Ismert: Márki-Zay korábban többször kijelentette, hogy ha a NATO úgy rendelkezik, akkor Magyarországnak katonákat kellene küldenie az orosz-ukrán háborúba.
A Partizánban azt is elmondta: támogatná Ukrajna felvételét a NATO-ba, és szerinte Magyarországnak olyan hűségesnek kellene lennie a NATO-hoz, mint amennyire a románok. Márki-Zaynak nem ez volt azonban az egyetlen meghökkentő mondata a háborúval kapcsolatban: emlékezetes, egyszer azt is kifejtette, hogy Orbán Viktor egy személyben felelős azért, hogy most háború van Ukrajnában, és emberek halnak meg.
Az is kisebb vihart váltott ki, amikor a miniszterelnök-jelölt arról beszélt: „öngyilkos politika” volt megvétózni annak idején a NATO–Ukrajna-közeledést a kárpátaljai magyarok jogai miatt, mert a két dolog nem összemérhető.