Odapirítottak a lengyelek Putyinnak: komoly előnyhöz juttatta őket Amerika
Andrzej Duda kiemelte, hogy „az egész világ egyértelműen és világosan látja, hogy Lengyelország már nem orosz befolyási övezet”.
Nem laboratóriumi, hanem valós, tényleges körülmények között vizsgálták az amerikai hatóságok a vakcinák hatékonyságát.
A z amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) adatai alapján az első dózis után legalább két héttel már 80 százalékban, a második adag felvétele után pedig már 90 százalékban véd a Pfizer–BioNTech és a Moderna mRNS-vakcinája a megfertőződés ellen – írja a CNN.
Valós körülmények
A CDC vizsgálata nem laboratóriumi, hanem valós, tényleges körülmények között zajlott, közel 4000 egészségügyi dolgozót és frontvonalban dolgozót vizsgáltak december közepe és március közepe között, az érintettek nyolc különböző helyszínen dolgoztak szerte az Egyesült Államokban.
A résztvevőket orrgaratból vett mintával tesztelték, attól függetlenül, hogy mutattak-e tüneteket, vagy sem, emellett pedig sms-ekben, emailekben és már orvosi jelentésekben kérdezték ki őket.
Nem történt haláleset
A résztvevők több mint 62 százaléka már mindkét oltását, több mint 12 százalékuk pedig csak az egyik dózist kapta meg, ők összesen 2961-en voltak. Oltatlanokat is bevontak a vizsgálatba, ők 989-en voltak. Összesen 205 embernek lett pozitív a koronavírus-tesztje, közülük 161 nem volt beoltva, nyolcan csak az első dózist kapták meg, hárman pedig a második után fertőződtek meg. 33 esetet nem vettek figyelembe, mert az immunstátusz nem volt egyértelmű.
A vizsgált fertőzöttek több mint 87 százaléka tüneteket is mutatott, és körülbelül 23 százalék fordult orvoshoz is. Két beteg került kórházba, de senki nem halt meg. Az eredmények a klinikai eredményekhez hasonlóak, ugyanakkor azért kiemelkedően fontosak, mert az érintett dolgozók jóval kitettebbek a megfertőződés veszélyének, mint az átlagpopuláció.
Nyitókép: Jean-Philippe Ksiazek / AFP