Íme 2025 nagy konfliktusai, amelyektől az amerikaiak leginkább tartanak
Több száz amerikai kül- és biztonságpolitikai szakértő összesített véleménye szerint ez az a 30 globális konfliktus, amely amerikai érdekeket veszélyeztethet ebben az évben.
A döntés soha nem látott recesszióba lökné a magyar gazdaságot.
A már most is az egekben lévő európai benzinárak durva emelkedését okozhatja egy esetleges orosz kőolajembargó. De egy ilyen döntés nagyon megdobná a már eleve nagyon magas európai inflációt is.
Az embargó miatt azonnal meg kellene szüntetni itthon a 480 forintos benzinárplafont, és azt sem lehetne kizárni, hogy egy liter benzin nálunk is 1000 forint fölé emelkedne.
– hívta fel a figyelmet vasárnap az Origo. A lap hozzátette: Magyarország kőolajszükségletének 65 százalékát elégíti ki orosz behozatalból.
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, az Európai Bizottság most készíti elő a Moszkva elleni hatodik szankciócsomagot az Ukrajna elleni háború miatt, és várhatóan kedd estére véglegesítik a javaslatot.
Érdemes itt megemlíteni a portál szerint, hogy
Mindez értelemszerűen a benzin- és dízelárakat jelentősen felhajtotta az egész földrészen.
A folyamat legújabb fejezete pedig az volt, hogy Szlovéniában a normál benzin ára mintegy 8 százalékkal, a gázolajé pedig több mint 20 százalékkal emelkedett, miután a kormány megszüntette az árstopot. Az árakat március közepén maximálták, hogy enyhítsék az energiaárak emelkedését a világpiacokon. De ezt az intézkedést az új baloldali kormány nem hosszabbította meg. Az országban az áremelésre széles körben számítottak, és az árkontroll megszüntetéséről szóló bejelentés miatt szombaton hosszú sorok kígyóztak a benzinkutaknál Szlovénia-szerte.
Magyarországon ezzel szemben július elsejéig meghosszabbította a kormány a benzinárstopot.
Az alábbi linken elérhető táblázatban megtekinthető, hogy az egyes európai országokban egy liter benzinért és gázolajért hány forintot kellett fizetni május 3-án.
Az Origo emlékeztet arra is, hogy Orbán Viktor még április 6-án tartott nemzetközi sajtótájékoztatóján arról beszélt: azonnali brüsszeli intézkedésekre van szükség a magas energiaárak miatt. Beszámolt arról, hogy erre vonatkozóan már tett javaslatot a magyar kormány. Azt javasolta, hogy amíg a háború tart és amiatt magasabbak az energiaárak, az árak emelkedését eredményező adminisztratív előírást fel kell függeszteni, „mindegy, hogy milyen okból vezettük be azokat”.
A miniszterelnök pénteki interjújában a Kossuth Rádióban azt mondta, atombombát dobna a magyar gazdaságra az uniós tervezet. A kormányfő kifejtette, az Európai Bizottság megtámadta az európai egységet, javaslatuk alapján 700 forint lenne a benzin és 800 forint a gázolaj ára. „Ez a harc a magyar rezsicsökkentés megvédéséért folytatott harc” – tette hozzá.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay