Márki-Zay arra reagálva, hogy a Magyar Honvédség jelentős alakulatokkal felvonult a keleti határra:
szerinte nem Orbán védi ezzel Magyarországot, hanem a NATO.
Hozzátette: „Orbán Viktor egy személyben felelős azért, hogy Ukrajnában most háború van, és emberek halnak meg”, mivel szerinte hazánk akadályozta a NATO-Ukrajna segítségnyújtási kapcsolatok fejlesztését. Úgy véli, ha ez nem történik meg, a háború sem tört volna ki. Azt is kijelentette: Orbán Viktor áruló, mert Magyarország az egyetlen, amely NATO-tag létére nem telepített NATO-csapatokat a területére, miközben Biden az összes Oroszország közelében lévő ország – baltiak, lengyelek, románok – befogad NATO-alakulatokat.