A történetet nyilván olyan valaki találta ki, aki sem a jogi, sem a történelmi hátteret nem ismerte, és egyébként sem rendelkezett túl nagy gyakorlati tapasztalatokkal a hivatali életben.
Horthy e napokban Teleki öngyilkosságával, a háborúval és Hitlernél teendő látogatásával volt elfoglalva.
Kizárt, hogy egy búval bélelt kékharisnya utazási ügyeivel foglalkozhatott volna. Aztán: a vízum beutazási engedély, amit nem a küldő, hanem a fogadó ország állít ki, a kiutazáshoz viszont útlevél kell. Horthy ezért semmilyen segítséget sem adhatott vízumügyben, mivel magyar kormányzó volt. A kivándorlásról szóló törvény szerint elvileg bárki szabadon távozhatott az országból, korlátozások a katonákra és a börtönben lévőkre voltak. A szabályozás liberalizmusára jellemző, hogy még bizonyos kiskorúak is mindenféle feltétel, engedély nélkül távozhattak. Horthy tehát ebben sem segíthetett neki, de nem is volt rá szüksége a jogszabály rendelkezései miatt.
Sokkal inkább a budapesti angol diplomaták támogatása kellett Kájának, akikkel viszont jó kapcsolata volt, hiszen azok a házában érintkeztek magyar politikai körökkel. Viszont így ajánlólevél végképp nem kellett, mert a követi jelentésekből mindent tudhattak róla Londonban.
Azon már meg sem lehet lepődni, hogy a Katinkáék által sugallt történetben a halál új színhelyen, egy postán következett be, épp családi táviratozáskor. Azon viszont igen, hogy angol attasék mennek kivizsgálni a körülményeit, s nem a hazai jugoszláv vagy a megszálló olasz hatóság. Sőt arra is vindikál jogot magának az angol diplomata, hogy átvizsgálja, majd ijedtében megsemmisítse az elhunyt tulajdonát. Pálóczi-Horváth György egyébként angol ügynök volt, ő Kairóba ment tovább (nem Szarajevó felé vissza!), és hamarosan az angol Special Operations Executive szolgálatába állt, majd 1943-ban részt vett a Kállay-féle kiugrási kísérlet előkészítésén.
A fentiek után felvethető, hogy Teleki és Horthy, akik nem akarták a jugoszláv háborút és kétségbeesetten kerestek kapcsolatot angolszászokkal, talán fel akarták használni Kája kiváló összeköttetéseit is. Vajon nem azért utazott, hogy Horthy megbízásából elérje, Magyarországnak ne kelljen Hitler oldalán a háborúba lépnie?
Angol, német és magyar oldalról is sokaknak lehetett érdeke a megbízás ellehetetlenítése,
s talán megölték, hogy ne tudjon eljutni az iratokkal Londonba.
De mindez csak egy elmélet, feltételezés. Kája dolgos élete miatt megérdemelné, hogy hozzáértő történészek végre megvizsgálják az esetét. De mi is megérdemelnénk. A kommunista propaganda alapján még most is sokan hiszik, hogy az arisztokrácia megérdemelte a sorsát és a történelem süllyesztőjében a helye az emléküknek. A születési előjog tényleg sok tehetséget nem engedett korábban érvényesülni. Ám ettől függetlenül számtalan arisztokrata élte le dolgosan az életét, s járult hozzá kultúránk, országunk gyarapításához. Amikor emléküket sutba dobjuk, tulajdonképp saját gyökereinket tagadjuk meg.