Nyitókép: Afgán migránsok és lengyel katonák a belarusz határon augusztus 20-án (Irina Polina/TASS - Reuters)
Két héttel ezelőtt, a Białystokhoz közeli Usnarz Górny falu mellett félszáz afgán és iraki migráns rekedt a lengyel-belarusz határon, köztük asszonyok, gyermekek és orvosi ellátásra szorulók. Helyzetük mára válságosra fordult. Az erdőben élnek és a patak vizét isszák, és
sem élelmiszer, sem gyógyszer, sem megfelelő lakhatás nem biztosított a számukra.
A határ lengyel oldalán nemzetközi, politikai és civil szervezetek sorakoztak fel azt követelve, hogy a lengyel kormány az alkotmány és a nemzetközi szerződések alapján engedje be a területére a migránsokat.
Tarthatatlan helyzet
Hétfőre virradó éjszaka a lengyel kormány diplomáciai úton jelezte a belarusz külügyminisztériumnak, hogy a tarthatatlan helyzet csillapítására sátrakkal, takarókkal, tábori ágyakkal, áramfejlesztővel és élelmiszerrel megrakott kamiont indít egy közeli határállomáshoz. A segélyszállítmány meg is érkezett oda, azonban a belarusz fél nem engedte belépni a területére. A kamion még szerdán is ott várakozott, majd visszatért állomáshelyére, ám közben elszabadultak az indulatok. A lengyel sajtó, az ellenzék, a lengyel és a külföldi szervezetek határhoz kitelepült képviselői a varsói kormányt támadják, amiért nem engedi lengyel földre lépni az ott rekedt embereket.
Az országba és annak politikai életébe nemrég visszatért Donald Tusk egyelőre visszafogottan kritizálja a kormányt a közösségi médián keresztül. A politikus azt írta üzenetében, „lehetetlen, hogy egy nagy európai ország kormánya nem tud gyógyszert és szendvicset biztosítani a határán lévő anyáknak és gyermekeiknek”. Tusk egyébként a 2015-ös migránsválság idején bizonyos mértékig szemben állt Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság akkori elnökével és Angela Merkel német kancellárral. Nem a migrációt ellenezte, csupán azt, hogy a Balkánon át kapjanak szabad utat a bevándorlók.
Jelenetek a határon
A határhoz sereglett aktivisták közül a 33 éves Franciszek Sterczewski ellenzéki képviselő
maga próbált fél zacskónyi segéllyel áttörni belarusz területre,
amiben a lengyel határőrség emberei fizikai erőt alkalmazva megakadályozták. A képviselő az akció után kijelentette, hogy a csoportnak minden joga megvan ahhoz, hogy Lengyelországban menedékjog iránti kérelmet nyújtson be, és a genfi menekültügyi egyezménnyel és az alkotmány rendelkezéseivel szemben semmilyen más előírás nem élvezhet elsőbbséget.