Az éj sötétjéből támadott a Nemesis: pusztító csapásokkal okozott fájdalmas veszteségeket Oroszországnak (VIDEÓ)
Moszkva eddig 57 indítóegységet veszített a Buk-rendszerekhez tartozó eszközökből.
A baloldal miniszterelnök-jelöltje feljelentést tett, rémhírterjesztésről beszél. Összeszedtük, eddig miket mondott a fegyverszállítások és magyar katonák kapcsán.
Márki-Zay pénteken jelentette be, hogy feljelentést tesz, mert szerinte rémhírterjesztés, hogy az ellenzék katonákat küldene a háborúba.
Márki-Zay feljelentésének apropóját valószínűsíthetően az elmúlt hetek eseményei adják. Portálunk is részletesen foglalkozott az elmúlt időszakban azzal, hogy baloldali politikusok kvázi egymásra licitálva beszéltek arról, hogyan kellene Magyarországnak beavatkozni a háborúba.
A háború kirobbanását követően Márki-Zayt a Partizán műsorában kérdezte arról Gulyás Márton, hogy miniszterelnökként segítené-e Ukrajnát a háborús konfliktus megelőzésében. Válaszában Márki-Zay leszögezte:
A műsorvezető konkrétan rákérdezett a baloldal miniszterelnök-jelöltjétől, hogy „akár katonai segítséget is biztosítanál-e?”
Márki-Zay először annyit mondott: „hogyha nem Putyin ügynökeként működne Magyarország, akkor természetes, hogy a NATO tagjaként, minden módon, amit a NATO eldönt azon belül a szövetség keretein belül, mindenféle segítséget megadhat Ukrajnának”, azonban Gulyás ismét rákérdezett: „Akár katonait is?”
– válaszolta a baloldal miniszterelnök-jelöltje.
Márki-Zay az ATV Egyedes beszéd című műsorának korábbi adásában azt is elárulta, fegyvereket is adna Ukrajnának. Az adás során a műsorvezető megkérdezte a baloldal miniszterelnök-jelöltjét, „ha önön múlna, adna fegyvereket Ukrajnának?”
Márki-Zay Péter válaszában itt is leszögezte, szerinte „a NATO-tagság kell, hogy meghatározza ezt a döntést is.”
„Tehát, amit a NATO tesz, azt kell tennie a magyar kormánynak is ebben az esetben. Értem” – foglalta össze a műsorvezető.
„Pontosan, azt kell, abszolút. A NATO közös döntéseit kell végrehajtsa Magyarország is. Tehát, hogyha a NATO úgy dönt, hogy akár fegyverekkel is támogatja Ukrajnát, akkor természetesen ezt mi is támogatni fogjuk” – hangsúlyozta a baloldal minisztelnök-jelöltje.
Ezen állítását Márki-Zay Péter egyébként a Tagesspiegelnek is elismételte. Úgy fogalmazott: „néhány héttel ezelőtt még azt mondtam, mi is támogatjuk a békés, közös érdekeken alapuló gazdasági és kulturális együttműködést Oroszországgal. Nos, ez a jelenlegi válsággal megváltozott. Természetesen
amennyiben a NATO és az EU e mellett döntene. Mindig a közös döntéseket követnénk.”
A baloldali tömbön belül nincs egyedül Márki-Zay a fenti háborús álláspontjával. Fekete-Győr András például már februárban a fegyverszállításokat szorgalmazta. Gyurcsány volt honvédelmi minisztere, Juhász Ferenc és uniós képviselője, Rónai Sándor is fegyvereket szállítana Ukrajnába. A Jobbik alelnöke pedig egy múlt heti lakossági fórumon arról beszélt, hogy hivatásos NATO-katonákat küldene Ukrajnába az oroszok ellen harcolni, de saját hozzátartozóit megkímélné a harcoktól. A március 15-i ellenzéki gyűlésen aztán Iványi Gábor is csatlakozott, aki „nemzeti szégyennek” nevezte, hogy Magyarország nem szállít fegyvereket Ukrajnának.