A geopolitikát a technológia és a tudás fogja vezérelni – Abishur Prakash az MCC Feszten
2021. augusztus 06. 19:02
Automatizálás, technológiai fejlődés, államok és cégek közötti brain drain, nemzetállamok és big tech vállalatok közötti ellentét fogja jellemezni világunkat a közeljövőben – állítja A mesterséges intelligencia geopolitikája című könyv szerzője, kanadai jövőkutató. Abishur Prakash az Esztergomban zajló MCC Feszten A tehetség geopolitikája című angol nyelvű előadásában arról beszélt, hogyan alakítja a geopolitikát a technológia.
2021. augusztus 06. 19:02
p
14
4
26
Mentés
Egy jövőbeli globális vírusjárvány esetén az az ország kerül óriási előnybe, amelyiknek meglesz a know-how-ja egy hatékony vakcina gyártására – kezdte az aktuális helyzetben jól érthető példával a Center for Innovating the Future (CIF) geopolitikai jövőkutatója, társalapítója. „A tehetség, a tudás fog számítani” – hangsúlyozza az előadó, hozzátéve, hogy a technológiai tudás és a szektor képzett szakembereinek védelme egyre hangsúlyosabbá fog válni.
Abishur Prakash Kína példáját hozza a know-how legális megszerzésére:
az elmúlt évtizedekben rengeteg kínai diák tanult nyugati egyetemeken, és szinte maradéktalanul haza is tértek,
hogy az ott szerzett tudást otthon hasznosítsák. A jelenkor jelensége, hogy Kína a tudomány és a kutatás területén új intézményeket, egyetemeket alapít, amelyek már a nyugati intézmények riválisaiként funkcionálnak.
Abishur Prakash, a Center for Innovating the Future (CIF) geopolitikai jövőkutatója, társalapítója
A nyugati államok – nem véletlenül – Kína emelkedésétől félnek, ezért több nyugati állam egyre kevésbé nyitja meg a nemzetbiztonsági szempontból kényes kutatási-képzési tárgyait a Kínából érkező diákok, ösztöndíjasok előtt. De ez más államok egymással való viszonylatában is így van: Indiában Narendra Modi miniszterelnöksége idején jelentős technológiai fejlesztések indultak ugyan, de
tartottak a nagy külföldi cégek általi „technológiai gyarmatosítástól”, így szigorú adatvédelmi törvényt hoztak,
amely megnehezíti az érzékeny adatok gyűjtését külföldi csoportok számára – magyarázta Abishur Prakash.
A brain drain (a tehetséges szakemberek elszipkázása) régi jelenség, amely a technológiai tudás felértékelődésével a jövőben még problematikusabb lesz. A kanadai jövőkutató felhívta a figyelmet, hogy a kínai állammal több szempontból rivalizáló másik kínai entitás,
Tajvan jogszabállyal korlátozza a Kínába irányuló brain drain-t
– ekképp egy tajvani fiatal bármennyire is szeretné álmai állását elnyerni Sanghajban, geopolitikai okokból ez nem valósulhat meg. Ez a „protekcionizmus” már jelen van az Európai Unióban is: a mesterséges intelligencia területén tanuló diákokat külön program keretében próbálja megtartani.
A technológiai fejlődés, különösen a mesterséges intelligencia (AI) alkalmazása a kitörési pont; ezt érzi sok ország, így Szaúd-Arábia is, ahol az olaj értékvesztése miatt elkezdték újratervezni a gazdaságot, és az a
célkitűzésük, hogy a multicégek tehetséges fiatal szakembereit néhány éven belül Dubajból Rijádba csábítsák.
Ez a verseny természetesen a privát szektorban is jelen van – folytatja Abishur Prakash –, a Baidu (a „kínai Google”) a következő 5 évben 5 millió AI-munkást akar munkába állítani.
Jövőkutató péntek délután az esztergomi MCC Feszt nagyszínpadán
„A technológiai változások átalakítják a geopolitikai játszmát, korábban szövetséges országok válhatnak egymás riválisává” – fogalmaz az előadó. Mint mondja, Dél-Koreában
a Samsung cég robotizálja gyárait, részben azzal a céllal, hogy leváltsa az olcsó kínai munkaerőt.
A képzett munkaerő iránti versenyt Amerika pedig éppen elveszti Kanada ellenében azzal, hogy a szigorú amerikai bevándorlási törvények miatt sok külföldi tehetség (diák, szakember) Kanada felé veszi az útját.
„Miért lépik meg ezeket a radikális lépéseket az államok?” – teszi fel a kérdést a jövőkutató, és azonnal ad néhány választ is: az egyik magyarázat a demográfia, az öregedő társadalmakban a munkaerő-szükségletet részben a technológia (például automatizálás) tudja pótolni; vannak „geogazdasági félelmek”, vagyis hogy
egyes államok tartanak attól, hogy gazdaságilag, technológiailag más országokra fognak rászorulni;
végül a technológia megerősítésével a nemzeti szuverenitás, a saját államterület fölötti rendelkezés képessége is erősödik az adott kormány kezében.
„Mi tartogat a jövő?” – veti fel előadásának utolsó részében Abishur Prakash, akinek Go.AI: A mesterséges intelligencia geopolitikája című, 2018-ban írt könyve tavaly jelent meg magyarul. „Fel fog gyorsulni az automatizálás, a robotizálás, a robottechnológia fejlődése” – sorolja az előadó, aki szerint az ebből fakadó elkerülhetetlen munkahely-vesztés társadalmi feszültségekhez vezet majd.
Az előbb említett brain drain-jelenség akadályozására egyre több ország fog a tajvanihoz hasonló „kiutazási” tilalmat bevezetni a túl értékes munkaerő számára. Az érem másik oldala pedig a beutazási korlátozás: Új-Zélandon már érvényben van az a rendelkezés, hogy
az alacsony képzettségű külföldieknek nem adnak letelepedési engedélyt.
Abishur Prakash úgy véli, a közeljövőben élesedni fog a nemzetállamok és a big tech vállalok közötti ellentét, és már küszöbön áll az „oktatási háború” is: egyes államok feketelistákat készítenek egyes egyetemekről, és aki ott tanult, azt nemzetbiztonsági kockázatra hivatkozva nem engedik az adott az országban elhelyezkedni. A torontói jövőkutató ugyanakkor úgy látja, hogy a globalizált gazdaság gyengülni fog,
egyre inkább előtérbe kerül majd a lokalizmus:
egyre több közösség a problémák helyi megoldását fogja szorgalmazni.
Az európai akkumulátorgyártás fellegvárának szánt Northvolt összeomlása kijózanító pofon volt a merész tervek szószólóinak. A történet visszatért önmagába, a világ legnagyobb gyártója, a CATL pedig máris bejelentette, hogy új beruházásba kezd – ezúttal Spanyolországban.
Az Oroszországot sújtó szankciók miatt az orosz repterek bezártak az európai légitársaságok előtt, így az Európa és Kína közötti légi forgalom a kínaiak kezébe került.
A washingtoni fellebviteli bíróság döntése kötelezi az Apple-t és a Google-t a TikTok eltávolítására, ha januárig nem történik meg a platform amerikai értékesítése. Eközben Kína és az USA vezetése is más-más irányból intéz támadást.
Kína új irányvonalat hirdetett: 2025-től radikálisabb élénkítő lépésekkel kívánja támogatni a növekedést. Bár a bejelentések rövid távon optimizmust hoztak a tőzsdékre, a szakértők óvatosságra intenek: a szavak mögötti valódi tettek és azok hatékonysága még mindig kérdéses marad.
Az EB Magyarországi Képviselete azt írta, az uniós bíróság ítéletének tartalmával a magyar sajtóban és közéletben számos félreértés és tévhit terjedt el.
p
1
30
87
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 26 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Istók3
2021. augusztus 06. 21:45
Bírom ezeket az optimista embereket, akik így, meg úgy képzelik el a jövőt.
Az a helyzet, hogy sehogy nem lenne szabad elképzelni a jövőt. A jövőről 1 dolgot tudunk biztosan, hogy exponenciálisan gyorsulva változik. Vagyis egyre rövidebb időre tudunk előre tervezni. Illetve egyre több minden történik ugyanannyi idő alatt.
Saccra most a legokosabb emberek, vagy a legnagyobb think-tank-ek legföljebb 5 évre előre tudnak tervezni. 5 év múlva ez már csak 4 év lesz.
Vagyis nincs olyan, hogy "jövő". A "jövő" egyre rövidülő időszakokat jelent.
"Automatizálás, technológiai fejlődés, államok és cégek közötti brain drain, nemzetállamok és big tech vállalatok közötti ellentét fogja jellemezni világunkat a közeljövőben"
Azaz nem fognak kelleni az összeszerelő üzemekben-amire építette Orbán a gazdaságot-a magyar munkások.
Orbánnak viszont ezzel már semmi baja nem lesz,elvonul a hatvanpusztai lopott pénzből épült birtokára urizálni.
"A technológiai fejlődés, különösen a mesterséges intelligencia (AI) alkalmazása a kitörési pont; ezt érzi sok ország, így Szaúd-Arábia is, ahol az olaj értékvesztése miatt elkezdték újratervezni a gazdaságot, és az a
célkitűzésük, hogy a multicégek tehetséges fiatal szakembereit néhány éven belül Dubajból Rijádba csábítsák."
Szaúd-Arábia mi?
Ott külföldi - nagyon helyesen! - csak vendégmunkás lehet. Fehér rabszolga. Jó fizetéssel, de mindig a helyiek alattvalójaként.
Ha a nyugati államok is legfeljebb csak így engedték volna be a külföldieket, akkor nem hanyatlanának.
Kína mennyi idegent is telepít be?
"A nyugati államok – nem véletlenül – Kína emelkedésétől félnek,"
Pedig sokkal jobban tennék, ha a saját hanyatlásuktól félnének inkább.
Attól még, hogy Kína emelkedik a nyugati államoknak nem lenne kötelező tönkretenniük magukat, ilyen Abisur fajta népek betelepítésével, buzulással, anarchiával, bűnözéssel.