Hogyan látja a szűken vett régió jövőjét?
Kurdisztán egy fejlődő hely, nagy jövőt jósolok neki. Ugyanakkor nagy a kockázata is annak, hogy újra háború tör ki, ha az Iszlám Állam megerősödik. Mégis úgy érzem, Kurdisztán biztonságban van.
Hogyan érintette önöket az amerikaiak Afganisztánból való kivonulása?
Ez a lépés természetesen bizalomvesztést és félelmet szült. Miután azonban az amerikaiak bejelentették, Irakból és Kurdisztánból nem vonulnak ki, megnyugtatóan hatott.
Említette, hogy ez egy biztonságos térség. Milyen a keresztények helyzete Iraki Kurdisztánban?
Kurdisztánban soha nem voltak a keresztények negatívan megkülönböztetve. Sőt,
az Iszlám Állam térnyerése elől nagyon sok keresztény Iraki Kurdisztánba menekült,
mert tudták: nálunk biztonságban vannak. Szaddám Husszein bukása és az Iszlám Állam megjelenése után újra és újra menekültek hozzánk keresztények az üldözés elől, s mi mindig nyitva tartottuk az ajtónkat a számukra. Kurdisztán nemzetek és vallások békés együttélésének helye. Az iskolában a padtársam keresztény volt, én magam muzulmán vagyok; a tanárok többsége keresztény volt, de nem volt semmiféle konfliktus vagy megkülönböztetés.
Hogyan gondolkodik a térség jövőjéről?
A kurdok saját nyelvvel rendelkeznek, saját területtel rendelkeznek, 40 millióan vannak, mégis szinte az egyetlen nép, amelynek nincs saját országa. Hazája van, de saját országa nincs. Természetesen minden kurd álma, hogy ez létrejöjjön. A kurdok nagyon sok áldozatot hoztak a szabadságért, megérdemlik, hogy saját országuk legyen.
Végezetül: több napja Magyarországon tartózkodik, hogyan érzi magát nálunk?
Nagyon jól érzem magam itt, Magyarország egy csodálatos ország. Ha a múltra nézünk, nagyon sok háború tépte Magyarországot, ennek ellenére sikerült felépíteni egy működő országot és helytállni Európában – ez egy nagy teljesítmény. Az első dolog, amit észrevettem az az, hogy Magyarország egy biztonságos hely, a gazdaság pedig dinamikusan fejlődik.
A magyar emberek nagyon kurd-barátok, rendkívül együttérzőek velünk,