem mikroszkóp alá: a Dicsőséges nagyurakat és természetesen a Nemzeti dalt. Előbbi lényegében hozzájárult ahhoz, hogy a pozsonyi országgyűlés elfogadja a jobbágyfelszabadítást, attól tartva, hogy a Petőfi-vízió hatására valóban kitör egy országos parasztlázadás, utóbbi a forradalomban betöltött szerepét pedig azt hiszem, senkinek nem kell magyarázni.”
Ugyanakkor az is érdekes és a Petőfi-képet még tovább árnyaló történet – tette még hozzá Hermann Róbert –, hogy
Petőfi politikai vezérsége tényleg csak ideig-óráig tartott.
A hozzá hasonló, saját értékek és elvek szerint élő személyiségek egyszerűen képtelenek a konszolidációra, ezért 1848 márciusa után folyamatosan konfliktusokba keveredett. És nemcsak azért, mert elkövette azt a nagy hibát, hogy a leendő választóinak őszintén megmondta, mit gondol róluk, hanem mert az 1848–49-es időszakban a három tényleges és két ügyvezető hadügyminiszter közül hárommal is összeveszett.