Tóth Edina: Megálljt kell parancsolni a tech óriásoknak

2022. január 20. 21:46

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén rendeletjavaslatot fogadott el a digitális platformok szabályozására, a javaslat a jogellenes tartalmak eltávolítását és a dezinformáció megfékezését célozza.

2022. január 20. 21:46
null

A képviselőtestület hivatalos tájékoztatása szerint az EP a rendeletjavaslat 530 szavazattal 78 ellenszavazattal és 80 tartózkodás mellett elfogadott szövegváltozatát tekinti tárgyalási alapnak a tagállamokat képviselő Tanács francia elnökségével tervezett egyeztetéseken.

A digitális szolgáltatásokról szóló rendeletjavaslat a köztes szolgáltatók – elsősorban az online platformok, így például

a közösségi média és az online piacterek – felelősségi körét és elszámoltathatóságát határozza meg.

A szöveg a jogellenesnek minősülő online termékek, szolgáltatások és tartalmak eltávolítására bejelentési és cselekvési kötelezettséget ír elő, és a fogyasztók jogait védő biztosítékokat vezet be. Az ilyen bejelentést követően a tárhelyszolgáltatóknak – a javaslat szövege szerint –

A káros, de nem feltétlenül jogellenes tartalmak kezelése és a dezinformáció megfékezése érdekében a tervezett rendeletben olyan rendelkezések is helyet kaptak, amelyek kötelező kockázatértékelést, kockázatcsökkentést és független ellenőrzést írnak elő, illetve átláthatóságot várnak el. Ezek olyan információszűrő algoritmusok, amelyek a felhasználók korábbi vásárlásai vagy értékelései alapján határozzák meg a megjelenített tartalmat vagy termékeket – közölték.

A Fidesz is a tech óriások megfékezésének pártján áll

Tóth Edina, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselője az MTI-hez eljuttatott közleményében hangsúlyozta,

a technológiai óriáscégek gazdasági súlya és társadalmi hatása mindenki számára érzékelhető,

hiszen a közösségi média napi szinten befolyásolja a mindennapi életet, a fogyasztási szokásokat.

„Korunk egyik legnagyobb kihívása, hogy képesek leszünk-e kilépni a digitális buborékból és uralni a technológiát, vagy hagyjuk, hogy a technológia vegye át az irányítást az életünk felett” – fogalmazott. Véleménye szerint „megálljt kell parancsolni” annak, hogy az óriásplatformok maguk határozzák meg a játékszabályokat.

Csakis a tagállamok mondhatják meg, hogy milyen tartalmak kerüljenek le a platformok felületéről – hangoztatta. Szavai szerint ezt úgy érhető el, ha biztosított az átláthatóság és a számonkérhetőség demokratikus alapértékeinek érvényesülése a digitális térben is. „Nem engedhetjük meg, hogy a polgárok cenzúra áldozatai legyenek” – zárta közleményét a fideszes képviselő.

(MTI)

Fotó: Nicolas Economou / NurPhoto / NurPhoto via AFP

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Salamander
2022. február 05. 01:44
"Megálljt kell parancsolni a tech óriásoknak" Miközben hajlok arra, hogy egyetértsek a cikkben megfogalmazott paranccsal, jobban átgondolva a kérdést a következő gondolat merült fel bennem: A nagy tech cégek - különösen a facebook esetében - lényegében szándékosan provokálják a világot az ócska cenzúrázgatással. A cél, hogy mindenkit egy teljesen új rendszer felé tereljenek (web3), amely sokkal diktatórikusabb lesz a mainál és az új pénzrendszert is kezelni fogja. A web3 annak örve alatt, hogy "decentralizált" lesz és minden felhasználó közvetlenül tudja irányítani és ellenőrizni az adatait - valójában a blockchainekhez hasonlóan -, teljesen felelősségrevonhatatlan algoritmus lesz a szabályozó eszköz. Ma a google, az amazon, a facebook és a kriptovaluta rendszerek lényegében elemei az új webes rendszernek, ami sokkal nagyobb kötöttséget és "user-megfigyelést" tesz majd lehetővé a mai már elavult "kőkorszaki" tech cégek által üzemeltetett platformoknál. Úgy gondolom, hogy az a tőkekoncentráció, ami felett ezek a nagy tech vállalatok diszponálnak lényegében sokkal nagyobb, mint amely felett egyes kis- és közepes állam rendelkezik. Régebben ezeket a nagy cégeket fel kellett darabolni, de ez mindig elmarad (mert az amerikai háttérhatalomnak ez már nem áll érdekében - ahogy az alapjogok is idegesítik). A pánik Kína megerősödése miatt alakult ki: az a vélekedés alakult ki, hogy Kína és Oroszország megnövekedett gazdasági erejével egy olyan új és komplex webes rendszerrel tudják felvenni a versenyt, amely a petrodollár utáni pénzrendszert, a globális megfigyelést és a világ felhasználóinak nagyobb részét uralni tudja, ez pedig az 5G alapuló Web 3.0 lehet.
Robur
2022. január 21. 17:06
Nem ugatsz bele, köcsög!!!
Marula
2022. január 21. 09:19
Ezt sokan elmondták már, hogy kellene, és itt meg is állt a történet. A kérdés, mi kell ahhoz hogy ez meg is történjen? Szerintem az EU erre képtelen. Ennek ugy kell nekiállni, mint pl. a keritésnek: Egy nemzetállam nekiáll, a többiek majd követik.
Csomorkany
2022. január 21. 08:41
N
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!