Írta: Somkuti Bálint
Folytatódik biztonságpolitikai szakértő, hadtörténész szerzőnk Háború, közelről sorozata az ukrajnai háború legfontosabb, legérdekesebb aspektusairól és tanulságairól. Az első cikk itt olvasható:
Tényleg elakadt Ukrajnában az orosz hadsereg?
***
Amióta léteznek városok, nemcsak közigazgatási, gazdasági és lakossági központokként funkcionálnak, hanem szimbolikus jelentőséggel is bírnak. A sűrűn lakott területeket katonai erővel bevenni mindig is aránytalanul nagy áldozatokkal járt, védő és támadó számára egyaránt. Éppen ezért
már Szun Cu is óva intett a városok ostromától,
a létező legrosszabb stratégiának nevezte a megerősített, falakkal körbevett városok megtámadását.
Véres, pusztító
A magyar katonai nyelvben helységharc, az angolszász terminológiában MOUT (Military Operations in Urban Terrain), vagy UO (Urban Operations) névvel illetett küzdelmet napjainkban is ugyanaz a két szó jellemzi, mint több ezer évvel ezelőtt: véres és pusztító.
Egy ilyen küzdelemben szinte minden előny a védőé, a fedezéktől kezdve a helyismereten át egészen a civil lakosság támogatásáig, így elkerülhetetlen a támadó jelentős vesztesége és a polgári lakosság elmondhatatlan szenvedése. A falak, épületek megvívása rendszeresen hosszabb ideig, sokszor hónapokig, sőt évekig tart, óriási áldozatokat követelve a védőktől és támadóktól egyaránt.
Marjupol pusztulása – drónfelvételA hadtörténelem tanúsága szerint a nélkülözésekbe belefáradt támadók győzelmük esetén
gyakran nem kímélték sem a védőket, sem a városban élő civileket.
Példa erre Magdeburg 1631-es kifosztása, amikor a város 25 ezer főnyi lakosságából mindössze 5 ezer élte túl az ostromot, azt követő fosztogatást és a kirobbant tűzvészt. De ilyen eset volt Badajoz 1812-es ostroma is, amikor a roham során elszenvedett jelentős veszteségeik miatt feldühödött brit-portugál sereg kifosztotta és megtizedelte a város spanyol civil lakosságát. Mindezt úgy, hogy a várost Napóleon megszálló franciái védték.
Budapesttől Groznijig
De nem kell térben és időben ennyire messze mennünk, hogy hasonló tapasztalatokat idézzünk fel. Budapest 1944-45-ös ostroma önmagában hosszabb ideig tartott, mint a Wehrmacht 1940-es Franciaország elleni hadjárata, jelentős késedelmet okozva ezzel a Németország ellen induló Vörös Hadseregnek. Az ötvennapos hadművelet során és után
a szovjet katonák tombolása, fosztogatása, a nők és lányok tömeges megerőszakolása, illetve a hadra fogható férfiak elhurcolása középkori méreteket öltött.