Mit érdemes tudni a Kék Bolygó Alapítványról? Mi a fő profiljuk?
Egyre több olyan civil egyesület és szervezet működik, amely a fenntarthatóságot, mint a 21. század legnagyobb kihívását képviseli különböző szinteken. Akadnak köztük olyanok, amelynek tagjai úgy gondolják, a fenntarthatóságot csak fához láncolásokkal vagy a haszonállattartó-telepek bojkottjával lehet megoldani. Jóformán csak a radikális megoldásokban hisznek. De vannak olyan civil szervezetek is, amelyek a realitások talaján állnak:
olyan szakmai programot visznek, illetve olyan iránymutatásokat követnek, amelyekkel valóban tudnak tenni azért, hogy a teremtett világot jobbá, fenntarthatóbbá tegyék.
Ilyennek tartom a Kék Bolygó Alapítványt is, amelyet Áder János nemrégiben leköszönt egykori köztársasági elnök hívott életre.
Kiket igyekeznek megszólítani?
Háromféle ember létezik véleményem szerint. Vannak, akik ülnek otthon egy fotelben és teljesen szkeptikusak. Úgy gondolják, nincs globális felmelegedés, nincs klímaválság, nincs vízválság. Általában legyintenek mindenre, és azt mondják, hogy ez így tökéletes.
Ugyanakkor van szerintem egy egyre nagyobb, középen álló réteg, akik próbálnak a mindennapjaik során odafigyelni arra, hogy fenntarthatóbb módon viselkedjenek, és így megteremtsenek egy fenntarthatóbb világot. Illetve vannak, a már említette radikálisok, akikkel nem nagyon lehet mit kezdeni. Ők azok, akik úgy gondolják, hogy a környezetet csak úgy lehet megmenteni, ha visszavonulunk a természethez, kivonulunk a jelenlegi társadalomból. Hiszen minden tevékenységünkkel csak rontjuk a magunk környezetét. Utóbbi csoportot az alapítványunk jóformán sehogy sem tudja megszólítani. Nekünk azt a nagy középső réteget kell elérni, illetve azokat, akik még nem értik pontosan, miről van szó. A legfontosabb, hogy úgy lépjünk fel a klímaváltozás ellen, egy fenntarthatóbb világ kialakításáért, hogy ne erősítsük fel az úgynevezett klímaszorongást. A fenntarthatóságért vagy a klímavédelemért való fellépés most divatos dolog. A fiatalokat nagyon érinti ez a téma.
Milyen tevékenységeik vannak?
Meggyőződésem, hogy utcai felvonulásokkal és transzparensek magasba emelésével fel lehet hívni a figyelmet az akut problémákra, de ezek megoldást nem tudnak nyújtani. Ezért a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány egy olyan működési struktúrát hozott létre, amely három lábon áll. Van egy klasszikusnak nevezhető, oktatási, képzési, közönségprogram szervezési, mondhatni civil egyesületi lába, amely többek között tankönyvkiadása vagy filmfesztivál szervezéssel foglalkozik. De ez alá tartoznak a különböző iskolai programok vagy a Fenntarthatósági Témahét is. Egy másik tevékenységi körünk, hogy segítjük a mindenkori magyar állam munkáját azzal, hogy az általunk felkért szakemberek vizsgálataival, tanulmányaival, kutatásaival vagy javaslataival járulunk hozzá olyan ügyek előreviteléhez, mint a hulladékstratégia átdolgozása vagy a Velencei-tó vízválságának megszüntetése. Ez mondhatni egy „thinktank”, agytröszt minőség. A harmadik láb pedig nettó gazdasági, ami két részből épül fel. Ennek egyik eleme, hogy
segítjük azokat a startupokat, amelyek remek fenntarthatósági projektekkel bírnak, viszont nem tudnak elindulni.